هدر اصلی
1389/03/09 10:51:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
نجف‌نژاد:

چرا پول بیت‌المال به خاطر منافع باشگاه ها هدر می‌رود

**نماینده‌ مردم بابلسر در مجلس تصریح کرد: کمیته فوتبال مجلس هفته آینده در جلسه‌ای، از مسوولان سازمان تربیت بدنی و فدراسیون فوتبال در مورد افزایش کاذب قیمت بازیکنان و مربیان فوتبال توضیح خواهد خواست و سوال می‌کند که چرا بی‌محابا بیت‌المال را به خاطر منافع باشگاهی یا تیم خود هدر می‌دهند.

مقداد نجف‌نژاد در ارزیابی از افزایش کاذب قیمت بازیکنان و مربیان فوتبال به ایسنا گفت: سازمان تربیت بدنی و فدراسیون فوتبال در این مساله نشان دادند، بی‌قاعده عمل می‌کنند. این‌که هر کس بدون قاعده و بنابر نظر خود در این زمینه اقدام کند، درست نیست.

وی افزود: سازمان لیگ در این زمینه چارچوبی را عنوان می‌کند، ولی هیچ کس به آن پایبند نیست و برای چارچوبی که خودشان وضع می‌کنند راه گریزهای فراوانی هم قرار می‌دهند.

این نماینده مجلس با اعتقاد بر بی‌برنامه‌ریزی و هماهنگی و عدم نظر واحد در این مساله تصریح کرد: همه باشگاه‌ها دولتی هستند پس چرا مدیران عامل باشگاه‌ها باید تا این اندازه مبسوط الید باشند که این‌گونه عمل شود؟ مبالغی که به این بازیکنان و مربیان داده می‌شود حقوق بیت‌المال است. در حالی که به همان کارگر که در همان شرکت یا کارخانه‌ای که تیم فوتبال دارد تنها در سال بعضا یک بن 50 هزار تومانی داده می‌شود. اصلا اساس کار این نبوده که وزارتخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ، بیایند تیم‌داری کنند. قانون تصریح داشته که برای ترویج و بسط و گسترش ورزش این وزارتخانه‌ها یا شرکت‌ها باشگاهداری کنند، در حالی که آنها تیم‌داری می‌کنند. تیم هم فقط فوتبال شده است.

رییس کمیته‌ی فوتبال مجلس با تاکید بر این‌که تب فوتبال بی‌قاعده در ایران در حال بالا گرفتن است، افزود: این مساله در حالی است که متاسفانه جایگاه خوبی - علی‌رغم پول‌های سنگینی که هزینه می‌کنیم - نداریم. باید به این‌ها تذکر داد و مساله را حتما قاعده‌مند کرد. بخش خصوصی که این همه شعار آن را می‌دهیم از گردونه‌ی رقابت‌ها به خاطر همین مبسوط‌ الید بودن باشگاه‌های دولتی خارج شده است.

وی ادامه داد: همه‌جا فریاد می‌زنیم که خصوصی‌سازی صورت گیرد در حالی که سه باشگاه خصوصی یعنی ابومسلم، استقلال اهواز و شموشک در ایران فعالیت می‌کردند، ولی هر سه باشگاه را مضمحل کرده و از گردونه خارج شدند. در صورتی که اگر این وضع ادامه یابد، بحث رقابت و خصوصی کردن شعاری بیشتر نخواهد بود و باید بر روی این شعار آب سرد بخورند و بحثی هم نداشته باشند.

نجف‌نژاد با اشاره به عدم اجرایی‌شدن دستور رییس جمهور مبنی بر واگذاری تیم‌های استقلال و پیروزی خاطرنشان کرد: روندی که شاهدیم به جایی نمی‌رسد. تنها استیل آذین در ایران است که آن هم با این رقابت‌های بی‌رویه‌ای که صورت می‌گیرد شاید آن را هم تا یکی - دو سال دیگر از نفس بیندازند.

رییس کمیته‌ی فوتبال مجلس اظهار امیدواری کرد که شاهد ترویج، بسط و گسترش بخش خصوصی در ایران باشیم، چرا که از جیب بیت‌المال و دولت هزینه می‌شود و بدون هیچ ضابطه‌ای قیمت‌ها را در بازار دلالی بالا می‌برند و مشکلاتی برای ورزش کشور به وجود می‌آورند.

وی با انتقاد از این رویه که برخی بازیکنان اظهار می‌کنند، هر تیمی بیشتر پول بدهد به آن تیم می‌روند، گفت: اصول اخلاقی در این مساله زیرپا گذاشته شده، در حالی که زمانی بازیکنان مثلا تیم‌های استقلال و پیروزی و تیم‌های شهرستانی تنها به پیراهن این دو تیم دلخوش بودند، حتی خودشان برای این تیم هزینه می‌کردند. اگر از پیشکسوتان و بازیکنان بزرگ سوال کنید می‌فهمید تا چه اندازه از نظر اخلاقی به این تیم‌ها پایبند بودند، متاسفانه در حال حاضر جای همه آن اصول اخلاقی را پول گرفته و مادیات صرف در فوتبال ما حاکم شده است و این واقعا هشدار بسیار بدی است برای مسوولانی که امروز مسوولیت دارند و باید جلو این ولنگاری را در فوتبال کشور بگیرند.

نجف‌نژاد هم‌چنین با انتقاد از عدم ثبت واقعی قرار‌داد بازیکنان تصریح کرد: همیشه شعار شفاف‌سازی می‌دهیم در حالی که این مساله نشان می‌دهد هیچ شفافیتی بر باشگاه‌های ما حاکم نیست و بر هیچ اصولی پایبند نیستند. سازمان تربیت‌بدنی هم هیچ قاعده‌ای ندارد. این سازمان موظف است که بر روی یک ریال بیت‌المال هم حساسیت نشان دهد.

به نظر نجف‌نژاد باید بساط بخش خصوصی به خصوص در فوتبال را در ایران برچید، با این روندی که شاهدیم به هیچ عنوان خصوصی‌سازی در ایران صورت نمی‌گیرد، چرا که کدام بخش خصوصی این همه قدرت مالی و مانور بخش دولتی را دارد. متاسفانه برخی قرار‌داد‌ها بی‌محابا از میلیارد‌ها هم بالاتر زده‌، در حالی که احجاف سنگینی بر عده‌ای صورت می‌گیرد و استعداد در استان‌های مختلف خفه می‌شوند. پس آنهایی که اسپانسر دولتی ندارد چه باید بکنند؟

این نماینده مجلس با بیان این‌ که در این مورد حتما هشدار خواهیم داد، گفت: حتما قاعده‌ای را باید برای این مساله بگذاریم، در این زمینه سازمان تربیت بدنی و فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ شرعا و قانونا مسوولیت دارند و باید جلو این ولنگاری را بگیرند و قاعده‌ای بگذارند و نظارتی از نزدیک داشته باشند و بدانند دلال‌بازی برای کشور فساد به بار می‌رود و برای ورزش کشور خطرناک خواهد بود.

نماینده مردم بابلسر در مجلس تصریح کرد: امروز مسوولیت اجرایی دراین زمینه به دست سازمان تربیت‌بدنی و فدراسیون فوتبال است. تا بخواهیم در مجلس موضوعی را قاعده‌مند کنیم وقت می‌برد، البته مجلس بیش از این نمی‌تواند کاری انجام دهد. امسال بهترین سال از نظر بودجه برای ورزش کشور است نه برای یک باشگاه و تیم خاص. یعنی شرایط باید عادلانه و مساوی باشد، چرا که 31 استان در کشور داریم که اینها نباید به آتش یک عده بسوزند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet