هدر موبایل
1389/03/10 15:22:00
سرویس کمیسیون ها
مقامات ایران و ترکمنستان بر گسترش همکاری‌های اقتصادی و کنسولی تأکید کردند

سفر دیپلماتیک برای حل مشکلات مرزنشینان خراسان‌شمالی

**نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان برای رفع یکسری از مشکلات مرزنشینان خراسان شمالی و هماهنگی‌ها بیشتر در زمینه مراودات مرزی راهی کشور ترکمنستان شد.

 محمدمهدی شهریاری، نماینده مردم بجنورد، مانه و سملقان در مجلس شورای اسلامی درگفتگو با روزنامه خراسان شمالی در این‌باره گفت: این سفر 3 محور اصلی دارد. رفع مشکلات مرزنشینان درباره چرای دام و مراتع مشترک، رفع مشکل تریلی‌داران و رسیدگی به مصادره تریلی‌های ایرانی و بحث بازارچه مرزی از جمله محورهای این سفر است.

به گفته این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از مدتی قبل برخی تریلی‌دارانی که در استان خراسان شمالی ساکنند و تریلی آنان در کشور ترکمنستان توقیف شده بوده برای حل مشکل خود نزد نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح موضوع کردند و با توجه به اینکه مشکل برخی از آنان مربوط به حوزه انتخابیه بجنورد، مانه و سملقان بود من و آقای ثروتی دیگر نماینده این حوزه برای رسیدگی به این مشکل متمرکز شدیم. در این سفر نیز قرار است با کمک سفارت جمهوری اسلامی ایران در کشور ترکمنستان موضوع را حل و فصل کنیم.

شهریاری همچنین گفت: از مدتها قبل ساخت بازارچه مرزی را هیأت دولت مصوب کرد. این بازارچه قرار بود در نقطه صفر مرزی در روستای پرسه‌سو ایجاد و احداث شود که پیش‌بینی می‌شد با مبادله کالا از این بازارچه وضع مردم منطقه بهبود پیدا کند زیرا به مراودات اقتصادی منجر می‌شود اما متأسفانه به دلیل عدم موافقت کشور ترکمنستان این اتفاق رقم نخورده و موضوع نیازمند رسیدگی باقی مانده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در این‌باره تأکید کرد: مشکل عدم موافقت ترکمنستان به نداشتن راه در این منطقه برمی‌گردد. این منطقه کوهستانی است و ترکمن‌ها به مسیر تردد برای آمدن به این بازارچه مرزی نیاز دارند. حدود 30 تا 40 کیلومتر راه لازم است که جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد داده که در ساخت راه به ترکمنستان کمک خواهد کرد.

شهریاری در تشریح اهداف سفر دیپلماتیک خود و همکارانش تصریح کرد: قرار بود 5 تا 9 خرداد به همراه موسی‌الرضا ثروتی دیگر نماینده بجنورد، مانه و سملقان و محمدعلی دلاور نماینده مردم درگز در خراسان رضوی به ترکمنستان برویم که با توجه به انتخابات هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی این سفر به روز 6 خرداد موکول شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet