هدر اصلی
1389/03/08 15:07:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی:

روسیه می‌تواند در خصوص مخالفت با صدور قطعنامه‌ تاثیر‌گذار باشد

**سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: روسیه می‌تواند در خصوص مخالفت با صدور قطعنامه‌ تاثیر‌گذار باشد و پاسخ مناسبی را به نامه ایران به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای دهد تا بتواند در عرصه بین‌المللی از آبروی خود صیانت کند.

کاظم جلالی در گفتگو با فارس، با اشاره به بیانیه تهران و سخنان رئیس جمهور در خصوص مواضع دوگانه روسیه، اظهار داشت: روسیه دچار اشتباه تحلیل و برداشت شد و این اشتباهی است که متاسفانه ساختار قدرت در عرصه بین‌المللی اعم از آمریکا و روسیه مرتکب این اشتباه شدند.

وی با اشاره به اینکه روس‌ها این تحلیل را داشتند که جمهوری اسلامی ایران بحث مبادله را نخواهد پذیرفت و از این رو سیاست دوگانه‌ای را بازی کرده و در پیش گرفتند، تصریح‌کرد: سیاست روسیه این بود که از یک طرف به جمهوری اسلامی ایران اعلام کند بحث تبادل را بپذیرد که در این صورت مسایل حل و فصل می‌شود، از طرف دیگر در پایان تحلیل ذهنی خود این نکته را مد نظر داشت که ایران تبادل را نخواهد پذیرفت پس می‌توانند با آمریکا وارد مذاکره و گفت‌وگو شوند و امتیازات خود را برای صدور قطعنامه علیه ایران دریافت کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس با تأکید بر اینکه در موضوع قرارداد استارت 2، روس‌ها امتیازاتی را از آمریکا گرفتند، متذکر شد: روس‌ها وقتی با پذیرش موضوع تبادل در قالب بیانیه تهران از جانب جمهوری اسلامی ایران مواجه شدند اصلاح مسیر برای آنها مشکل شد چرا که از قبل این موضوع را پیش‌فروش کرده بودند.

وی در ادامه به این موضوع که اگر روسیه می‌دانست که شاید جمهوری اسلامی ایران فرمول وساطت ترکیه و برزیل را بپذیرد، با احتیاط بیشتری برخورد می‌کرد نیز اشاره کرد.

جلالی بر همین اساس به سخنان مردودف در گفت‌وگویی رسانه‌ای و مطبوعاتی همراه با رئیس‌جمهور برزیل سؤال خبرنگاری را که از وی پرسید تا چه‌اندازه امیدوار هستید رئیس جمهور برزیل بتواند ماموریت خود را انجام دهد و ایران را در خصوص تبادل قانع کند، اینگونه پاسخ داد که 30 درصد احتمال تبادل وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه مدودف آن 30 درصد را به دلیل حضور رئیس جمهور برزیل گفته بود و خود به کمتر از 30 درصد اعتقاد داشت، یادآورشد: اشتباه تحلیل روسیه این بود که فکر می‌کرد ایران تبادل را نمی‌پذیرد از این رو احساس می‌کرد بازی دوستانه آنها از یک مشروعیت و وجه مناسبی در عرصه بین‌المللی برخوردار خواهد بود در حالی که رفتار روسیه افتضاح جدیدی را برای مسئولان روسی به بار می‌آورد و آنها باید رفتار خود را اصلاح کنند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی بر همین اساس این اشتباه تحلیل روس‌ها را همان اشتباهی دانست که اوباما هم مرتکب شد و اظهار داشت: اوباما تصور می‌کرد ایران بحث تبادل را با فرمول برزیل و ترکیه نخواهد پذیرفت از این رو در نامه‌ای به رئیس جمهور برزیل موضوع مبادله را ‌پذیرفت و مطرح کرد که مبادله می‌تواند موضوع را به حل و فصل نهایی برساند و از طرف دیگر نیز برجسته‌سازی خبری بسیاری را انجام دادند که برزیل و ترکیه در این مأموریت موفق نخواهند شد.

وی اشتباه تحلیلی رئیس جمهور آمریکا و روسیه را موجب افتضاح جدیدی در ساختار قدرت در عرصه بین‌المللی دانست و افزود: این اشتباه موجب سوراخ شدن ساختار قدرت در عرصه بین‌المللی شد به این دلیل که کشورهای جنوب در یک موضوع مهم بین المللی تاثیر‌گذار شدند اما کشورهای شمال به هیچ تعهدی پایبند نیستند از این رو عدم پایبندی آنها به تعهدات خود یک افتضاح جدیدی را برای آنها در عرصه بین‌المللی ایجاد کرد.

جلالی در خاتمه به تجدید نظر روس‌ها در رفتار خود اشاره و خاطرنشان‌کرد: روسیه می‌تواند در خصوص مخالفت با صدور قطعنامه‌ تاثیر‌گذار باشد، مبادله را بپذیرد و پاسخ مناسبی را به نام ایران به آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای دهد این‌ها مواردی است که می‌تواند فضا را فراهم کند تا روس‌ها بتوانند در عرصه بین‌المللی از آبروی خود صیانت کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet