شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/10 12:02:00
سرویس سیاسی
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه:

دولت‌ مرجع‌ تشخیص ‌مغایرت ‌قوانین باشرع‌وقانون‌‌اساسی نیست

**رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شورای نگهبان مرجع تشخیص عدم مغایرت قوانین با شرع و قانون اساسی است، اظهار داشت: دولت مرجع تشخیص مغایرت قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی با شرع و قانون اساسی نیست. دولت تنها مجری قوانین مصوب است.

"رضا عبداللهی" در گفت و گو با خبرنگار خانه ملت با یادآور شدن اینکه سوال از وزرا از جمله اختیارات و ابزارهای نظارتی نمایندگان است، گفت: در اصل 88 قانون اساسی پرسش از وزیر پیش بینی شده است.

وی افزود: همچنین در آیین نامه داخلی نحوه سوال نمایندگان از وزیر شرح داده شده است.

عبداللهی یادآور شد: در این قوانین عنوان نشده است که سوالات محدود به حوزه انتخابیه باشد یا به مسائل دیگری معطوف شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه تاکید کرد: وظیفه وزرا است که برای پاسخ دهی به سوالات نمایندگان در مجلس حاضر شوند و پاسخگو باشند.

بر اساس اصل 88 قانون اساسی، در هر مورد که‏ حداقل‏ یک‏ چهارم‏ کل‏ نمایندگان‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏ از رئیس‏جمهور و یا هر یک‏ از نمایندگان‏ از وزیر مسئول‏، درباره‏ یکی‏ از وظایف‏ آنان‏ سؤال‏ کنند، رئیس‏جمهور یا وزیر موظف‏ است‏ در مجلس‏ حاضر شود و به‏ سوال‏ جواب‏ دهد و این‏ جواب‏ نباید در مورد رئیس‏جمهور بیش‏ از یک‏ ماه‏ و در مورد وزیر بیش‏ از ده‏ روز به‏ تأخیر افتد مگر با عذر موجه‏ به‏ تشخیص‏ مجلس‏ شورای‏ اسلامی‏.

همچنین در ماده 193 آیین نامه داخلی مجلس تصریح شده است: هر نماینده می‌تواند راجع به مسائل داخلی و خارجی کشور از وزیر مسؤول در باره وظایف او سؤال نماید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet