هدر اصلی
1389/03/08 15:13:00
سرویس فرهنگی
نماینده بویر احمد و دنا خواستار شد:

بسیج دستگاه‌های فرهنگی برای ترویج فرهنگ عفاف

**ستار هدایت‌خواه نماینده مردم بویراحمد و دنا گفت: نباید ضعف عملکرد دستگاههای فرهنگی کشور در اجرای فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه را به پای نیروی انتظامی بنویسیم.

نماینده مردم بویراحمد و دنا در گفتگو با روزنامه امیدمردم درباره نحوه اجرای طرح عفاف و چگونگی نهادینه کردن فرهنگ حجاب در جامعه اظهار داشت: ما این موضوع را نباید به صورت تک بعدی ببینیم، یعنی نباید بگوییم عوامل بدحجابی تنها کسانی هستند که با عناد و آگاهانه به صورت سازمان یافته اقدام به رواج بی‌حجابی در جامعه می‌کنند و بعد تصور کنیم با برخورد‌های نظامی مسئله حل خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه پدیده بدحجابی و مبارزه با آن یک مقوله کاملاً فرهنگی است، افزود: در برخورد با این مسئله باید کار فرهنگی را در اولویت قرار دهیم و دستگاههای فرهنگی از همه ابزارهای خود استفاده کنند تا فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه نهادینه شود.

نماینده بویراحمد و دنا گفت: متأسفانه عملکرد دستگاههای فرهنگی کشور در بحث حجاب و عفاف، نارسایی‌ها و ضعف‌هایی دارد که نباید این ضعف عملکرد را به پای نهادهای امنیتی بنویسیم.

عضو کمیسیون فرهنگی تأکید کرد: کسانی که به صورت سازمان یافته و از روی عناد با جمهوری اسلامی ایران اقداماتی را در جهت رواج بدحجابی صورت می‌دهند، از چند درصد تجاوز نمی‌کنند که البته برخورد قاطع با آنان ضرورت دارد اما 90 درصد کسانی که با حجاب نامناسب در خیابانها و مراکز عمومی ظاهر می‌شوند از روی جهل، غلبه احساسات، ضعف ایمان و در یک کلام از روی ضعف فرهنگی اینگونه خود را می‌آرایند.

نماینده بویراحمد و دنا اظهارداشت: روحانیون و علما نباید در این خصوص فرافکنی کنند و این تصور را داشته باشند که به وظیفه خود عمل کرده‌اند و حالا باید دیگر نهادها و نیروی انتظامی وارد عمل شوند. همه کوتاهی کردند و باید تلاش کنیم تا با اقدامات زیربنایی و فرهنگی این وضعیت را اصلاح کنیم. ستار هدایت خواه سخنگوی کمیسیون فرهنگی با اشاره به اجرای طرح عفاف و حجاب در کشور گفت: اساس این طرح کار فرهنگی است.

وی افزود: در طرح عفاف و حجاب 25 دستگاه فرهنگی و ذی ربط مشترکاً عمل می‌کنند و تکالیفی برای گسترش فرهنگ عفاف و حجاب برعهده دارند.

وی تصریح کرد: یکی از دستگاه‌هایی که موظف است با مظاهر بی‌حجابی و حرمت شکنی به‌ویژه با حرکت‌های سازمان یافته بدحجابی برخورد کند، نیروی انتظامی است.

وی با بیان اینکه وظیفه فرهنگ‌سازی و فراهم کردن زمینه‌ و بسترسازی در این زمینه به عهده 24 دستگاه دیگر است، ادامه داد: عده‌ای هستند که با برنامه‌ریزی و حساب و کتاب حریم اخلاقی جامعه را مورد تعرض قرار می‌دهند و کار فرهنگی و تبلیغی اثر چندانی بر روی آنها ندارد چون اساساً آنها با تعمد این اقدامات را انجام می‌دهند لذا باید با آنها مقابله قهری صورت گیرد.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی با تأکید بر اینکه تعداد آنها بسیار کم است، گفت: اما تعداد زیادی از افراد به علت بی‌توجهی و غفلت یا ناآگاهی حجاب را رعایت نمی‌کنند که باید کار فرهنگی صورت گیرد تا آنها مورد آگاهی قرار گیرند.

وی افزود: البته ممکن است این افراد با مشاهده اقدامات نیروی انتظامی برای فضاسازی منفی و ایجاد یک جوی که جلوی اجرای طرح را در کشور بگیرد دست به کارهایی بزنند و الا اساس این طرح کار فرهنگی و بسترسازی فرهنگی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet