هدر موبایل
1389/03/10 10:16:00
سرویس فرهنگی

روایت 70 ساله ایلات و عشایر ایران در کتابخانه مجلس

**رییس مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی از اهدای مجموعه‌ای دیگر از سوی «دکتر حسن رهاورد» به کتابخانه مجلس خبر داد که حاوی اطلاعات، تصاویر و فیش‌های تحقیقی فراوانی از ایلات و عشایر ایران و متعلق به ۶ تا ۷ دهه پیش است که قرار بود دکتر رهاورد کتابی در این باره تدوین کند که به دلایلی در نیمه راه باقی ماند.

"علی ططری"، پژوهشگر اسناد و مدرس تاریخ معاصر ایران، با بیان این که تاکنون دکتر حسن رهاورد بیش از پنج مجموعه به کتابخانه مجلس اهدا کرده است، عنوان داشت: در مجموعه‌ اخیر؛ اسناد، فیش‌های تحقیقی و عکس‌های ارزشمندی از ایلات و عشایر ایران و سران قبایل گوناگون قرار دارند و اطلاعات فراوانی را در اختیار پژوهشگران حوزه‌های مختلف تاریخی، جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی قرار می‌دهند.

وی درباره نحوه گردآوری این مجموعه عنوان داشت: قرار بود دکتر رهاورد در دهه چهل، کتابی دو جلدی را در حوزه ایلات و عشایر ایران برای یکی از موسسات دولتی تدوین کند، لذا اطلاعات و منابع فراوانی را برای تهیه این مجموعه گردآورد، اما تدوین این اثر به دلایلی ناتمام باقی ماند.

پژوهشگر حوزه اسناد گفت: در این مجموعه بیش از 150 عکس نفیس از عشایر کردستان، لرستان، خوزستان،‌ قشقایی، خراسان، آذربایجان،‌ سیستان و بلوچستان و ... وجود دارد که علاوه بر تصاویر دسته جمعی، حاوی تصاویری از سران قبایل در دروان رضا شاه و دوره دوم پهلوی است. همچنین مجموعه‌ای از جزوات، گزارشاتی از دانشگاه‌های ایران و حتی منابع خارجی دوره اول و دوم پهلوی درباره ایلات و عشایر که قرار بود کتاب شوند، در این مجموعه جای دارند.

وی درباره برنامه‌های کتابخانه مجلس برای این مجموعه گفت: تصمیم داریم علاوه بر حفظ، شناسایی و فهرست‌نویسی این مجموعه،‌ با کمک متخصصان حوزه ایلات و عشایر و تکمیل نواقص، نتایج این تحقیقات و دستاوردهای این مجموعه را دست‌کم در قالب کتابی تک جلدی به چاپ برسانیم و از تصاویر برگزیده و عکس‌های مرتبط نیز برای تکمیل اطلاعات بهره گیریم.

دبیر شورای ارزیابی اسناد کتابخانه مجلس با اشاره به پراکندگی مجموعه تصاویر این دسته از اسناد و اطلاعات، از آنها به عنوان منبعی ارزشمند در استخراج اطلاعات جامعه‌شناسی، مردم‌شناسی و دیگر اطلاعات مربوط به ایلات و عشایر سراسر ایران یاد کرد که حدود 70 سال قبل از نقاط گوناگون گردآمده‌اند.

وی گفت: این نخستین مجموعه اسناد از ایلات و عشایر و اطلاعات مرتبط با آنهاست که در گنجینه مرکز اسناد کتابخانه مجلس جای می‌گیرد.

ططری درباره اهمیت این دسته از اطلاعات و انتشار آنها در قالب کتاب توضیح داد: در گذشته جامعه ایرانی از سه قشر شهرنشینان، روستاییان و همچنین ایلات و عشایر تشکیل می‌شد که دسته آخر علاوه بر جمعیت گسترده‌شان، تاثیر فراوانی در ابعاد گوناگون اداره کشور داشتند. ایلات و عشایر به عنوان جمعیت کوچ‌نشین علاوه بر ابعاد فرهنگی، تاثیرات به‌سزایی در دوره پادشاهان و حکومت‌ها داشتند که در معرفی و بازشناسی اقدامات آنان در پژوهش‌ها، تالیفات و به ویژه کتاب‌ها، فعالیت‌های اندکی صورت گرفته و توجه زیادی به آنها نشده است.

 مدرس تاریخ معاصر با بیان این که در این مجموعه تعداد زیادی از نشریات تخصصی ایلات و عشایر که در دروه پهلوی اول به چاپ می‌رسیدند وجود دارد، عنوان داشت: سایر اطلاعات مربوط به این قشر جامعه، هیچگاه به شکل دسته‌بندی و جامع در دسترس نبوده و همواره پژوهشگران و محققان برای دستیابی به این اطلاعات ناگزیر از مراجعه به گزارشات نظامیان قبل از دهه 30 شمسی بودند. این وقایع نشان از کم توجهی تاریخ‌نگاری معاصر ما به حوزه ایلات و عشایر دارد.

 رییس مرکز اسناد کتابخانه مجلس با توجه به این که در دوره پهلوی دوم، ایلات و عشایر بخش عظیمی از جمعیت ایران را تشکیل می‌دادند، تصریح کرد: ضرورت دارد که با استفاده از اسناد و اطلاعات این مجموعه، اطلاعات مستندتری از این بخش جامعه در آن دوره زمانی به دست آوریم تا در کنار آن بسیاری از ناگفته‌های تاریخی روشن شوند.

ططری در پایان درباره وضعیت کنونی این دسته از اسناد و اطلاعات اهدایی به کتابخانه مجلس بیان داشت: اکنون فهرست‌نویسی این مجموعه آغاز شده است و پس از بازیابی کامل اطلاعات، درنظر داریم با استفاده از متخصصان و پژوهشگران این حوزه در قالب طرحی علمی با تکمیل داده‌های این مجموعه، آن را در قالب کتاب به چاپ برسانیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet