خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1389/03/09 22:15:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نائب رییس کمسیون اقتصادی مجلس:

هدفمند کردن یارانه‌ها جراحی بزرگ اقتصادی است که مورد قبول همه است

**نماینده مردم صومعه سرا در مجلس شورای اسلامی و نائب رییس کمسیون اقتصادی مجلس گفت: هدفمند کردن یارانه ها یک جراحی بزرگ اقتصادی در کشور است که همه اقتصاددانان آن را قبول دارند.

به گزارش ایرنا، سید کاظم دلخوش در مناظره برگزار شده از سوی جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گیلان با موضوع قانون هدفمند کردن یارانه ها افزود: هدف از نوشته شدن قانون هدفمند کردن یارانه ها و پذیرفتن آن در کشور آن است که تا این جراحی انجام و از حیف و میل منابع جلوگیری شود.

وی ادامه داد: 75 تا 85 درصد اقتصاد کشور در بعد از انقلاب در دست دولت بود که اثرات خوبی نداشت و امروز ساماندهی اقتصاد به عنوان یک وظیفه حاکمیتی است که می خواهد زندگی مردم را به حالت تعادل برساند.

وی گفت: در این قانون که جامع و کامل است جایگاه اقتصاد و توزیع منابع مشخص شده است و اگر می خواهیم تا از منابع و امکانات موجود کشور به نحو خوب استفاده شده و جلوی رانت خواری ها در اقتصاد گرفته شود، باید هدفمند کردن یارانه ها به اجرا درآید.

وی افزود: هدفمند کردن یارانه ها فقط پرداخت یارانه به مردم نیست بلکه سعی شده است تا از محل منابع درآمدی این طرح، خدمات و زیرساخت ها همچون توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی انجام شود.

دلخوش با طرح این سئوال که آیا در این 30 سال از منابع کشور درست استفاده شده است، افزود: اگر بنا باشد اصلاح ساختار اقتصادی کشور را نداشته باشیم و خود را با دنیا هماهنگ نکنیم، در آینده هیچ حرفی برای زدن در دنیا نداریم.

وی گفت: با توجه به اینکه قانون دست نوشته انسان است و امکان آن را دارد که در آینده نیز اصلاعاتی به آن اضافه شود و این قابل اصلاح است.

وی با اشاره به وضعیت بودجه کشور در سال 1383 تا کنون، یادآور شد: در سال 1383بودجه کشور را با 100 میلیارد دلار بسته شد اما در سال جاری این بودجه به 368 میلیارد دلار بسته شده است و در سه سال آینده این بودجه را باید با 600 تا 700 میلیارد دلار بست.

دلخوش اظهار کرد: بیش از یک سوم بودجه کشور همواره به حامل های انرژی و یارانه هایی در این زمینه هزینه می شود.

وی گفت: در بحث اجرایی شدن هدفمند کردن یارانه ها باید بحث تورم انتظاری یا روانی و جهش قیمت ها را از هم تفکیک کرد و این احتمال هم دارد که ما شاهد یک تورم جهشی باشیم اما این دوباره به حالت اول خود برمی گردد که این به زمان نیاز دارد.

وی اضافه کرد: قانونی که نوشته شد، ملاک عمل آن برای پیاده کردن طرح هدفمند کردن یارانه ها است.

نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین خواستار کمک به اجرایی شدن این قانون شد./

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet