شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/10 14:03:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عباسپور:

متاسفانه در دولت نهم و دهم اجرای قوانین دچار معضل شده‌است

**رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با انتقاد از اجرایی نشدن برخی قوانین مصوب مجلس در دولت و تقسیم قوانین به قوانین خوب و بد تاکید کرد که این وضعیت مجلس را تضعیف می کند.

علی عباسپور در گفتگو با مهر، درخصوص تلاش نمایندگان مجلس برای تحقق فرموده امام (ره) مبنی بر در راس امور بودن مجلس اظهارداشت: مجلس سعی می کند مصوباتش اجرایی و مناسب کشور باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه در دولت نهم و دهم می بینیم که اجرای قوانین دچار معضل شده است و دولت این اجازه را به خود می دهد که قوانین مجلس را به خوب و بد تقسیم کند و با اتکا به نظر خود قانون خوب را اجرا و قانون بد را یا اجرا نکند یا دیر ابلاغ کند و یا در تهیه آئین نامه اجرایی آن تعلل کند یا اعتنایی نکند.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: قوانینی از جمله ارتقاء سلامت در مدارس یا حذف کنکور به خوبی پیش نرفت و آن قدر دیر ابلاغ شد که دولت به سمت تغییرات مدیریتی رفت و عدم هماهنگی دستگاهها موجب شد این قوانین اجرا نشود همچنین قانون احیای معاونت پرورشی را داشتیم که آن هم بر زمین ماند.

عباسپور خاطرنشان کرد: وقتی قوانین مجلس اجرایی نمی شود چطور می توان شاهد ضعف نبود. با این وضعیت که دولت تابع قوانین مصوب مجلس نباشد مجلس هم دچار ضعف در وظایف خود می شود در پی آن نظارت هم تحت الشعاع قرار می گیرد واین شایسته هیچ کدام از قوا نیست که یکدیگر را تضعیف کنند .

وی گفت: ما در برخی موارد مثل شورای انقلاب فرهنگی نیز تداخل قوا را شاهد هستیم رئیس جمهور که رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی است پا را از بحث سیاستگذاری های کلان فراتر می گذارد و قانون وضع می کند و همان را اجرا می کند یا در امور قوه قضائیه دخالت می کند و این چیزی نیست که نظام آن را بپذیرد زیرا ما در قانون اساسی به تفکیک قوا قائل هستیم.

نماینده تهران با بیان اینکه این سخن حضرت امام(ره) که مجلس در راس امور است، از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: در طول تاریخ همواره دولتهای قدرتمند داشتیم اما وجود دولتهای قدرتمند شرط کافی برای سعادت کشور نبوده اند چه بسا که این دولتها قدرتمند در طول تاریخ تبدیل به خودکامگی شدند اما وجود مجلس قوی در کنار دولت باعث شده تا آن کشور پویایی خود را حفظ کند. بنابراین هر دولتی به وجود مجلس قوی نیاز دارد و باید قوانین مصوب آن را به درستی و نه ناقص و سلیقه ای اجرا کند.

عباسپور با بیان اینکه متاسفانه در بحث قدرت مجلس و توان بالای آن، دولت کاستی هایی را ایجاد می کند، ابراز امیدواری کرد دولت پایبندی خود به  قانون اساسی کشور را نشان دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet