شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/10 17:29:07
سرویس سیاسی
عضو هیات رئیسه فراکسیون اصولگرایان تاکید کرد:

تعارض کامل اظهارات رییس‌جمهور با قانون اساسی

**عضو هیات رئیسه فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی گفت: اقدام رئیس جمهور در عدم ابلاغ یا تاخیر در ابلاغ چند قانون، خلاف قانون اساسی است و باید در مجلس به این موضوع رسیدگی شود.

 احمد مهدوی ابهری در گفتگو با خبرنگار خانه ملت،با اشاره به اظهارات منتشر شده به نقل از رئیس جمهور مبنی بر اینکه "نماینده ای که با 6 هزار رای به مجلس امده چگونه خود را مصون و مبرا می داند اما رئیس جمهور را  با بیش از 24 میلیون رای نماینده ملت نمی داند "، خاطر نشان کرد: بر اساس قانون اساسی، نظارت مجلس  به عنوان قوه مقننه بر رئیس جمهور یا وزرا  یک نظارت قانونی است.

وی با بیان اینکه نمیدانم استدلال احمدی نژاد واقعا این بوده یا نه، گفت: اعضای هیات رئیسه کمیسیون اصل 90 که در این جلسه حضور داشتند باید در این خصوص پاسخ دهند.

مهدوی افزود: بر اساس اصل تفکیک قوا، قوه مجریه به وسیله قوه مقننه نظارت می شود و قوه قضاییه هم به تخلفات و جرایم رسیدگی می کند؛ بنابر این وظیفه قوه مقننه، نظارت بر کار وزرا و رئیس جمهور است.

عضو هیات رئیسه فراکسیون اصولگرایان تصریح کرد: طبق اصل 88 قانون اساسی، در هر موردی که  حداقل یک چهارم نمایندگان از رئیس جمهور سوال کنند یا هر یک از نمایندگان از وزیری درباره یکی از وظایف آنها سوال کند، رئیس جمهور و وزرا مکلف به پاسخگویی هستند.

وی ادامه داد: همچنین اصل 86 قانون  اساسی مقرر می دارد که مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارد.

مهدوی تاکید کرد: در قانون اساسی نیامده که تعداد آرای نماینده ای که بر عملکرد دولت نظارت می کند، باید بیش از آرای رئیس جمهور باشد. این نوع استدلال که احمدی نژاد کرده مخالف صریح قانون اساسی است و ظاهرا ایشان توجه ندارند که قوه مقننه وظیفه اش نظارت کردن است.

نماینده ابهر یادآور شد: از طرف دیگر اینکه ایشان عنوان کرده اند نمایندگان مطالباتی از مسئولان حوزه انتخابیه دارند ولی چون برآورده نمی شود، کار وزیر را بهانه می کنند، حرف بسیار توهین آمیزی است و در واقع ایشان به نمایندگان مجلس توهین کرده اند.

وی گفت: به عنوان مثال در مجلس شورای اسلامی از وزیر نفت در خصوص واردات بیش از 3 هزار میلیارد تومان بنزین بر خلاف قانون سوالی مطرح گردید و مجلس از پاسخ وزیر قانع نشد. پس باید بگوییم همه نمایندگان خلافکارند و یا با وزیر مسئله ای داشته اند؟ خیر. اینها همان کسانی هستند که به وزیر در مقطعی رای اعتماد داده اند، ولی وقتی تخلف قانونی صورت گرفت، آنها پاسخ وزیر را کافی ندانستند. 

مهدوی تصریح کرد: اینگونه استدلال ها در شان رئیس جمهور نیست و با سوگندی که ایشان خورده اند سازگار نیست.

عضو هیات رئیسه فراکسیون اصولگرایان گفت: رئیس جمهور باید بداند  مطابق اصل 122 در مقابل مجلس پاسخگو است و ایشان و  وزرا موظف هستند به سوالات  نمایندگان  پاسخ دهند.

وی در بخشی از این مصاحبه اظهار داشت: همچنین اقدام رئیس جمهور در عدم ابلاغ یا تاخیر در ابلاغ چند قانون ، خلاف قانون اساسی است و باید  در مجلس به این موضوع رسیدگی شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet