خبرگزاری خانه ملت

انتخابات ریاست جمهوری
1389/03/11 10:56:00
سرویس سیاسی
نایب رییس کمیسیون فرهنگی:

گاهی چاره‌ای جز سوال برای نماینده نمی‌ماند

**نایب رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: سوالات نمایندگان مجلس از وزرا باعث اجرایی شدن قانون‌های متاخر مانده می‌شود.

"جواد آرین منش" در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با بیان اینکه پاسخگویی وزرای دولت به سوالات نمایندگان مجلس نیازمند اختصاص دادن وقت و فرصت قابل ملاحظه ای است، گفت: حتی گاهی وزرا پس از حضور در کمیسیون مربوطه، باید برای بار دوم باید به مجلس بیایند و در صحن علنی پاسخگو باشند.

وی خاطرنشان ساخت: اما این وقت‌گیر بودن به معنای عبث و بیهوده بودن این پرسش‌ و پاسخ‌های نمایندگان و وزرا نیست.

نماینده مردم مشهد در مجلس با اشاره به اینکه متاسفانه بسیاری از قوانین و مصوبات مجلس پس از گذشتن سال‌ها از تصویب آن هنوز اجرا نشده و دستگاه اجرایی مربوطه نیز در خصوص عملیاتی شدن آن اقدامی نمی کند، تاکید است: سوال نمایندگان از وزیر مربوطه، موجب اجرایی شدن آن مصوبه می‌شود.

نایب رییس کمیسیون فرهنگی با بیان اینکه نمونه بارز این امر در حوزه فرهنگ رخ داده است، یادآور شد: مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص طرح عفاف و حجاب با گذشت بیش از 4 سال از زمانم تصویب آن، همچنان اجرایی نشده بود که در نهایت با طرح سوال 40 نماینده از وزیر کشور مقدمات اجرایی شدن این مصوبه فراهم شد.

آرین منش با بیان اینکه سوال از وزیر در صورت منطقی بودن، عامل حرکت به سمت قانون می‌شود، تاکید کرد: البته معتقدیم سوال از وزیر زمانی باید مطرح شود که ساز و کار عملی آن فراهم شود. این نماینده مجلس یادآور شد: نمایندگان مجلس قبل از طرح سوال از وزیر، چندین بار ملاقات‌های حضوری با وی ترتیب می دهند و سوال خود را مطرح می‌کنند.

وی افزود: اگر این ملاقات‌ها بی‌تاثیر باشد، کار به تذکر کتبی و تذکر شفاهی در صحن علنی مجلس می‌رسد و بعد از آن نمایندگان خواهان حضور وزیر مربوطه در یکی از کمیسیون‌ها می‌شوند و چاره‌ای جز پرسش نمایندگان از وزرا باقی نمی‌ماند.

آرین منش همچنین اظهار داشت: البته برخی سوالات نماندیگاه جنبه سیاسی و جانب‌دارانه است که این گونه سوالات واقعا وقت وزیر را می‌گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet