شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/10 17:45:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_

مناظره محجوب و دلخوش در مورد هدفمند کردن یارانه‌ها

**علیرضا محجوب نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با حضور در رشت به مناظره با سیدکاظم دلخوش نماینده مردم صومعه‌سرا در مجلس شورای اسلامی با موضوعیت طرح هدفمند کردن یارانه‌ها پرداخت.

به گزارش ایسنا، علیرضا محجوب نماینده عضو فراکسیون اقلیت مجلس در این مناظره گفت: نقش دولت‌ها در اقتصاد به اندازه طول تاریخ بشر سابقه دارد و چگونه اندیشیدن، تحقیق و بنا کردن یک چارچوب حائز اهمیت است. خارج کردن اقتصاد از دور طبیعی در واقع وارد کردن شوک به اقتصاد است و اقتصاد یک بیماری نیست که بخواهیم با وارد کردن شوک آن را نجات دهیم.

وی افزود: اقتصاد به دو بیماری تورم و رکود دچار است و اگر این روند ادامه پیدا کند هیچ اقتصاددان متعهدی حاضر به درمان آن نیست.

نماینده تهران در مجلس در خصوص طرح هدفمند کردن یارانه‌ها ادامه داد: در هدفمند کردن یارانه‌ها راجع به کالاهایی صحبت می‌کنیم که به راحتی به دست نمی‌آید اما راحت مصرف می‌شود و تراز کردن این دو دشوار است، و نخستین ایرادی که پس از تصویب این طرح باید آثارش را تصویب کرد، راجع به کالاهایی است که یارانه به آن تعلق می‌گیرد و کالاهایی که یارانه به آنها تعلق نمی‌گیرد.

وی با اشاره به این‌که بر هم زدن قیمت‌های طبیعی هزینه‌های زیادی را متوجه دولت می‌کند، گفت: در هدفمندکردن یارانه‌ها مرزبندی سیاسی مطرح نیست، اساس هدفمندسازی یارانه‌ها، هدفمند کردن حامل‌های انرژی به ‌ویژه واردات بنزین است که از ضعف مدیریت پالایش در کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: درست است که باید با یک دیدگاه اسلامی کشور را اداره کرد اما حرف ما انتخاب درست‌ترین راه است.

دلخوش نایب رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز در این مناظره با اشاره به این‌که الگوی اساسی طرح تحول و هدفمندکردن یارانه‌ها برگرفته از الگوی اسلامی و علم اقتصاد است، گفت: طرح هدفمندکردن یارانه‌ها سبب جلوگیری از قاچاق و رانت‌خواری از منابع کشور است. در قانون اساسی و اصل 44 رویکرد دولت به طرف مردم، تعاونی‌ها و بخش خصوصی است.

وی گفت: در هیچ جای دنیا این گونه که ما یارانه استفاده می‌کنیم و هدر می‌دهیم، عمل نمی‌شود.

سیدکاظم دلخوش ادامه داد: کسانی هستند که در برخورد با مسایل اقتصادی تنها به تحصیلات و کتاب‌های دانشگاهی اکتفا می‌کنند و جامعه را به درستی نشناخته‌اند در صورتی که متخصص در زمینه اقتصاد، باید در کنار علوم دانشگاهی با واقعیت‌های اجتماعی جامعه آشنا باشد و جدای از تئوری‌پردازی در اجرا و عمل، واقعیت‌های اقتصادی جامعه را ببیند.

وی ادامه داد: اگر قرار باشد در عرصه جهانی، اقتصاد خود را ساماندهی کنیم باید جراحی اقتصادی در کشور صورت بگیرد زیرا اگر این امر انجام نشود ما در آینده اقتصاد دنیا نقشی نداریم.

دلخوش گفت: همه ما چه از جناح چپ و راست معتقد به اسلامی بودن اقتصاد اسلامی هستیم و تصور نمی‌شود کسی بتواند از این مسیر انحراف داشته باشد.

دلخوش با اشاره به این‌که در دوره هفتم مجلس در سال 83، بودجه کشور با 100 میلیارد دلار بسته شد اما امسال این رقم به حدود 400 میلیارد دلار رسیده افزود: به طور یقین در سه سال آینده بودجه کشور با 700 میلیارد دلار بسته می‌شود که اگر نتوان درآمدهای مردم را افزایش داد با مشکل مواجه می‌شویم.

محجوب دبیرکل خانه کارگر نیز در ادامه این مناظره به وعده دولت نسبت به طرح پرداخت نقدی اشاره کرد و گفت: آیا به راستی وعده داده شده به مردم، عملیاتی می‌شود؟

نماینده مردم تهران در مجلس افزود: اگر قیمت‌های حامل‌های انرژی افزایش یابد دخالت دولت بیشتر شده و دولت تبدیل به کارفرمایی بزرگ می‌شود که حوزه قدرت او افزایش می‌یابد و در مدت اجرای این عملیات، ثروت از جیب مردم خارج و به خزانه دولت منتقل می‌شود.

وی گفت: قیمت بنزین از آخر خرداد و اوایل تیر ماه با کارت 400 تومانی و آزاد لیتری 600 تا 800 تومان عرضه می‌شود، آثار این کارها مشهود بوده و مردم به وضوح می‌بینند که دست دولت در جیب آنها رفته است.

وی با بیان این‌که کاهش هزینه‌های عمومی برای نخستین بار در دولت رجایی صورت گرفت، اضافه کرد: در آن زمان 29 درصد نسبت به تولید ناخالص داخلی بودجه داشتیم اما امروز به 90 درصد افزایش پیدا کرده است.

محجوب ادامه داد: اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها به فقرا فشار وارد می‌آورد و ثروتمندان مالیات‌های خود را از فقرا می‌گیرند و مخالفت بنده به این دلیل است که به قشر محروم جامعه آسیب نرسد.

سیدکاظم دلخوش در ادامه افزود: پیاده کردن درست این طرح آرزوی همه دولت‌های گذشته بوده و با این طرح به بخش خصوصی بها داده شده تا بتوان در عرصه‌های جهانی حرفی برای گفتن داشته باشیم و با اجرای این طرح از هدر رفت منابع انرژی جلوگیری می‌شود و به اصلاح الگوی مصرف که مد نظر مقام معظم رهبری است، دست پیدا می کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet