خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/03/10 12:31:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بروجردی:

بیانیه تهران از قاعده همه یا هیچ پیروی می کند

**رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه بیانیه تهران از قاعده همه یا هیچ پیروی می کند گفت: یا باید همه این توافق نامه میان سه کشور ایران برزیل و ترکیه اجرایی شود و یا اگر بخواهند بخشی از آن را حذف و بخش دیگری را اجرا کنند مورد موافقت ما قرار نمی گیرد.

علا الدین بروجردی در گفتگو با مهر درباره نحوه اجرایی کردن بیانیه مورد توافق سه کشور ایران ترکیه و برزیل جهت تبادل سوخت برای نیروگاه تهران گفت: این بیانیه محصول ساعت ها مذاکره در سطح کارشناسی ، وزرای خارجه و سران سه کشور بوده و بر روی بند بند بیانیه تهران کار شده است .

وی این بیانیه را بر اساس قواعد حقوق بین المللی دانست و گفت: کلمات به کار برده شده در این بیانیه با حقوقی خاص خود را دارد و قابل تفکیک نیست و در عین حال جمهوری اسلامی ایران این بیانیه با همین مفاد را پذیرفته و نه چیزی بیشتر یا کمتر.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه تصریح کرد با توجه به اینکه آژانس بین المللی انرژی اتمی در زمینه تامین سوخت مورد نیاز کشورمان مسئولیت دارد و در نوبت قبل نیز سوخت مورد نیاز راکتور تهران با همکاری آژانس از سوی آرژنتین تامین شده بود ، اینبار نیز هرچه سریعتر باید این امر عملیاتی شود.

بروجردی با تاکید بر اینکه 1+5 به تبادل سوخت برای نیروگاه تهران رنگ و بوی سیاسی داده اند، گفت: اقدام جمهوری اسلامی در بیانیه تهران پاسخ مثبت به پیشنهاد گروه وین است و از همین رو باید آقای آمانو به عنوان دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی از این گام مثبت ایران استقبال کند.

وی افزود: در واقع این بیانیه تنها متکی به ما نیست بلکه هم اکنون سه کشور این مطالبه جدی را از آژانس و شورای امنیت سازمان ملل دارند.

بروجردی در پایان تصریح کرد: منطق و مقررات بین المللی حکم می کند که این کشورها با هماهنگی آژانس در فاصله زمانی کوتاهی موافقت خود را با بیانیه تهران اعلام و در پی آن متن اصلی موافقت نامه تبادل سوخت تنظیم و به امضا طرفین برسد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet