هدر اصلی
1389/03/09 18:55:00
سرویس اقتصادی
نماینده صومعه‌سرا:

برنامه پنجم، فنی‌تر و مهندسی‌تر از برنامه چهارم است

**سیدکاظم دلخوش اباتری نماینده مردم شهرستان صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی در خصوص برنامه پنجم توسعه اظهار داشت: برنامه پنجم نسبت به برنامه چهارم توسعه و سایر برنامه‌های پیش از آن از یکسری ویژگی‌های قابل‌توجه برخوردار است که تمام آنها حائز اهمیت‌اند.

وی در گفتگو با روزنامه گلچین امروز افزود: برنامه چهارم توسعه قبل از سند چشم‌انداز تهیه شده بود و از آنجایی که سند چشم‌انداز یک سند راهبردی برای کشور است، قطعاً این برنامه دارای اشکالات و نقاط ضعف بود اما برنامه پنجم توسعه با توجه به سند چشم‌انداز کشور تهیه و تقریباً مهندسی‌تر و فنی‌تر در بخش‌های مختلف است و تمام این موارد نشان از کامل بودن آن دارد ضمن اینکه این برنامه مورد تأیید مقام معظم رهبری نیز می‌باشد و این امر یکی از محاسن آن است.

دلخوش تصریح کرد: با توجه به شرایط حال‌حاضر در برنامه پنجم توسعه برای بهینه‌سازی در بخش‌های کشاورزی، صنعت، خدمات، تکنولوژی و علم پیشرفت‌های آنها به درستی برنامه‌ریزی شده است، ضمن اینکه در آن بخش‌خصوصی، تعاونی‌ها با توجه به قانون اصل 44 و هدفمند کردن یارانه‌ها توجه شده است و با بررسی دقیق و کارشناسی آن در مجلس به نظر می‌رسد که برخی نقاط ضعف آن رفع و انشاء‌الله یک قانون کامل در این مورد به تصویب برسد.

نماینده مردم صومعه‌سرا در راستای عدم‌تحقق بخشی از اهداف برنامه چهارم توسعه اظهارداشت: دلایل مختلفی در عدم اجرای برنامه چهارم توسعه دخیل بود که از جمله آن می‌توان به شرایط اقتصادی- مکانی، نوع ارتباط کشور با سایر کشورها و... اشاره کرد که همه آنها در عدم‌تحقق اهداف برنامه چهارم توسعه مؤثر بوده است، ضمن اینکه نباید از نقش قیمت جهانی نفت و بحران مالی جهانی غافل شد.

وی افزود: تمام محدودیت‌های یادشده در کنار نوع اجرای قانون چهارم توسط دولت و نوع استفاده مجلس از مو‌ارد مختلف قانون سبب شد تا برخی از اهداف برنامه چهارم عملیاتی نشود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در زمینه اظهارنظر کارشناسان اقتصادی مبنی‌بر کمی نبودن برنامه پنجم توسعه تصریح کرد: برنامه به عدد و رقم کاری ندارد، مگر در بررسی درصد پیشرفت با میزان تحول بخش‌های مختلف نسبت به سال‌های قبل که بایستی براساس درصد تعیین شود.

وی با کیفی خواندن برنامه پنجم توسعه خاطرنشان کرد: برنامه پنجم توسعه کاملاً کیفی است زیرا در آن استفاده درست از منابع آبی کشور ترسیم شده و به مواردی مانند اشتغال، نیروهای فنی و حرفه‌ای و... در کشور توجه داشته است.

دلخوش افزود: بحث بیمه‌ها، فناوری نظام اداری و مدیریتی در بحث خدمات و دولت الکترونیک، افزایش بهره‌وری در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی از جمله موارد مورد توجه در برنامه پنجم توسعه بوده است.

نماینده مردم صومعه‌سرا در خصوص مسائل و مشکلات این شهرستان اظهار داشت: آمایش سرزمین مهمترین مسئله است که به نیروی انسانی و اشتغال وابسته است بنابراین اشتغال‌زایی بحث جدی مورد توجه این منطقه است و این شهرستان علی‌رغم اینکه مردم آن از سطح سواد بالایی برخوردار هستند و از نظر فرهنگی و علمی در سطح بالایی قرار دارند اما بیکاری همچنان یکی از مشکلات عمده شهرستان است.

وی افزود: صنعت گردشگری این شهرستان از جمله صنایع مغفول‌مانده در منطقه است و با وجود اینکه ظرفیت‌ها و پتانسیل بالایی از نظر دریا، تالاب، کوهستان و... برای گردشگری وجود دارد و با فعال شدن آنها وضعیت اقتصادی و اجتماعی مردم ناحیه متحول می‌شود، اما همچنان مشکل در این زمینه باقی است.

دلخوش با اشاره به وضعیت کشاورزی و از جمله برنجکاران در این شهرستان تصریح کرد: باید شرایط به گونه‌ای فراهم شود تا حمایت جدی از کشاورزان و شالیکاران صورت گیرد تا بتوان به جایگاه واقعی تولید برنج و مصرف آن در کشور برسیم و به نوعی خودکفایی در زمینه این محصول ایجاد شود.

وی در راستای تولید ابریشم با بیان اینکه این صنعت قدمت 150ساله دارد اظهار داشت: باید به این قبیل صنایع توجه بیشتری شود ضمن اینکه شهرستان صومعه‌سرا در خصوص درخت و جنگلکاری دارای رتبه اول است و در صید و صیادی هم از پتانسیل قابل‌توجهی برخوردار است که باید به این موارد توجه بیشتری کنند.

نماینده مردم صومعه‌سرا گفت: این شهرستان دارای منابع آبی بسیاری است که به دلیل نبود سد، بخش عمده‌ای از آن هدر می‌رود و این امر از جمله مواردی است که در برنامه پنجم توسعه به منظور استفاده بهینه از منابع آبی باید به آن توجه شود.

دلخوش در ادامه سایر پروژه‌ها از جمله پروژه‌ راهسازی و مدرسه‌سازی اشاره کرد و افزود: در کنار این موارد ایجاد سالن‌های ورزشی، سیستم مخابراتی، برق‌رسانی از جمله طرح‌های در دست اجراست به گونه‌ای که اقدامات انجام شده ظرف 5 سال گذشته به اندازه 30 سال قبل بوده است.

وی تصریح کرد: با کمک مسئولین و متولیان، بخش زیادی از جمله مشکلات شهرستان مرتفع شده به گونه‌ای که تعداد 110 روستا، مراکز داخل شهر و کمربندهای آسفالت‌کاری شده‌اند و در حدود 18 زمین و سالن ورزشی و 36 مدرسه نیز ساخته شده است ضمن اینکه کل شهرستان به سیستم 511 مخابراتی مجهز شده است و 90 درصد روستاهای این شهرستان برق‌دار شده‌اند.

به گفته دلخوش مشکل آبرسانی این شهرستان و روستاهای تابعه آن تا 90 درصد برطرف شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در زمینه اقدامات انجام شده در کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: به منظور جلوگیری از واردات بی‌رویه برنج و واردات محصولات غیراستاندارد در این زمینه به مسئولان مربوطه از جمله وزارت بازرگانی تذکراتی داده شده است ضمن اینکه به منظور حل مشکل آب و ایجاد کانال برای کشاورزان و لایروبی استخرها و تأمین منابع مالی برای کشاورزان و حل مشکلات بیمه کشاورزان از جمله موارد مورد پیگیری در این کمیسیون بوده ضمن اینکه نمایندگان این کمیسیون کوشیده‌اند تا در قانون برنامه موجبات ارتقای جایگاه برنج و آبرسانی در استان‌های شمالی را فراهم کنند.

نماینده مردم صومعه‌سرا در کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: در این کمیسیون تلاش شده تا مشکلات پیرامون وزارتخانه‌های اقتصادی و معضلات قانون‌های موجود برطرف شود و به طور مثال تلاش شده تا قوانینی مانند قانون تجارت، قانون مالیات بر ارزش افزوده، هدفمند کردن یارانه‌ها، قانون اصل 44 و قانون گمرک به درستی اجرا شود و اگر اصلاحاتی نیاز دارد ایجاد شود.

دلخوش تصریح کرد: بحث در خصوص جایگاه ارتقای بازرگانی داخلی و خارجی، بحث‌های مربوط به تعرفه، استفاده از انرژی‌های نو و پاک و مسکن و توسعه جایگاه منطقه‌ای از جمله مواردی است که در برنامه پنجم توسعه پیش‌بینی شده و در کل جامع‌تر از برنامه چهارم است با توجه به اینکه هر برنامه یک‌سری ریزش‌ها نیز دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet