هدر اصلی
1389/03/09 19:01:00
سرویس کمیسیون ها
محمدعلی بزرگواری:

توسعه صنعتی ضرورت اولیه کهگیلویه و بویراحمد است

**محمدعلی بزرگواری نماینده کهکیلویه و بهمئی معتقد است که برای ایجاد فرصت‌های شغلی و کاهش نرخ بیکاری در استان چاره‌ای جز توسعه صنعتی وجود ندارد و این مسئله برای استان اجتناب ناپذیر است.

وی در گفت و گو با روزنامه امید مردم به سفر اخیر رئیس‌جمهور اشاره می‌کند و از دستگاههای مربوطه می‌خواهد که برای تکمیل پروژه‌ها اعتبارات را در اختیار قرار دهند. وی خبر ایجاد دو شهرستان جدید در استان را می‌دهد و به برنامه‌هایی که برای توسعه استان در نظر گرفته شده است، می‌پردازد.

اخیراً آقای رئیس‌جمهور به استان شما سفر داشتند. مهمترین دستاوردهای این سفر چیست؟

یکی از مهمترین خواسته‌ها و انتظارات مردم کهکیلویه وبویراحمد از دولت این است که وزارتخانه‌ها و سازمانهای مرکزی نسبت به تعهدات قبلی خود در زمینه پروژه‌های خود دراستان عمل کنند.           

خوشبختانه در استان کهکیلویه و بویراحمد، دولت حدود 90 درصد از تعهدات خود در زمینه تخصیص اعتبارات به مصوبات دور دوم سفر هیأت دولت عمل کرده است اما برای اجرایی شدن کامل مصوبات دور دوم سفر هیأت‌دولت به این استان، تخصیص لازم باید از سوی وزارتخانه‌ها و سازمانهای تابعه تأمین شود.

اعتبارات پروژه‌ها باید از دو بخش نفت و اعتبارات سازمانی تأمین شود، اعتبارات مربوط به بخش نفت تخصیص یافته اما اعتبارات سازمان متبوع هنوز تخصیص نیافته و همین امر موجب راکد شدن برخی طرح‌ها شده است.

 پروژه‌هایی شامل اختصاص 30زمین ورزشی در روستاهای پرجمعیت استان، جاده پاتاوه - دهدشت، جاده یاسوج -بابامیدان، پتروشیمی دهدشت و چندین پروژه دیگر در نقاط مختلف استان به ویژه شهرستانهای کهکیلویه وبهمئی برای تکمیل نیاز به تأمین اعتبار از سوی وزارتخانه‌های مرکزی را دارند.

 این موضوع از مهمترین خواسته‌ها و درخواستهای مسئولان اجرایی، نمایندگان مجلس و مردم این استان از هیأت دولت در دور سوم سفر هیأت دولت به استان کهکیلویه وبویراحمد بودکه رئیس‌جمهور هم قول مساعد دادند.

 اما هنوز برخی از مصوبات دور اول و دوم سفر رئیس‌جمهور ناقص هستند؟

بله برخی از مصوبات سفر اول و سفر دوم هیأت دولت و رئیس‌جمهور به این استان ناتمام مانده‌اند که لازم است مورد توجه بیشتری قرار گیرند. مثلاً اعتبار پروژه آبیاری غرب دهدشت، یک میلیارد و200 میلیون تومان بود، اما تاکنون تنها 600 میلیون تومان به این پروژه اختصاص یافته است. این مصوبه به دلیل کمبود اعتبار و ضعف مدیران هنوز اجرایی نشده است.

همچنین پتروشیمی دهدشت یکی از مصوبات سفر دوم دولت بود که کارهای اساسی این پتروشیمی از جمله تشکیل هیأت مدیره، پذیره نویسی، مسائل
زیست محیطی و کاربری آن آماده شده است اما چون پتروشیمی دهدشت وابسته به پتروشیمی گچساران است و اگر تمام دستگاههای پتروشیمی دهدشت نصب و راه‌اندازی شوند بی‌فایده است، چرا که چهار پتروشیمی دهدشت، بروجن، کازرون و ممسنی وابسته به پتروشیمی گچساران هستند و تا پتروشیمی گچساران به بهره برداری نرسد راه‌اندازی این 4پتروشیمی بی‌فایده است. این پتروشیمی در دوره قبل مجلس یک بار بدون آن که مصوب شود، کلنگ زنی شده و قرار بود هزار روزه به بهره برداری برسد اما اکنون بیش از1000 روز گذشته است.

کارخانه سیمان سپوی دهدشت هم قرار بود تا پایان سال 89 به بهره‌برداری برسد اما هم‌اکنون 50درصد پیشرفت فیزیکی دارد. این پروژه از قبل بوده اما بعد از سفر دوم و با پیگیریهایی انجام شده، مدیرعاملش قول داد که در دی‌ماه امسال فاز اول این کارخانه را که تنها بسته‌بندی سیمان فله‌ای است، افتتاح کند. فاز دوم این کارخانه که تولید سیمان است هم دو سال دیگر به بهره‌برداری می‌رسد. در حالیکه طبق مصوبه استانی هیأت دولت قرار بود این پروژه تا پایان سال89 به طور کامل به بهره برداری برسد بنابراین کمبود اعتبارات مانع بزرگی برای توسعه
پروژه​های استانی است.

 گویا در تقسیمات جدید کشوری، زمینه ایجاد سه شهرستان در کهکیلویه و بویراحمد فراهم شده است؟

بله، قرار است که باشت و چرام شهرستان شوند. این تصمیم قطعی است چون طی دو سال گذشته مجمع نمایندگان و استاندار استان پیگیر این مسئله بودند و با نظر مثبت وزارت کشور این مسئله هم‌اکنون مراحل نهایی خود را طی می‌کند.

 طی جلسه‌ای هم در تهران با حضور معاون اول رئیس‌جمهور، مجمع نمایندگان استان و استاندار، دکتر رحیمی موضوع تبدیل شدن بخش باشت و چرام را به مهندس نوذری، استاندار استان واگذار کرد و اظهار داشت که هر تصمیمی استاندار بگیرند مورد تأیید دولت واقع خواهد شد. اکنون استان 700 هزار نفری کهکیلویه و بویراحمد 5 شهرستان دارد که در آینده نزدیک به 7 شهرستان خواهد رسید.

با وجود مزیت‌هایی که استان در بخش صنعت  توریسم دارد، به عقیده جناب عالی توسعه کدام بخش می‌تواند مشکل بیکاری استان را حل کند؟

خوشبختانه استان کهکیلویه و بویراحمد موقعیت مناسبی در توسعه صنعت توریسم دارد، از این رو تلاش براین است تا بابهینه‌سازی وتوسعه زیرساخت‌ها درابعادزمینی، فرودگاهی وریلی زمینه ورود این صنعت در این استان فراهم شود. اما برای ایجاد فرصت‌های شغلی و کاهش نرخ بیکاری در استان چاره‌ای جز توسعه صنعتی وجود ندارد و این مسئله برای استان اجتناب ناپذیر است. چون وقتی صنایع مادر قوی دراستان وجود داشته باشد طرح بنگاههای زودبازده نیز به رشد صنعتی استان کمک شایانی می‌کند البته برای توسعه و پیشرفت استان کهکیلویه و بویراحمد بر روی محورهای آب، نفت و گاز، صنعت و معدن، کشاورزی، حمل و نقل و گردشگری برنامه‌ریزی شده است و این روند ادامه خواهد یافت.

آقای بزرگواری، محور یاسوج- بابا میدان به گچساران یکی از مهمترین محورهای ارتباطی کشور است. پیشرفت آن چقدر بوده است؟

جاده یاسوج - بابا میدان از سخت‌ترین جاده‌های در دست اجرای کشور است که در این مسیر47 کیلومتری، 9 تونل به طول نزدیک به 4/5 کیلومتر ساخته شده است که بزرگترین تونل آن بیش از دو کیلومتر است.

این محور در حال حاضر تنها راه و محور ارتباطى مرکز استان با شهرستان‌هاى گچساران ودهدشت است که از یاسوج به سمت گچساران ودهدشت ادامه مى یابد ودر ادامه به سوى استان بوشهر ادامه دارد.

با همه شرایط سخت راهسازی در این استان، حرکتی تحول ساز در بخش راه‌های استان آغاز شده و پروژه‌های سنگین در این بخش در دست اجراست که در آینده‌ای نزدیک به بهره‌برداری خواهند رسید.

هم‌اکنون و با اتمام دو جاده یاسوج به بابامیدان و یاسوج به سپیدان، کار بهتری روی این جاده صورت می‌گیرد و مسئولان قول داده‌اند اعتبارات بیشتری به آن اختصاص دهند. چون همان‌طور که می‌دانید احداث راههای ارتباطی می‌تواند بر جذب سرمایه گذاران و گردشگران استان مؤثر باشد.

 دقیقاً اما با وجود سختی‌هایی که به آن اشاره کردید، تصور می‌کنید بخش خصوصی برای حضور در این استان راغب باشد؟

 بستر و زمینه در استان برای فعالیت کار آفرینان و سرمایه‌گذاری و مجریان طرحهای اشتغالزا فراهم است و باید با تشویق وترغیب نیروهای تحصیلکرده و دانشگاهی برای ایجاد کارآفرینی و اجرای طرح‌های اشتغالزا ضمن ایجاد اشتغال به معضل بیکاری استان پایان داد. زیرساخت‌ها و امکانات زیربنایی در استان در حال رشد و توسعه است و نیروی انسانی ماهر، تحصیلکرده و متخصص در سطح استان به وفور وجود دارد که باید با ساماندهی و برنامه‌ریزی مطلوب این افراد را به سمت فعالیت‌های کار آفرینی و مشاغل تولیدی هدایت کرد.

 هم اینک 39 درصد از جمعیت استان در بخش‌های مختلف فعال هستند و تلاش می‌شود تا این رقم به بیش از 50 درصد برسد. در این استان ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بسیار خوبی به ویژه در بخش‌های کشاورزی، دامداری، گردشگری و صنعت و معدن به‌ویژه نفت و گاز وجود دارد که باید از این ظرفیت‌ها به نحو مطلوب و بهینه جهت ایجاد طرح‌های بزرگ و اشتغالزا استفاده کرد. بنابراین زمینه برای حضور بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران وجود دارد.

آیا آماری از بیکاری استان دارید؟

به نظر من 5/14 درصد مردم بیکار هستند. در استان حدود 35 هزار دانشجو وجود دارد و هر ساله تعداد زیادی دانشجو از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل می‌شوند، بدون آنکه کاری داشته باشند و اکنون در هر خانواده دو تا 5 نیروی فارغ التحصیل بیکار وجود دارد.

متأسفانه متخصصان استان ما به جای اینکه به دنبال ایجاد شغلهای مولد و مرتبط با رشته‌های تحصیلی خود و یا حتی ایجاد اشتغال و تولید باشند به فکر پیدا کردن یک شغل اداری حتی در پایین‌ترین رده یعنی سرایداری هستند در حالیکه فارغ التحصیلان و نیرو‌های متخصص و بیکار استان باید به سمت مشاغل تولیدی در بخش‌های مختلف بروند تا از این طریق معضل بیکاری استان مرتفع شود. چون مسلماً برای تمامی افراد بیکار شغل اداری پیدا نخواهد شد.

 به عقیده من پایین بودن فرهنگ کار و تلاش و بی‌توجهی کار آفرینان به ایجاد فرصت‌های شغلی، کمبود سرمایه‌گذار و عدم گرایش فارغ التحصیلان به اجرای طرح‌ها و بنگاه‌های کارآفرین را می توان از مهمترین دلایل بیکاری در استان برشمرد چون متأسفانه فرهنگ کار در این استان نهادینه نشده است و جوانان تحصیلکرده و فارغ التحصیلان دانشگاهی باید بپذیرند در قبال هزینه‌ای که برای تحصیل آنها شده باید به عنوان یک نیروی کارآفرین وارد میدان کار و تلاش شوند و نسبت به اجرای طرحهای کارآفرینی همت‌کنند.

برای اشتغالزایی به نظر شما در استان چه حمایتهایی لازم است؟

ضروری است دولت برای اشتغال آفرینی تسهیلات بانکی بیشتر و بهتری در قالب تعاونی‌ها در اختیار جوانان قرار دهد. توجه به اشتغال جوانان باید بیشتر مورد توجه مسئولان قرارگیرد تا شاهد کاهش نرخ بیکاری این قشر در جامعه باشیم.

نه تنها در استان ما بلکه در کشور به دلیل بالا بودن هرم سنی جوانان می‌طلبد که برای ایجاد زمینه ازدواج، مسکن و دیگر نیازهای جوانان تلاشی مضاعف داشت و بانکهای عامل استان باید در این باره با همه کمبودها و موانع این مسئله را در اولویت کاری قرار دهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet