خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/03/10 15:32:00
سرویس کمیسیون ها

شروعی دوباره برای کشاورزان اصفهانی

**استان اصفهان، سال سختی را در بخش کشاورزی پیش رو دارد. در دوسالی که گذشت این استان با مشکل خشکسالی دست و پنجه نرم کرده و حالا هدفمند کردن یارانه‌ها سبب شده کشاورزان نگران آینده باشند.

خشکسالی در سال زراعی 88-87 قریب به یکهزار و50 میلیارد تومان به بخش کشاورزی اصفهان خسارت وارد کرد و این خشکسالی باعث شد تا استان اصفهان با کاهش 2 میلیون تنی محصولات کشاورزی و به‌خصوص محصولات باغی روبه‌رو شود. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان مهمترین مسئله در ایجاد خشکسالی در استان اصفهان، مربوط به عدم مدیریت دقیق در توزیع و زمان آبدهی است که باعث شده، کشاورزان این استان خسارت ببینند.

نزدیک به سه سال است که آب یا آب کافی در اختیار کشاورزان اصفهان قرار نگرفته و به همین دلیل این کشاورزان با وضعیت اقتصادی بدی روبه‌رو هستند که ادامه زندگی آنها مختل و علاوه بر نداشتن درآمد باید بدهکاری‌های خود را به بانک‌ها پرداخت کنند.

با توجه به دو سال شرایط خشکسالی و نبود درآمد اقتصادی کشاورزان و بدهی آنان به بانک‌ها و غیره با مطلع شدن آنها از باز شدن آب زاینده‌رود، استقبال کشاورزان برای کشت محصولات پاییزه به ویژه گندم و جو را بیش از پیش با استقبال روبه‌رو کرد.

اقدامات نجات بخش

برای کاهش خسارات ناشی از خشکسالی علاوه بر توقف کشت برخی از محصولات در بعضی شهرستانها، آبرسانی به 40 هزار هکتار از 70هزار هکتار سطوح باغات استان با استفاده از 450دستگاه تانکر انجام می‌شود. از دهه فجر سال 87 تا 88 برنامه اصلاح روش‌های آبیاری در اصفهان اجرایی شده و این امید می‌رود که در سال 89 بالغ بر 99میلیون مترمکعب آب در سال، در بخش کشاورزی صرفه‌جویی شود و قرار است مابقی اراضی این استان نیز تا دهه فجر سال 89 به این روش مجهز شوند.

بر اساس توافق انجام شده بین سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان و اداره آب منطقه‌ای برای کشت پاییزه 50 هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان 120 میلیون متر معکب آب در اختیار کشاورزان استان قرار می‌گیرد.

همچنین در همین راستا طرح لوله‌گذاری در بخش کشاورزی در شهرستان گلپایگان به انجام رسیده است؛ این طرح به منظور جلوگیری از پرت آب در اثر نفوذ عمقی و تبخیر، بالا بردن راندمان آب در مسیر انتقال و جلوگیری از رشد علفهای هرز و گسترش آنها، ثابت ماندن کیفیت آب و جلوگیری از آلودگی آب در مسیر انتقال به لحاظ واقع شدن جوی آب در مسیر منازل مسکونی و آلودگی توسط فاضلابها و زباله‌ها و همچنین بالا بردن روحیه کاری و امیدواری کشاورزان این پروژه انجام پذیرفته است.

احداث 11 کیلومتر کانال آبیاری شهرستان لنجان نیز از جمله برنامه‌های جهاد کشاورزی اصفهان در سال جاری برای مهار خشکسالی است.

با توجه به اقدامات صورت گرفته در بخش کشاورزی استان اصفهان، نه تنها بی‌آبی اراضی این استان کم و بیش جبران شده، زمینه برای ایجاد فرصت‌های شغلی نیز در این استان فراهم شده است.

بهمن محمدی نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با هفته‌نامه جام اصفهان درباره وضعیت کشاورزی این استان در سالهای آینده گفت: «در حال حاضر میزان تولید محصولات کشاورزی در استان اصفهان 6 میلیون و 500 هزار تن در سال است که با اقدامات انجام شده در زمینه اصلاح روش‌های آبیاری، ضمن صرفه‌جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی، سطح زیر کشت نیز افزایش خواهد یافت و میزان تولید محصولات کشاورزی استان تا سال 1404 به بیش از 20 میلیون تن خواهد رسید.»

کشاورزان و هدفمند کردن یارانه‌ها

در حال حاضر بسیاری از کشاورزان اصفهانی نگران آینده شغلی خود هستند و در جریان خشکسالی‌های اخیر متحمل بدهی‌های بسیار به بانک‌ها شده‌اند. اما محمدی عضو کمسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس درباره تأثیر هدفمند کردن یارانه‌ها در بخش کشاورزی معتقد است: «صاحب‌نظران اقتصادی عوامل تولید را سه عنصر می‌دانند: طبعیت، سرمایه و نیروی انسانی و اما امروزه مهمترین عامل در تولید را نیروی انسانی کارآمد و فعال و با انگیزه می‌شمارند. بنابراین شایسته است در سال همت و کار مضاعف تمامی دستگاهها ایجاد اشتغال و کنترل تورم را در اولویت کاری خود قرار دهند و کشاورزان برای ادامه کار انگیزه پیدا کنند.»

این نماینده مجلس با اشاره به ضرورت رعایت اولویتها در برنامه‌ریزی و توسعه همه جانبه کشور گفت: «در شرایط فعلی که اصلی‌ترین اولویت کشور در اقتصاد، ایجاد اشتغال و کنترل تورم است شایسته است همت مضاعف توسط تمامی دستگاههای مربوطه در این زمینه صرف شود و سایر امور در درجه بعدی اولویت قرار گیرد. مسئولین وزارتخانه‌های کشور و امور اقتصادی و دارایی باید نسبت به تمدید وام‌های کشاورزان خسارت دیده از خشکسالی‌ها در استان اصفهان به ویژه شهرستان فریدونشهر و چادگان باتوجه به تأمین اعتبار لازم اقدام و اعتبار را برای اجرا به بانکهای عامل به ویژه بانک کشاورزی ابلاغ کنند.»

این نماینده درباره تأثیر طرح هدفمند کردن یارانه‌ها بر کشاورزی در کشور گفت: «کشاورزان باید با تحمل مقداری فشار و بالا بردن بهره‌وری بتوانند به اجرای قانون هدفمند کردن کمک کنند چراکه هدفمندی فقط تأثیر منفی ندارد بلکه تأثیرات مثبت آن بر بخش کشاورزی هم اثر‌گذار خواهد بود.»

محمدی معتقد است اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها و آزاد‌سازی قیمت حامل‌های انرژی تأثیری بسیار عمیق بر بخش‌های تولیدی از جمله بخش کشاورزی خواهد گذاشت. او در این باره گفت: «در آستانه هدفمند کردن یارانه‌ها باید تلاش کنیم تا فضا ملتهب نشود. اگر فقط تأثیرات منفی این قانون بیان شود، اضطراب حاکم می‌شود. هدفمندی قانونی مفید برای اقتصاد کشور است. البته ممکن است در ابتدا شوک اقتصادی نیز ایجاد کرده و فشاور بیاورد. باید گفت که این قانون از آرزوهای مدیران کشور از دوره‌های مختلف بود ولی به هر دلیل تاکنون اجرا نشد.»

نماینده مردم اصفهان گفت: «این تحول بزرگ اقتصادی بر بخش‌های مختلف از جمله بخش کشاورزی می‌تواند اثر مثبت داشته باشد چراکه اقتصاد شفاف شده و رابطه تولید، درآمد و کار از این آزاد شدن اقتصادی بهره خواهد برد. بنابراین هر کس کار بهتری انجام داد نتیجه بهتری نیز خواهد دید.»

او با اشاره به تأثیرت منفی هدفمند‌سازی گفت: «در کنار این مسائل مهم، تأثیراتی را کوتاه مدت شاهد خواهیم بود که همان بحث افزایش قیمت‌های حامل‌های انرژی است. البته نهاده‌های کشاورزی شامل این قانون نیست ولی حامل‌های انرژی که در کشاورزی هم نقش دارند، تأثیر خود را در این بخش بر جای خواهند گذاشت.»

محمدی درباره مزایای اجرای هدفمند‌سازی برای بخش‌های تولیدی گفت: «ازجمله مزایای اجرای این قانون پرداخت نقدی یارانه‌هاست و مورد دیگر تعلق30 درصد از ناحیه درآمد حاصل ازهدفمند کردن یارانه‌ها به بخش تولید است که تولیدکننده‌ها درهمه بخش‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند. پس بخش کشاورزی و صنعت از این مسئله سود می‌برند. چنانچه در قانون آمده این بودجه در اختیار دولت است تا بتواند این بخش‌ها را از طریق دیگری مورد حمایت قرار دهد تا فشار به آنها وارد نیاید. پس از این بابت هم نگرانی وجود ندارد. تأثیری هم که روی قیمت تمام شده خواهد بود بعد از آزادسازی، موجب افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه و مدیریت صحیح می‌شود.»

این عضو کمسیون کشاورزی در مورد نحوه تعلق 30 درصد به بخش کشاورزی گفت: «دولت باید اولویت‌بندی کرده و محاسبه کند که کدام بخش بیشترین آسیب را می‌بیند. بدین ترتیب مشخص می‌شود که این 30 درصد به کدامیک از بخش‌ها باید بیشتر تعلق گیرد.»

وی در پاسخ به این پرسش که آیا اجرای هدفمندی باعث کاهش تولید در بخش کشاورزی خواهد شد، اظهار کرد: «به هر حال زمین رها نمی‌شود و بخش کشاورزی هم با توجه به بیکاری موجود در جامعه ظرفیتش پر می‌شود ولی کشاورزان باید مقداری خود را جمع و جور کرده و به خود فشار بیاورند تا هزینه‌ها را کاهش داده و بهره‌وری را بالا ببرند. برای مثال راندمان آبیاری در کشور بین 30 تا 36 درصد است. این فشار موجب می‌شود ما آبیاری کم‌هزینه را توسعه داده و راندمان را بالا ببریم. بعضی وقت‌ها سختی موجب شکوفایی می‌شود و تلاش و تولید بالامی‌برد. بعید است تولید در کشاورزی کاهش یابد.»

این نماینده مجلس اظهار امیدواری کرد جلسات، همایش‌ها و برنامه‌های دولت و دستگاههای اجرایی کشور بتواند انگیزه لازم را در بین کشاورزان اصفهان ایجاد کند و نیز مشکلات و مسائل آنها را بررسی و حل کنند.

به اعتقاد این نماینده، مشکلات ایجاد شده در بخش کشاورزی بر جایگاه اجتماعی کشاورزان هم تأثیر گذاشته است؛ بنابراین لازم است در این باره همه اقدامات لازم صورت گیرد تا این افراد انگیزه و انرژی لازم برای ادامه کار را به دست بیاورند. وی در این باره گفت: برقراری ارتباط مسئولان دستگاه‌های مرتبط با کشاورزان، آنها را با مشکلات و مسائل این قشر آشنا خواهد کرد و در نهایت مسئولان کشوری بر اساس همین ارتباطات است که می‌توانند برنامه‌های بعدی را برای توسعه کشور در این عرصه پایه‌ریزی کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet