هفته دفاع مقدس
1389/03/08 15:56:00
سرویس اقتصادی
غلامعلی میگلی‌نژاد:

سازمان‌های مرتبط با نفت‌ و گاز باید در بوشهر استقرار یابند

**وزارتخانه‌های نفت و راه و ترابری باید هرچه سریع‌تر مشکل ایاب و ذهاب مردم و ساکنان جزیره خارک را برطرف کنند.

غلامعلی میگلی‌نژاد نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با هفته نامه خلیج فارس با اعلام این مطلب افزود: نبود امکانات اولیه برای ایاب و ذهاب ساکنان جزیره خارک و همچنین کارکنان ساکن در این جزیره استراتژیک باعث بروز مشکلات فراوانی شده است.

وی گفت: تأمین اتوبوس دریایی در مسیر خارک به بوشهر و گناوه حداقل انتظار مردم است که با وجود صراحت قانونی مبنی‌بر وظیفه وزارت راه و ترابری برای تأمین راه‌های دسترسی و ناوگان حمل‌ونقل مناسب بین‌شهری مردم این منطقه از این امکان محروم هستند و خدمات ارائه شده از سوی کشتیرانی والفجر نیز نتوانسته رضایت مسافران این مسیر را تأمین کند. میگلی‌نژاد با اشاره به مصوبات سفر دوم هیأت‌دولت به استان بوشهر در این زمینه تأکید کرد: متأسفانه با گذشت دو سال از این مصوبه هیچ اقدامی از سوی وزارتخانه‌های راه و ترابری، کشور و نفت صورت نگرفته است.

وی اظهار داشت: تاکنون با استفاده از اختیارات قانونی به عنوان نماینده مردم بارها در این‌باره به وزرا تذکر داده‌‌ام و سؤالات خود را در کمیسیون‌ها مطرح کرده‌ام لکن تاکنون اقدام مؤثری صورت نگرفته است.عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به استعدادهای استان بوشهر گفت: این استان در یک منطقه مرزی با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس قرار دارد و به لحاظ استعدادهای طبیعی در بخش‌های گوناگون، در صورتی که دولت برنامه‌های مناسبی را برای شکوفایی پتانسیل‌های آن فراهم کند، می‌تواند ضمن رفع محرومیت منطقه‌ای، سایر مناطق کشور را نیز منتفع سازد.میگلی‌نژاد افزود: ظرفیت‌های مختلف در صنایع بالادستی و پایین‌دستی حوزه نفت و گاز، دارا بودن امکان ارتباط با دریاهای آزاد و سابقه دیرینه تجاری بین این منطقه و کشورهای همسایه می‌توانند به رونق بنادر کشور  به ویژه بندرها و گمرکات بوشهر، گناوه، دیلم، ریگ و خارک منجر شود. همچنین فعال‌سازی امر صید و صیادی نه تنها تأمین‌کننده پروتئین منطقه خواهد بود بلکه سرمایه‌گذاری‌های کلان انجام شده در بخش آبزیان به ویژه میگو که چندین سال است دچار رکود شده را مجدداً احیا می‌سازد. وزارتخانه‌های نفت و راه و ترابری باید هرچه سریعتر مشکل ایاب و ذهاب مردم و ساکنان جزیره خارک را برطرف کنند.

غلامعلی میگلی‌نژاد نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی با اعلام این مطلب افزود: نبود امکانات اولیه برای ایاب و ذهاب ساکنان جزیره خارک و همچنین کارکنان ساکن در این جزیره استراتژیک باعث بروز مشکلات فراوانی شده است.

وی گفت: تأمین اتوبوس دریایی در مسیر خارک به بوشهر و گناوه حداقل انتظار مردم است که با وجود صراحت قانونی مبنی‌بر وظیفه وزارت راه و ترابری برای تأمین راه‌های دسترسی و ناوگان حمل‌ونقل مناسب بین‌شهری مردم این منطقه از این امکان محروم هستند و خدمات ارائه شده از سوی کشتیرانی والفجر نیز نتوانسته رضایت مسافران این مسیر را تأمین کند.

میگلی‌نژاد با اشاره به مصوبات سفر دوم هیأت‌دولت به استان بوشهر در این زمینه تأکید کرد: متأسفانه با گذشت دو سال از این مصوبه هیچ اقدامی از سوی وزارتخانه‌های راه و ترابری، کشور و نفت صورت نگرفته است. وی اظهار داشت: تاکنون با استفاده از اختیارات قانونی به عنوان نماینده مردم بارها در این‌باره به وزرا تذکر داده‌‌ام و سؤالات خود را در کمیسیون‌ها مطرح کرده‌ام لکن تاکنون اقدام مؤثری صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به استعدادهای استان بوشهر گفت: این استان در یک منطقه مرزی با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس قرار دارد و به لحاظ استعدادهای طبیعی در بخش‌های گوناگون، در صورتی که دولت برنامه‌های مناسبی را برای شکوفایی پتانسیل‌های آن فراهم کند، می‌تواند ضمن رفع محرومیت منطقه‌ای، سایر مناطق کشور را نیز منتفع سازد.

میگلی‌نژاد افزود: ظرفیت‌های مختلف در صنایع بالادستی و پایین‌دستی حوزه نفت و گاز، دارا بودن امکان ارتباط با دریاهای آزاد و سابقه دیرینه تجاری بین این منطقه و کشورهای همسایه می‌توانند به رونق بنادر کشور  به ویژه بندرها و گمرکات بوشهر، گناوه، دیلم، ریگ و خارک منجر شود. همچنین فعال‌سازی امر صید و صیادی نه تنها تأمین‌کننده پروتئین منطقه خواهد بود بلکه سرمایه‌گذاری‌های کلان انجام شده در بخش آبزیان به ویژه میگو که چندین سال است دچار رکود شده را مجدداً احیا می‌سازد.

به گفته این نماینده مجلس لازم است در برنامه پنجم توسعه دولت و مجلس شورای اسلامی به این موارد توجه ویژه‌ای داشته باشند.

نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم با اشاره به ظرفیت‌های صنعت گردشگری استان بوشهر تأکید کرد: انتظار می‌رود که سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری توجه بیشتری به حفظ آثار باستانی استان، به ویژه شهر بوشهر داشته باشد، زیرا بافت تاریخی فرهنگی بوشهر در نوع خود منحصر به فرد و دارای هویتی خاص در کشور است.

وی افزود: راه‌ سرعت بخشیدن به توسعه استان بوشهر انجام طرح‌هایی برای اتصال استان به شبکه راه‌آهن سراسری، ایجاد آزادراه بوشهر- شیراز، توسعه بندربوشهر، گناوه، دیلم، ریگ و خارک است.

میگلی‌نژاد اظهارداشت: با وجود آنکه بیش از 97درصد صادرات نفت کشور از جزیره خارک انجام می‌شود و با وجود سرمایه‌گذاری‌های کلان صورت گرفته در این جزیره در حال‌حاضر تنها 30درصد استعدادهای جزیره خارک فعال است و مابقی آن تنها با برنامه‌های استراتژیک و جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی قابل احیا هستند. این امر با توجه به سرعت بازگشت سرمایه‌گذاری و جلوگیری از اتلاف سرمایه‌های ملی یک امر ضروری به شمار می‌آید.

وی با اشاره به بهره‌مندی بوشهر از آب سرشاخه رودخانه‌های دائمی و فصلی استان فارس و نقاط مرتفع استان بوشهر گفت: متأسفانه این آب سرشار بدون هیچ برنامه مؤثری به دریا می‌ریزد و نهادهای مسئول طرحی برای بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها ندارند.

میگلی‌نژاد با اشاره به جلسات خود با وزیر جهاد کشاورزی افزود: درباره احداث سد در نقاط پایین‌دستی و مهار این آب‌ها در مجلس به وزیر جهاد کشاورزی تذکر داده‌ام زیرا این امر باعث افزایش راندمان کشاورزی منطقه و کاهش کشت دیم خواهد شد که نتیجه آن افزایش درآمد کشاورزان و بالا رفتن تولیدات کشاورزی استان می‌شود.

وی گفت: با انتقال آب رودخانه حله به زمین‌های کشاورزی به توسعه صنعت کشاورزی منطقه و رفع محرومیت از کشاورزی کمک شایان توجهی خواهد شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها اظهار داشت: در قانون پیش‌بینی شده است که استان‌های جنوبی از جمله بوشهر به دلیل موقعیت اقلیمی گرم و مرطوب و اینکه 9 ماه از سال دما و رطوبت هوا بسیار بالاست و استفاده از دستگاه‌های برقی خنک‌کننده یک الزام ضروری است، لذا وزارت نیرو باید با تأمین برق و تعرفه تشویقی شرایط دسترسی راحت و ارزان را برای مردم فراهم سازد. امری که هنوز در استان بوشهر شرایط تحقق آن فراهم نشده است.

وی با اشاره به بروز پدیده گردوغبار در سال‌های اخیر در مناطق جنوب و غرب کشور گفت: من به نمایندگی از نمایندگان مردم استان‌های خوزستان، فارس، ایلام، کرمانشاه و بوشهر درباره اقدامات وزارت امورخارجه سؤالی را مطرح کردم که پس از طرح سؤال در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و شنیدن پاسخ وزیر امورخارجه قانع نشدم و قرار شد سؤال در صحن علنی مطرح شود.

میگلی‌نژاد افزود: با طرح این سؤال در صحن علنی وزیر امورخارجه و ریاست مجلس شورای اسلامی اظهار کردند که به جد پیگیر مذاکرات با کشورهای منشأ گرد‌وغبار خواهند بود.

عضو فراکسیون دانشگاهیان مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت مراکز آموزش عالی حوزه انتخابیه خود نیز گفت: در این مدت تمام تلاش خود را معطوف به تأسیس و راه‌اندازی مراکز آموزش‌عالی کردیم که بعضاً موفقیت‌هایی را به دست آورده‌ایم اما هنوز شاهد اقدام درخور استعدادهای منطقه و نیازهای صنایع نفت و گاز فعال در استان نیستیم.

میگلی‌نژاد درباره پیگیری تأسیس مراکز آموزش عالی در استان بوشهر تأکید کرد: این موضوع را با وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس دانشگاه آزاد اسلامی مطرح کرده‌ام و امیدوارم در سال‌جاری شاهد تحولات خوبی در این زمینه باشیم.

وی گفت: در صورتی که مصوبات دور دوم سفر هیأت‌ دولت به استان بوشهر که بیش از 10000میلیارد ریال است، اجرایی شود، بخش زیادی از نارسایی‌ها و کمبودها در ارتباط با زیرساخت‌ها، راه‌های مواصلاتی شهری و روستایی برطرف خواهد شد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصوبه دولت و مجلس برای ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان‌های دیلم و گناوه افزود: انتظار داریم استانداری و وزارت صنایع هرچه سریعتر نسبت به عملیاتی کردن این مصوبه اقدام کنند تا با ایجاد فرصت‌های شغلی و سرمایه‌گذاری شاهد رشد و توسعه منطقه و رفع مشکل بیکاری باشیم.وی همچنین از آغاز عملیات ساخت نیروگاه 500 مگاواتی برق در شهرستان گناوه خبر داد و گفت: عملیات ساخت این نیروگاه آغاز شده و امیدواریم تا دو سال آینده به بهره‌برداری برسد.

به گفته نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم احداث مجتمع پتروشیمی در بخش بندر ریگ از توابع شهرستان گناوه در دستور کار وزارت نفت قرار دارد و انتظار می‌رود عملیات اجرایی این پتروشیمی در سال‌جاری آغاز شود.

میگلی‌نژاد همچنین از پیشرفت فیزیکی 80درصدی بیمارستان 200 تختخوابی بوشهر خبر داد و گفت: براساس وعده وزارت مسکن و شهرسازی این بیمارستان حداکثر تا پایان نیمه اول سال 89 آماده بهره‌برداری خواهد شد و براساس مذاکرات صورت گرفته با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، پس از تحویل بیمارستان به آن وزارتخانه حداکثر در مدت 6 ماه تجهیز و مورد بهره‌برداری قرار خواهد گرفت. اگرچه اعتقاد ما آن است که ظرفیت این بیمارستان پاسخگوی نیاز بوشهر نیست، زیرا بیماران استان‌هایی نظیر هرمزگان و خوزستان نیز برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های درمانی به استان بوشهر مراجعه می‌کنند.

وی افزود: این امر ضرورت احداث بیمارستان دیگری در شهر بوشهر را جدی‌تر می‌سازد.

این نماینده مجلس با اشاره به مصوبه سال 1388 مجلس شورای اسلامی مبنی‌بر خروج پادگان‌ها از درون بافت مسکونی شهرها گفت: با رایزنی‌های انجام شده با وزارتخانه‌های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، کشور و ستاد مشترک نیروهای مسلح و همچنین مکاتبه با مقام معظم رهبری، انتظار داریم که پادگان‌های مستقر در شهر بوشهر در کمترین زمان ممکن از این شهر خارج شوند. میگلی‌نژاد همچنین به پیگیری بهره‌مندی استان بوشهر از تخفیف 25درصدی عوارض گمرکی برای تجار و بازرگانان به منظور رونق تجارت و تقویت بنادر اشاره کرد و گفت: دولت باید همچون دیگر بنادر بهره‌مند از این قانون، بندر بوشهر و دیگر بنادر استان را مشمول این تخفیف اعلام کند.

وی افزود: تعدادی از نمایندگان طرحی را به مجلس ارائه کرده‌اند تا براساس آن یک‌درصد از درآمد حاصل از تولیدات نفت‌وگاز به مناطق نفت‌خیز تعلق‌ گیرد که یک فوریت این طرح در مجلس به تصویب رسیده است و جزئیات آن در کمیسیون مربوطه در حال بررسی است در صورت تصویب نهایی این طرح، این درآمد می‌تواند صرف توسعه استان‌های نفت‌خیز کشور شود.

میگلی‌‌نژاد با انتقاد از عدم‌تحقق اهداف برنامه چهارم توسعه کشور گفت: چنانچه با همین نگاه بخواهیم برنامه پنجم را به اجرا درآوریم، هرگز موفق به دستیابی به اهداف تعیین شده در سند چشم‌انداز و سیاست‌های کلان بیست‌ساله نخواهیم شد. لذا باید برنامه‌های میان‌مدت به گونه‌ای طراحی و اجرا شوند که بتوانند به اهداف برنامه‌های بلندمدت نظیر سند چشم‌انداز جامه عمل بپوشانند.

وی با استقبال از مصوبه اخیر هیأت‌دولت مبنی بر خروج و انتقال شرکت‌ها و سازمان‌ها به خارج از پایتخت گفت: از آنجا که استان بوشهر قطب انرژی کشور شمرده می‌شود، لازم است شرکت‌های وابسته به فعالیت‌های صنایع نفت و گاز در استان بوشهر مستقر شوند تا بتوانند به وظایف ذاتی خود عمل کنند.میگلی‌نژاد تأکید کرد: در همین راستا به نمایندگی از مردم بوشهر، گناوه و دیلم ضمن اعلام آمادگی برای هر نوع همکاری در این زمینه از رئیس‌جمهور و وزرای محترم درخواست دارم تا در این زمینه اقدام لازم را انجام دهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet