روز مجلس
1389/03/10 10:30:00
سرویس فرهنگی

نحوه برخورد با مراجعان کتابخانه مجلس در 65 سال پیش

**تجربه بشری و تاریخ جهان نشان داده است که هرجا سنت حسنه و قاعده صحیحی بنیان‌گذاری شده است این سنت نیک و قاعده‌ درست تأثیر مثبت خود را بر رفتار‌ها و باور‌های آیندگان گذاشته است. کتابخانه‌ی مجلس شاهد مثال خوبی بر این مدعا است.

شالوده و پایه‌ای که بنیان‌گذاران کتابخانه مجلس در خصوص احترام به مراجعان و بر‌آوردن نیاز‌های آنان ریختند مانند بنیان مرصوصی در طول زندگانی کتابخانه‌ مجلس ادامه داشته است.

"حسین مکی" مورخ برجسته‌ و و پرکار و مؤلف آثاری چون کتاب سیاه (در هشت مجلد)، زندگانی سید حسن مدرس (دو مجلد)، وقایع سی تیر، نفت و نطق مکی، زندگانی سیاسی سلطان احمدشاه، مقدمهء دیوان فرخی یزدی، استیضاح مکی، بقایی و حائری زاده، مجموعه نطقهای دکتر مصدق، خاطرات سیاسی (۲جلد)، گلستان ادب، و اثر معروف 8 جلدی " تاریخ بیست ساله ایران" در انتهای مقدمه‌ی جلد دوم کتاب اخیر که تیر‌ماه 1324 چاپ شده است[1] ضمن انتقاد شدید نسبت به بعضی از کتابخانه‌های کشور و ابراز اینکه « از نحوه‌ی برخورد کارکنان آن‌ها هر ذی‌شعوری از مطالعه و نویسندگی بیزار  و انسان را طوری از زندگی مطالعه و نویسندگی سیر می‌کند که دیگر حاضر نمی‌شود که بهیچ قیمت به آن کتابخانه مراجعه نماید»؛ اینگونه از کتابخانه‌ی مجلس ستایش می‌کند: "تنها کتابخانه عمومی که در تهران وجود دارد و می‌توان از آن استفاده کرده کتابخانه مجلس است و من که غالب اطلاعات و مطالب دوره تاریخ بیست ساله و سایر اطلاعات تاریخی خود را از آنجا تحصیل نموده‌ام بر خود فرض می‌دانم که از کارکنان آن کمال تشکر و امتنان را بنمایم."

این عین جمله‌ای بود از یک مورخ کوشا در 65 سال پیش در خصوص خدمات کتابخانه‌ی مجلس بیان می‌کند. در آن زمان ابراهیم شریفی رئیس کتابخانه‌ی مجلس بود.  وی پسر شریف‌السلطنه و  متولد 1274 در تهران و دارای لیسانس عالی علوم سیاسی بود که پس از اعتصام‌الملک آشتیانی رئیس کتابخانه‌ی مجلس شد. او یکی از صاحب‌‌منصبان وزارت کشور بود و در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم قانونگذاری به نمایندگی از کاشان و نطنز به مجلس رفت. بنا بر پیشنهاد حاج محتشم‌السلطنه اسفندیاری - رئیس وقت مجلس شورا ملی-  از وزارت کشور به مجلس انتقال یافت و در تاریخ 10 دی 1316 به مدیریت کتابخانه برگزیده شد و مدت ریاستش تا 1339 ادامه داشت. قبل از انتصاب به ریاست کتابخانه‌ی مجلس، وی یکی از مدیران وزارت کشور و کاردانی و لیاقت او مورد اعتقاد مسئولان آن زمان بود.

در دوران ریاست او کتابخانه همچنان در راه پیشرفت و گسترش گام برمی‌داشت و کار تهیه کتاب‌های خطی و چاپی ادامه داشت. روابط و مبادلات با کتابخانه‌ها و ناشران داخلی و خارجی که در دوران اعتصام‌الملک پایه‌گذاری شده بود ادامه و فزونی یافت. تعداد کارمندان به 13 تن و شماره‌ی کتاب‌ها به پنجاه هزار رسید که از آن جمله 5 هزار جلد خطی بود.

علاوه بر این‌ها در سال 1321 در نتیجه‌ی کوشش‌های آقای شریفی برای نخستین بار اعتباری برای کار‌های فنی کتابخانه‌ی مجلس از قبیل تهیه‌ی فهرست کتب خطی و فیش‌برداری از کتاب‌های چاپی و خرید کتاب در بودجه‌ی مجلس شورای ملی منظور گردید. این اعتبار نخست در حدود 50 هزار ریال بود و بعد‌ها به تدریج افزایش یافت و در سال 1340 به 200 هزار ریال رسید[2].

خوشبختانه این سنت حسنه با قوت و نیرو بیشتری در کتابخانه‌ی مجلس در جریان است و از رئیس، معاونین و مدیران گرفته تا دیگر کارکنان این نهاد فرهنگی تمام سعی و تلاش‌شان احترام به مراجعین و برآوردن نیاز‌های علمی و پژوهشی آن‌ها است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet