هدر اصلی
1386/11/01 16:28:00
سرویس سیاسی

اظهارات موافقان و مخالفان طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز دوشنبه ، دو فوریت طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب ۱۳۷۸ و اصلاحات بعدی آن را به تصویب نرساندند، سپس یک فوریت آن به رای گذاشته شد که به تصویب رسید.

بر اساس این طرح و در صورت تصویب نهایی آن ماده واحده قانون تغییر حوزه انتخابیه نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی مصوب 1382 لغو می‌گردد. همچنین در صورت تصویب نهایی بین طرح آرا ناخوانا آرا سفید ریخته شده به صندوق و آرایی که کلاً حاوی اسامی غیر از نامزدهای تائید شده باشد با تائید هیئت نظارت حوزه انتخابیه برگه‌های رأی باطل ولی جزو آراء ماخوذه محسوب می‌شود.

اظهارات موافقات و مخالفان با دو فوریت این طرح به شرح زیر است:


موسی قربانی عضو هیئت رئیسه مجلس به عنوان یکی از طراحان این طرح در لزوم دو فوریت این طرح بر ضرورت اصلاح قانون انتخابات تأکید کرد و گفت: تعدادی از آراء ناخوانا، سفید و آرایی که حاوی اسامی غیر از نامزدهای تائید شده هستند در انتخابات وجود دارد که باطل است و جزو آرا مأخوذ محسوب نمی‌شود.
وی افزود: براساس قانون انتخابات فعلی این موضوع سبب می‌شود تا این گونه آراء از مجموع شرکت کنندگان کسر و به حساب نیاید.
قربانی تصریح کرد: در شرایطی که دو انتخابات خبرگان و مجلس همزمان برگزار می‌شود ممکن است عده‌ای از افراد به اشتباه آراء مربوط به خبرگان را به صندوقهای مربوط به مجلس بیندازند.
وی افزود: براساس این طرح سه بند از ماده 19 لغو می‌شود و آراء ناخوانا سفید و حاوی اسامی غیر از نامزدها رأی باطل ولی جزو آراء مأخوذه محسوب می‌گردد.
عضو هیئت رئیسه مجلس تأکید کرد: براساس این طرح حد نصاب آراء همان آراء مأخوذه است و میزان مشارکت بالا می‌رود.
قربانی تغییر حوزه‌های انتخابیه نامزدها را از دیگر موضوعات مطرح در این طرح عنوان کرد و اظهار داشت: براساس قانون فعلی مردم نامزدهای خود را برای یک حوزه انتخاب می‌کنند ولی این نامزد دو هفته مانده به برگزاری انتخابات حوزه خود را تغییر می‌دهد و کارها را خراب می‌کند.
وی تأکید کرد: برای اینکه حق افراد از بین نرود، فرصتی داده شده است تا زمانی که این قانون لازم الاجرا می‌شود، این افراد می‌توانند از حق خود برای جابجایی استفاده کنند، ولی اگر این طرح تصویب شود از زمان لازم الاجرا شدن دیگر نامزدها نمی‌توانند حوزه انتخابیه خود را جابجا کنند. در این صورت مردم نیز تکلیف خود را می‌دانند.
داریوش قنبری نماینده ایلام در مخالفت با دو فوریت این طرح گفت: با این طرح منافع ملی به خطر می‌افتد و مشکلی از کشور حل نمی‌شود.
وی افزود: نمی‌توان با این عنوان که نگران منافع مالی هستیم، طرحی را ارائه دهیم قانون انتخابات دارای شأن و جایگاه ویژه‌ای است و جزو قوانین ارگانی است.
این نماینده مجلس تصریح کرد: هیچ دوره‌ای نبوده که قانون انتخابات دستکاری نشود، ولی شگفت این است که چرا در کمتر از 2 ماه مانده به برگزاری انتخابات ما متوجه این ضعف شده و می‌خواهیم آن را اصلاح کنیم.
قنبری در ادامه افزود: آیا فردا این ایراد را به ما نخواهند گرفت که نمایندگان به خاطر نفع خودشان این کار را انجام دادند.
وی تأکید کرد: نگذارید در آستانه انتخابات شبهاتی بوجود آید، زیرا هیچ کس این طرح را براساس حسن نیست نمایندگان نمی‌بینید.
نماینده ایلام با تأکید مجدد بر اینکه این طرح را به مصلحت کشور نمی‌بینیم، خطاب به نمایندگان مجلس اظهار داشت: خواهش می‌کنم قانون انتخابات را دست نزنید و اگر هم قرار است این قانون اصلاح شود به بعد از انتخابات موکول شود.
کاظم جلالی نماینده شاهرود و مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در موافقت با دو فوریت این طرح گفت: فوریت این طرح جدی است زیرا مشارکت مردم در انتخابات امری است که با امنیت ملی کشور گره خورده است.
وی اظهار داشت: براساس این طرح کسی که در انتخابات شرکت نمی‌کند حتی اگر رأی‌اش سفید باشد اساس انتخابات را قبول دارد. لذا ما نباید کسی را که در انتخابات در پای صندوق رأی حاضر می‌شود بگوییم گویی که در انتخابات شرکت نکرده است، این نه تنها امر مثبتی نیست، بلکه در راستای منافع ملی کشور هم نیست.
وی تصریح کرد: ما نمی‌توانیم مردم را از یک طرف به شرکت در انتخابات تشویق کنیم و از طرف دیگر به خاطر اینکه آرای آنها سفید و یا ناخوانا است، جزو رأی دهندگان به حساب نیاوریم و بگوییم شما در مجموعه منافع کشور تأثیری ندارید.
جلالی از نمایندگان خواست تا با رأی به دو فوریت این طرح در جامعه امنیت و آرامش ایجاد کنند.
در ادامه غلامرضا مصباحی مقدم در مخالفت با دو فوریت این طرح با بیان اینکه تا انتخابات زمان زیادی باقی نمانده است، گفت: هر گونه اصلاح و تغییر در قانون انتخابات باید در زمان خودش انجام شود.
وی افزود: در مجلس هفتم دو بار قانون انتخابات مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و اگر دوستان در آن زمان این پیشنهادات را نداشتند باید گفت چرا نداشتند و اگر داشتند و رأی نیاورده چرا دوباره آن را مطرح می‌کنند.
مصباحی مقدم با تأکید بر اینکه اکنون وقت دست کاری قانون انتخابات نیست، گفت: هر گونه تغییر در شرایط فعلی معنای سیاسی و هزینه اجتماعی دارد و این هزینه برای اصولگرایان زیادتر خواهد بود. گویی که نمایندگان این تغییر را برای منافع خود کردند.
ایرج ندیمی نماینده لاهیجان نیز در موافقت با دو فوریت این طرح گفت: دو نوع رأی وجود دارد یک نوع رأی در رابطه با کسب حد نصاب مورد نیاز برای نمایندگی است که باید یک چهارم نصاب را کسب کند که مورد نظر این طرح نیست.
وی افزود: نوع دیگر که در این طرح مورد توجه قرار گرفته است رأی سفید است، ولی اگر کسی به هر دلیلی رأی سفید داد و یا رأی وی ناخوانا بود باطل محسوب می‌شود و جزو آرا مأخوذه محسوب نمی‌شود.
وی تأکید کرد: آراء سفید، ناخوانا و آرائی که اسامی غیر از نامزدها در آن نوشته می‌شود باید جزو آراء رأی دهندگان حساب کرد و اگر این کار نشود ظالمانه است.
ندیمی تصریح کرد: اگر در گذشته اشتباهی در این زمینه صورت گرفته ما نباید آن اشتباه را ادامه دهیم.
ندیمی از دیگر نقایص قانون انتخابات را تغییر حوزه انتخابیه توسط نامزدها پس از ثبت نام عنوان کرد و گفت: این چه رفتاری است که برخی نامزدها دارند]، نامزدها باید از همان ابتدا در حوزه انتخابیه خود باشند تا مردم آنها را بشناسند.
وی جابجایی حوزه‌های انتخابیه توسط برخی نامزدها را یک رفتار دو گانه با مردم خواند و تصریح کرد: اینگونه مخفی کاری‌ها درست نیست و نباید اجازه داد نامزدها 15 روز مانده به انتخابات حوزه خود را تغییر دهند و مردم را در بلاتکلیفی قرار دهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet