هدر موبایل
1389/03/08 17:35:00
سرویس کمیسیون ها
لاریجانی در نشست خبری - 33

پرونده یک میلیارد دلار در گزارش تفریغ 85 مختومه نیست

**رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که پرونده یک میلیارد دلار مفقودی در گزارش تفریغ سال ۸۵ مختومه نیست و این پرونده همچنان مورد پیگیری است.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر نتیجه نهایی گزارش تفریغ بودجه سال 85 و سرونوشت نهایی یک میلیارد دلار، گفت: اصل 55 قانون اساسی به صراحت می گوید، دیوان محاسبات مرجعی است که به حساب دستگاه های اجرایی رسیدگی می کند تا منابع جای خود مصرف شده باشند و بعد گزارش آن را به مجلس ارائه می کنند و براساس نص صریح قانون اساسی این گزارش باید به اطلاع عموم برسد.

وی افزود: چیزی که در مجلس در مورد گزارش تفریغ بودجه 85 رخ داد همین بود، حال ممکن است تخلف فساد باشد یا اینکه تخلف شکلی رخ داده باشد.

رئیس مجلس ادامه داد: البته این مرحله نخست است و گزارش دیوان در مرحله بعدی به دادگاه می رود و مورد رسیدگی قرار می گیرد.

وی در پاسخ به این خبرنگار که مجدداً پرسید آیا بحث یک میلیارد دلار مختومه شده است یا خیر؟ گفت: نخیر، مختومه نشده است گزارشی در این خصوص به من ارائه نکرده اند.

لاریجانی در پاسخ به این سوال که مجلس هشتم تا چه اندازه منطبق با نظرات مقام معظم رهبری حرکت کرده است اظهار داشت: رهنمودهای رهبر معظم انقلاب همواره برای مجلس راهگشا بوده و باعث شده است که مجلس به ساز و کارهای داخلی خود توجه کند و در این راستا هم کمیسیون ها را فعال تر کند و هم بعد نظارتی مجلس را تقویت کند، البته با نگاه بازدارندگی نه مچ گیری.

وی با بیان اینکه مجلس باید قانون وضع کند و بر اجرای قانون نظارت داشته باشد، تصریح کرد: بنابراین اگر مجلس به عملکرد دستگاه ها در اجرای قانون نظارت می کند، نباید کسی ناراحت شود چون وظیفه مجلس خارج از این دو کار نیست.

رئیس مجلس درخصوص فعالیت های مجلس در ارتباط با حوزه دامداری و کشاورزی، گفت: در جلسات تخصصی که با دامداران و کشاورزان و صنعت گران داشتیم بحث هایی در مورد شهرک های صنعتی مطرح شد و همچنین ما نسبت به واردات در کشور حساس شدیم و جلساتی را نیز در این خصوص برگزار کردیم، در این جلسات نکات مهمی مطرح شد که هم از جهت نظارت اهمیت داشت و هم در تحلیل وضعیت موجود موثر بود.

وی اظهار داشت: به طور قطع نگاه ما به این مباحث در برنامه پنج ساله به گونه ای است که ما را به جایگاهمان در چشم انداز نزدیک کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet