هدر موبایل
1389/03/10 15:51:00
سرویس سیاسی
قانون اساسی ملاک است یا مواضع شخصی؟

کواکبیان: اقدامات خودسرانه نتیجه بخش نخواهد بود

**عضو فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی اعلام کرد: منطق ایجاب می کند ما تابع این قوانین باشیم و از مطرح کردن هر سخنی غیر از حدود قانون بپرهیزیم.

کواکبیان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اینکه نمایندگان در حال حاضر در حوزه های انتخابیشان هستند ابراز امیدواری کرد: زمانی که مجلس کار خود را شروع کند، هیئت رئیسه مجلس سخنان رییس جمهوری را مورد بررسی قرار داده و پاسخ لازم را بدهد.

وی تاکید کرد: هیات رئیسه به تازگی سوگند یاد کرده است که از حقوق نمایندگان دفاع کند و ما امیدواریم به این رسالت خود عمل کند.

کواکبیان تاکید کرد: سخنانی که در دیدار احمدی نژاد با اعضای هیات رئیسه کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی مطرح شده و انتقاداتی که بر ضد قوه مقننه مجلس شورای اسلامی از زبان احمدی نژاد بیان شده است درواقع نه جنبه منطقی دارد و نه جنبه قانونی و اخلاقی.

عضو فراکسیون اقلیت مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: براساس کدام منطق است که رئیس جمهور بگوید از آنجایی که من 24 میلیون رای آورده ام و یک نماینده کمتر رای آورده است پس نظر من مهمتر است؟

کواکبیان در ادامه افزود: هر کسی که وارد خانه ملت شد براساس قانون اساسی حق اظهارنظر در کلیه امور کشور را دارد و می تواند نظرات خود را آزادانه مطرح کند. نماینده ای که انتخاب می شود به منزله نماینده بودن کل ملت است؛ نه تنها حوزه انتخابیه ای که او از آن طریق وارد مجلس شده است.

عضو فراکسیون خط امام (ره) تاکید کرد: این اشتباه آقای احمدی نژاد است که فکر می کند نماینده تنها مسئول مسائل مربوط به حوزه انتخابیه اش است و نه در رابطه با کل ملت.

وی با بیان اینکه قانون اساسی به نماینده حق اظهار نظر داده است و حتی مسائلی مانند سوال قانونی، استیضاح، تحقیق و تفحص و نظارت و.... در قانون پیش بینی شده است، افزود: منطق ایجاب می کند ما تابع این قوانین باشیم و از مطرح کردن هر سخنی غیر از حدود قانون بپرهیزیم.

کواکبیان با تاکید بر لزوم مرور اصل 112 قانون اساسی که در آن مطرح شده است مجمع تشخیص مصلحت این اختیار را دارد که در موارد مورد تشخیص خود قانونی را به تصویب برساند، گفت: اینکه سوال می شود که مگر مجمع تشخیص مصلحت مافوق قانون است باید گفته شود که بله هست و در غیر این صورت باید اصل 112 را از قانون اساسی برداریم.

کواکبیان در رابطه با برداشت غیرقانونی دولت از حساب ذخیره ارزی برای تامین بنزین نیز گفت: اگر واقعاً بنابر فرموده امام راحل مجلس در راس امور است و این نکته مورد توجه دولت نیز هست باید در این مورد لایحه تقدیم مجلس کند و در این صورت مجلس نیز استدلال های منطقی دولت را می پذیرد پس نیازی به اقدام خودسرانه نیست.

نماینده مردم تهران در مجلس با طرح این پرسش که ما باید قانون اساسی را بپذیریم یا نظر یک مسئول اجرایی را؟ گفت: در رابطه با پرونده جابجایی یک میلیارد دلار در تفریغ بودجه دادگاه باید نظر دهد و در این رابطه ممکن است واقعاً اتهام بی جایی به دولت نسبت داده شده باشد؛ اما اخلاق حکم می کند تا اجازه دهیم دیوان محاسبات کل کشور مسائل را مورد بررسی قرار دهد و نتیجه را اعلام کند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet