هدر موبایل
1389/03/10 12:34:00
سرویس سیاسی
عباسپور با اشاره به جمله امام در خصوص در راس امور بودن مجلس:

رویه‌ دولت، تئوری امام‌خمینی را خدشه‌دارمی‌کند

**نماینده مردم تهران در مجلس رویه فعلی دولت را در جهت تضعیف مجلس دانست و گفت: برخوردهای اخیر به تئوری حضرت امام (ره) در خصوص در راس امور بودن مجلس خدشه وارد می‌کند.

"علی عباسپور" در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت اظهار داشت: قانون اساسی میثاق ملی ماست و همه مردم و مسئولان در هر رده باید پاسدار این قانون باشند، به ویژه شخص رییس جمهوری که سوگند یاد کرده اند، پاسداری از قانون اساسی را وظیفه مهم خود می داند.

وی افزود: وظیفه تنظیم حدود اختیارات قوا در قانون اساسی به وضوح روشن شده و این امر به مقام معظم رهبری سپرده شده است، ضمن اینکه سیاست های کلان کشور هم طبق قانون اساسی از سوی رهبری نظام ترسیم می شود و در نهایت این سیاست ها در مجلس به قانون تبدیل و دولت موظف به اجرای قوانین مصوب می شود.

نماینده مردم تهران با بیان اینکه جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در قانون اساسی به روشنی مشخص شده است، گفت: در دوران حیات حضرت امام خمینی (ره) موضوعی در مجلس مطرح شد که شورای نگهبان این مصوبه را خلاف شرع می دانست و در مقابل مجلس نیز بر نظر خود تاکید داشت، به همین دلیل در تجدید نظر صورت گرفته در قانون اساسی این موضوع مطرح شد که چنین مواردی باید برای تصمیم نهایی در مجمع تشخیص مصلحت نظام مورد پیگیری قرار گیرد.  

وی بر این اساس عدم اجرای مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام را عدم پذیرش قانون اساسی دانست و افزود: از شخصی که باید پاسدار قانون اساسی باشد تعجب می کنیم که با تعبیر شخصی با قانون اساسی برخورد می کنند و به آن اشکال وارد می کند.

عباسپور افزود: البته اشکال وارد کردن به قانون منعی ندارد اما اینکه سرخود و بدون توجه به قانون اساسی قانونی را اجرائی نکنند اشکال دارد.

وی تاکید کرد: مجلس در طول دوره فعالیت خود پایبندی خود را به اسناد بالادستی کشور نشان داده است.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه اسناد بالادستی نظام یا مصوبات کلانی هستند که از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام و با تایید مقام معظم رهبری و در راستای اجرای قانون اساسی مصوب می شوند و یا فرمایشاتی هستند که از سوی مقام معظم رهبری مطرح می شوند، افزود: مجلس تمام تلاش خود را کرده است که همواره بر مبنای این اصول حرکت کند و در مواردی نیز که مغایرتی میان مصوبه خود با این اسناد و یا شرع مقدس وجود داشته است تلاش کرده که در مرحله اول ایرادات مطرح شده از سوی شورای نگهبان را رفع کند و یا در مواردی که بر مصوبه خود اصرار داشته اند آن را مجمع تشخیص مصلحت ارجاع دهند.

وی با بیان اینکه متاسفانه در شورای عالی انقلاب فرهنگی که ریاست آن را رئیس جمهور برعهده دارند تداخل قوا به وضوح مشاهده می شود، تصریح کرد: در این شورا رئیس قوه مجریه هم سیاست گذاری می کند و  هم قانون گذاری و  هم مسئولیت اجرای قوانین را می پذیرد و این موضوع عامل اصلی تداخل قوا در نظام جمهوری اسلامی است.

عباسپور با اشاره به یکی از مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی که از سوی رئیس قوه قضائیه قابل اجرا دانسته نشد، گفت: بر شورای عالی انقلاب فرهنگی نه مجمع تشخیص مصلحت و نه شورای نگهبان نظارت دارند و بی توجهی اسناد بالادستی در برخی از مصوبات از سوی این شورا به وضوح دیده می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود سوال نماینده از وزرا را حق مسلم نمایندگان در قانون اساسی دانست و گفت: مرجع تشخیص این موضوع که یک سوال درست و یا نادرست است دولت نیز نمایندگان از بطن مردم هستند و حق دارند مشکلاتی را که در اجرا مشاهده می کنند از وزرا و دولت پیگیری کنند.

رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به تعامل مثبت بین نمایندگان و وزرا در اکثر سوال های مطرح شده در صحن علنی، گفت: از برکات نظام جمهوری اسلامی است که نمایندگان مردم می توانند یک وزیر را در مقابل عملکردش مورد سوال قرار دهند و مشکلات مردم را از این طریق پیگیری کند.

وی با تاکید بر اینکه همه کشورهای قدرتمند از مجالس مقتدری برخوردار هستند، افزود: هرچه یک مجلس مقتدرتر باشد آن کشور از یک نظام سیاسی پیشرفته تری برخوردار است.

نماینده مردم تهران در مجلس یکی از میراث های گرانبهای امام راحل که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز بوده است را اقتدار مجلس در نظام جمهوری اسلامی اعلام کرد و گفت: بر همین اساس بود که امام راحل تاکید داشتند مجلس در راس امور است.

وی با بیان اینکه، هیچ مکانیزمی نباید سبب تضعیف مجلس شود، افزود: رویه فعلی دولت به تئوری حضرت امام (ره) به تئوری امام (ره) مبنی بر در راس امور بودن مجلس خدشه وارد می کند.

عباسپور با تاکید بر اینکه ما به طور مکرر شاهد هستیم قوانین از سوی دولت به صورت سرخود ممیزی می شود گفت: دولت خود قوانین را به خوب و بد تقسیم می کند و بر این اساس در ابلاغ قوانین تعلل می کند.

وی با بیان اینکه متاسفانه بارها دیده ایم که قوه مجریه در امور مربوط به قانونگذاری دخالت می کند افزود: در خصوص شوراها دولت خود تصمیم گرفت که برخلاف قانون این شوراها را حذف کند، این نمونه بارز دخالت در امر قانونگذاری است که خوشبختانه مجلس با مصوبه ای این تصمیم دولت را لغو کرد.

نماینده مردم تهران تاکید کرد: رهبری بارها تاکید کردند که باید مجلس تقویت شود و بهتر است رئیس جمهور به عنوان شخص دوم مملکت در راستای فرمایشات شخص اول مملکت که همانا مقام معظم رهبری هستند عمل کنند.

وی افزود: این برکت نظام جمهوری اسلامی است که در سی سال گذشته نیز به نمایش گذاشته شده است که مجلس برخواسته از بطن مردم در کنار شورای نگهبان از مصالح کشور پاسداری می کند و اجازه نمی دهد نظام از مسیر اصلی و چارچوب تصویب شده از سوی امام راحل و مقام معظم رهبری خارج شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet