هدر اصلی
1389/03/09 13:15:00
سرویس دیگر رسانه‌ها
عضوکمیسیون بهداشت و درمان:

جمع‌آوری قلیان‌ها ممکن است باعث روی آوردن جوانان به مواد مخدر شود

**نماینده مردم سروان در مجلس شورای اسلامی گفت: اطلاع‌رسانی و فرهنگ‌سازی درباره اثرات مخرب استعمال مواد دخانی و مخدر در دهه دوم زندگی بهترین گزینه برای جلوگیری از روی آوردن جوانان به استعمال این مواد است.

عبدالعزیز جمشیدزهی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره پیشگیری از استعمال دخانیات در جامعه زنان گفت: اولین اولویت برای دوری زنان از سیگار، فرهنگ‌سازی و ارایه آموزش‌های لازم است، به تعبیر بهتر باید اثرات مضر مصرف توتون و تنباکو و سایر مواد مخدر را به افراد به ویژه زنان گوشزد کنیم.

به گفته وی، اگر مردم اطلاع داشته باشند که چه میزان مواد سمی در دود سیگار و سایر مواد دخانی و مخدر وجود دارد قطعا کمتر تمایل به رجوع به چنین موادی خواهند داشت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در مجلس ادامه داد: برنج یک ماده غذایی اجتناب‌ناپذیر است، اما زمانی‌که بحث آلودگی برنج‌های وارداتی به آرسنیک مطرح شد کل جامعه روند تحقیق و بررسی را دنبال می‌کردند، در مورد مصرف توتون و تنباکو بحث بر همین مبناست، یعنی در وهله اول باید مردم بدانند که در دود مواد دخانی و مخدر مواد سمی بسیاری وجود دارد که اثرات بسیار نامطلوبی روی اعضای مختلف بدن می‌گذارد.

جمشیدزهی هم‌چنین خاطرنشان کرد: دود حاصل از مواد دخانی و مخدر سبب بروز انواع سرطان‌ها می‌شود، مخصوصا زنان باردار باید بدانند که استعمال دخانیات اثرات ژنتیکی نامطلوبی روی جنین آنها می‌گذارد.

وی بهترین زمان جلوگیری از مصرف توتون و تنباکو را دوران جوانی و در سنین بین 11 تا 21 سال دانست و تاکید کرد: اگر در دهه دوم زندگی از استعمال دخانیات جلوگیری کنیم قطعا چیزی حدود 90 درصد افراد به استعمال دخانیات روی نخواهند آورد، چراکه تنها حدود 10 درصد از افراد پس از دهه دوم زندگی به استعمال دخانیات گرایش پیدا می‌کنند.

نماینده مردم سراوان درخانه ملت درباره جمع‌آوری قلیان‌ها گفت: در راستای قلیان یک موضوع اجتماعی داریم، با توجه به عوارض قلیان می‌دانیم که استفاده از قلیان بد است اما استعمال مواد مخدر بدتر است، لذا جمع‌آوری قلیان‌ها را به صلاح نمی‌دانم، البته نباید برای این‌که عده‌ای کار داشته باشند عده دیگری به سرطان مبتلا شوند اما معتقدم باید میان بد و بدتر، بد را انتخاب کنیم.

وی ادامه داد: معتقدم قلیان‌ها نباید جمع‌آوری شود چراکه ممکن است جوانان در صورت مواجهه با جمع‌آوری قلیان‌ها به سمت استعمال مواد مخدر بروند، هم‌اکنون ممکن است جوانان هفته‌ای یا ماهی یکبار با حضور در تفرجگاه‌ها قلیان مصرف می‌کنند و درست است که استفاده از قلیان روی بدن آنها عوارض نامطلوبی دارد اما اگر استعمال دخانیات سبب جلوگیری از روی آوردن آنها به سمت مواد مخدر شود می‌تواند کمک شایانی برای آینده باشد، در این صورت در آینده با معضلات و آسیب‌های بدتری مواجه نخواهیم شد.

جمشیدزهی تاکید کرد: شاید این اعتقاد از لحاظ علمی درست نباشد اما به نظرم استفاده از قلیان بهتر از این است که جوانان به راه‌های بدتری بروند، البته باید فرهنگ‌سازی کنیم که جوانان به استعمال سیگار، توتون و تنباکو روی نیاورند نه این‌که با جمع‌آوری قلیان‌ها کاری کنیم که واکنش‌های بدتری داشته باشند و به خانه‌های تیمی روی آورند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان در خاتمه خاطرنشان کرد: در جلوگیری از استعمال دخانیات مهم‌ترین اولویت خانواده‌هاست اما باید همان‌طور که در زمان ازدواج در کلاس‌های مشاوره آموزش‌هایی به جوانان ارایه می‌شود آموزش‌هایی هم از عوارض استعمال دخانیات ارایه گردد تا آنها با آگاهی کامل از عوارض استعمال دخانیات بر ناباروری و جنین زندگی خود را آغاز کنند در این صورت روی آوردن جوانان به سمت استعمال دخانیات کاهش پیدا می‌کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet