هدر موبایل
1389/03/10 15:31:00
سرویس کمیسیون ها

آینده روشن در انتظار کشاورزی لرستان

**در استان لرستان حدود ۸۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی وجود دارد که در این اراضی کشت دائمی، سالانه، آبی و دیم انجام می‌شود. مساحت باغهای میوه این استان حدود ۲۵ هزار هکتار است که محصولاتی چون گردو، سیب، گلابی، به، هلو، زرد آلو، انگور و بادام را پرورش می‌دهند.

از مجموع اراضی کشاورزی استان لرستان، 80 درصد شناسنامه‌دار هستند و 130 هزار خانوار در این استان کشاورزند. پیش‌بینی می‌شود میزان تولیدات این استان در سال جاری به 5/2 میلیون تن برسد. افزایش تولیدات کشاورزی لرستان در حالی رخ داده که لرستان دو سال خشکسالی را پشت سر گذاشته است.

استان لرستان به علت موقعیت خاص اقلیمی از یک تنوع آب و هوایی منحصر به فردی برخوردار است. در شمال و شمال غربی و شرق استان لرستان به دلیل ارتفاعات دو هزار متر به بالا ریزشهای جوی به طور عمده به صورت برف بوده و دارای زمستانهای سرد و تابستانهای معتدل می‌باشد.

بیشترین میزان بارندگی در این نواحی که در فصول پاییز، زمستان و بهار صورت می‌گیرد بین 600 تا 800 میلی متر در سال است. شهرستان بروجرد و بخش‌های شمالی شهرستان خرم آباد، الشتر، چغلوندی، دلفان، شمال زاغه، بخش‌های میانی حومه الیگودرز در این ناحیه آب و هوایی واقع شده‌اند. این در حالی است که در نواحی مرکزی استان لرستان و در حد فاصل دو نوار سردسیر و گرمسیر آب و هوای مدیترانه‌ای به صورت نوار پهنی از شمال غربی به جنوب شرقی کشیده شده است. این منطقه دارای زمستانهای ملایم و تابستانهای نیمه‌گرم است. ریزشهای جوی اغلب به صورت باران در فصول پاییز و زمستان و به میزان قابل توجهی در بهار صورت می‌گیرد.

همچنین نواحی جنوب و جنوب غربی لرستان به علت همجواری با جلگه خوزستان و مناطقی از استان ایلام دارای زمستانهای معتدل و تابستانهای گرم است. آب و هوای مساعد، زمستان این نواحی را به صورت قشلاق مناسبی برای عشایر لرستان و استانهای همجوار درآورده است. در مجموع تنوع آب و هوایی استان لرستان موجب شده است که انواع محصولات کشاورزی و باغی در این استان قابل پرورش باشد.

 بیش از دو میلیون تن محصول کشاورزی

بیش از 2 میلیون و 400 هزار تن محصول کشاورزی در لرستان تولید می‌شود و مسئولان این استان امیدوارند این میزان در سال جاری با رشد روبه‌رو باشد. به گفته حجت‌الله رحمانی نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی، امسال چهار طرح آزمایشی در زمینه تولید محصولات ارگانیک در بخش‌های باغات، زراعت و دام در بروجرد اجرا می‌شود.

وی در گفتگو با هفته نامه بامداد لرستان گفت: «در حال حاضر در روند تولیدات حبوبات و محصول انار لرستان، از هیچگونه سم و یا کود شیمیایی استفاده نمی‌شود. در بحث مبارزه با آفات و بیماری‌های مزارع کشاورزی سعی شده روش‌های بیولوژیک جایگزین استفاده از سموم و آفت‌کش‌ها شود چرا که تلاش برای تولید محصولات پاک و به دور از سموم شیمیایی از جمله وظایف مهم سازمان جهاد کشاورزی علاوه بر افزایش کیفی محصولات است.»

به گفته این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، در سال گذشته 237 طرح و پروژه استانی و 22 طرح ملی شامل طرح‌های افزایش محصولات کشاورزی، خودکفایی گندم، حفظ منابع ژنی اصلاح‌نژاد، تأمین انتقال آب باغات، شبکه آبیاری دز و کرخه و همچنین اصلاح احیای باغات انار لرستان، افزایش تولید شیر و توسعه سیستم‌های آبیاری تحت فشار با 2 میلیارد و 850 میلیون و 415 هزار تومان اعتبار به بهره‌برداری رسیده است.»

 

پنج هزار شغل در بخش کشاورزی

به گفته رحمانی، در برنامه پنجم توسعه بیش از 26 هزار و 136 شغل برای لرستان در بخش کشاورزی در نظر گرفته شده است. او در این باره گفت: «در سال 89 احداث بیش از 10 هزار هکتار باغ، هشت مجتمع تولیدی و 10 هزار کلونی زنبور عسل از جمله فرصت‌های شغلی است که ایجاد می‌شود.

 همچنین ایجاد بیش از 50 واحد صنایع تبدیلی، یک هزار و300 شرکت خدماتی و یک گاوداری هزار رأسی از دیگر فرصت‌های شغلی است که در سال جاری در بخش کشاورزی ایجاد خواهد شد.»

این عضو کمیسیون کشاورزی معتقد است که شرایط مساعد و مطلوبی در بخش کشاورزی این استان وجود دارد و باید در زمینه رونق‌بخشی به بخش کشاورزی امکانات و اعتبارات بیشتری در نظر گرفته شود. او در این باره به اقدامات صورت گرفته در استان لرستان اشاره کرد و گفت: «در حال حاضر 47 پروژه زیربنایی در حوزه آبرسانی به اراضی کشاورزی و بیش از 69 پروژه مربوط به بخش کشاورزی در خرم‌آباد در حال اجراست.»

این نماینده مجلس با تأکید بر این نکته که اولویت اول استان لرستان کشاورزی است، گفت: «باید تکمیل پروژه‌های نیمه تمام در سال جاری مد نظر مسئولان اجرایی این استان قرار بگیرد. البته دولت تلاش خود را در راستای ارتقای کمی و کیفی بخش کشاورزی گذاشته است اما استان لرستان امکان توسعه بیشتر در زمینه کشاورزی را دارد.»

 

غفلت از بهترین محصول

به اعتقاد رحمانی کشت زعفران از جمله امور مغفول مانده در بخش کشاورزی این استان است. او در این باره گفت: «در سالهای اخیر تحقیقات وسیعی در زمینه کشت زعفران در لرستان صورت گرفته است ولی هنوز کشت این محصول درآمدزا در این استان به عنوان ظرفیتی نهفته مغفول مانده است. مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان اقدام به بومی‌سازی زعفران در لرستان کرده است، و طی یک فعالیت و تحقیق پنج ساله این مرکز موفق به بومی‌سازی محصول زعفران در استان شده است. بر اساس آزمایشهای علمی و مستند توسط مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان معلوم شد زعفران تولید شده در استان می‌تواند به عنوان مرغوب‌ترین و ممتازترین زعفران کشور معرفی شود.»

اگر چه کاشت این محصول مورد استقبال کشاورزان لرستانی قرار گرفته و در سال گذشته بیش از 60 تن پیاز زعفران در میان کشاورزان سطح این استان توزیع شد، اما این محصول سال گذشته فقط در شهرستانهایی مانند کوهدشت، خرم آباد، چگنی و چغلوندی کاشت شده است.

رحمانی در این باره گفت: «از آنجا که تولید زعفران باکیفیت در لرستان و در سطح وسیع، باعث ایجاد اشتغال در این استان خواهد شد و کاشت و تولید این محصول در میزان درآمدزایی خانوارهای روستایی و کشاورزان لرستان نیز تأثیر فراوانی خواهد داشت، باید زمینه برای کاشت این محصول در دیگر شهرستانهای این استان هم فراهم شود. البته قرار است زعفران در سال جاری به صورت آزمایشی در بروجرد نیز کشت شود. با توجه به ظرفیت ویژه لرستان در زمینه کشت محصول مهم زعفران باید از این قابلیت به خوبی استفاده کرد و در راستای ایجاد درآمد و اشتغال پایدار در این استان گام برداشت.»

 

قابلیت‌های فراموش شده

لرستان به عنوان یکی از استانهای مستعد کشور در بخش‌های مختلف نیازمند حضور سرمایه‌گذاران است. حجت الله رحمانی در این باره معتقد است: «لرستان سرزمینی پر از قابلیت های مختلف است که به علت حضور محدود سرمایه‌گذاران عمده این قابلیت‌ها هنوز به شکوفایی نرسیده است. به عنوان نمونه در بخش کشاورزی مرغوب‌ترین انجیر و انار ایران در در لرستان پرورش پیدا می‌کند و باید بر کشت و پرورش این محصولات سرمایه‌گذاری کرد. در حال حاضر لرستان دارای قابلیت سرمایه‌گذاری 500 میلیارد تومانی در بخش دامپروری، 640 میلیارد تومانی در حوزه کشاورزی و 700 میلیارد تومانی در حوزه صنایع تبدیلی و فرآوری است.»

این عضو کمیسیون کشاورزی با اشاره به اختصاص 6 هزار میلیارد تومان برای توسعه زیرساختهای بخش کشاورزی در کشور و افزایش نرخ سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی تا 8 درصد در برنامه پنجم توسعه امیدوار است کشاورزی در استان لرستان آینده روشنی پیش رو داشته باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet