هدر اصلی
1389/03/09 11:30:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
مصباحی مقدم:

گروه وین ناگزیر به پذیرش بیانیه تهران هستند

**یک نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی با تشریح تفاوت های نشست تهران با نشست وین تاکید کرد که گروه وین ناگزیر به پذیرش بیانیه تهران هستند چون شرایط برای تحریم جدید ایران فراهم نیست.

حجت الاسلام غلامرضا مصباحی مقدم در گقتگو با مهر، در خصوص تفاوت اصلی نشست تهران با نشست وین در راستای تبادل سوخت هسته ای تصریح کرد: تفاوت عمده در این است که پیشنهاد تبادل سوخت اکنون مورد حمایت دو عضو غیردایم شورای امنیت است و علاوه بر این آن وقت 1200 کیلو بخش اعظم اورانیوم ایران بود در حالی که  اکنون این مقدار نسبت به اورانیوم غنی شده از اهمیت آنچنانی برخوردار نیست.

وی تاکید کرد: آنها در آن زمان انتظار داشتند ابتدا ایران اورانیوم غنی شده با درصد پایین را به روسیه بدهد و روسیه بعد از غنی سازی به 20 درصد  آن را به فرانسه بدهد تا به میله های سوخت تبدیل شود  و ایران در این روش اعتماد نداشت که اورانیوم مورد نظر به تهران برگردد.

مصباحی مقدم تاکید کرد: این در حالیست که در بیانیه تهران آمده اورانیوم در مالکیت ایران باقی می ماند و به صورت امانت به ترکیه داده می شود و اگر اورانیوم 20 درصد به ایران داده نشود اورانیوم ارسال شده به ترکیه عینا به ایران برمی گردد.

وی خاطرنشان کرد: تفاوت جدی دیگری بین نشست تهران و نشست وین وجود دارد و در بیانیه تهران حفظ چرخه سوخت هسته ای و غنی سازی در ایران در نظر گرفته شده در حالی که در مذاکرات وین اینگونه نبود.

این نماینده مجلس در رابطه با واکنش ها به نشست تهران نیز گفت: واکنش ها متفاوت بوده و برخی کشورهای غربی اجمالا  از بیانیه تهران استقبال کردند و برخی نیز راه دیگری را در پیش گرفته اند که این ها تلاش مذبوحانه است و ناگزیر خواهند بود عقب نشینی کنند چون شرایط برای تحریم جدی علیه ایران فراهم نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet