شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/10 14:18:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
هاشمی:

تاخیر در اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها باعث رکود و تشدید بحران بیکاری می‌شود

**تاخیر در اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها باعث حاکم شدن یک رکود در کشور و تشدید بحران بیکاری می‌شود که برای همین باید هرچه زودتر تکلیف مشخص شود تا واحدهای اقتصادی بتوانند با توجه به آن فعالیت کنند.

به گزارش ایسنا، سیدحسین هاشمی - رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی - که در همایش ملی صادرات ماشین‌آلات و محصولات صنایع غذایی سخن می‌گفت، با اعلام این مطلب اظهار کرد:‌ وقتی در سال 68 بحث قیمت انرژی در واحدهای صنعتی مطرح شده بود، مجلس چهارم به آن توجهی نکرد و بعد از آن هنگامی که در برنامه پنج ساله دوم این موضوع مورد توجه قرار گرفت بار دیگر مجلس به دلیل فراهم نبودن فضا آن را مد نظر قرار نداد.

او ادامه داد: ماده 117 برنامه سوم توسعه نیز که به اصلاح قیمت انرژی مربوط بود، در مجلس پنجم مورد توجه قرار نگرفت اما پس از آن در ماده سه برنامه چهارم، اصلاح قیمت انرژی مطرح و مجلس آن را پذیرفت اما بعد از آن در روند مجلس هفتم وقتی تصویب قیمت‌ها مطرح شد، ماده سه قانون برنامه چهارم حذف شد که این به دلیل فضای فرهنگی بود.

هاشمی افزود: با توجه به این شرایط، در دو سال گذشته هم در دولت و هم در مجلس و هم با عنایت مقام معظم رهبری بر هدفمند کردن یارانه‌ها به‌عنوان یک جراحی اقتصادی در کشور مطرح شد که مجلس آن را تصویب کرد و سپس این موضوع به شورای نگهبان رفت.

وی اضافه کرد: ‌در این وضعیت یک اختلافی با دولت داشتیم که دولت می‌خواست این طرح را سه ساله اجرا کند اما نظر مجلس پنج ساله بود.

هاشمی تصریح کرد: ‌همچنین در این طرح مشخص شد که 50 درصد درآمد را جامعه هدف، 30 درصد، بخش‌های صنعتی تولیدی و 20 درصد را دولت در اختیار بگیرد.

این نماینده مجلس در ادامه با تاکید بر این‌که طرح هدفمند کردن یارانه‌ها در اسرع وقت اجرا شود متذکر شد: سرمایه‌گذاران تا تعیین تکلیف شدن قیمت انرژی با احتیاط زیادی وارد کشورمان می‌شوند. البته نباید دل نگرانی‌ها از اجرای این طرح را مد نظر قرار نداد.

وی در این مورد خاطر نشان کرد: ‌تورم، افزایش کسری بودجه دولت را از جمله نگرانی‌هایی است که مطرح شده‌اند، که ممکن است در فاز اول و در شروع کار به دلیل اثرات روانی کار، این چنین شود اما در ادامه راه اگر طرح را درست اجرا کنند، اقتصاد سالم‌تری خواهیم داشت و بخش خصوصی نیز توانمند خواهد شد.

او در پایان از جمله صنایع انرژی‌بر را چند مورد صنعت فولاد، مس، آلومینیوم و مواد غذایی برشمرد و یادآور شد: در روند اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها میزان آسیب‌پذیری صنایع غذایی کم‌تر از بخش‌های دیگر است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet