هدر موبایل
1389/03/11 12:00:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_

نظر نمایندگان خانه ملت در مورد اولویت‌های کاری سومین سال فعالیت مجلس هشتم

**نمایندگان خانه ملت با اشاره به آغاز سومین سال فعالیت مجلس هشتم شورای اسلامی ضمن ارائه ی پیشنهاداتی برای ارتقای جایگاه مجلس و اجرایی شدن مصوبات قانونی در این قوه بیان کردند: قطعا افزایش جلسات غیرعلنی و مشترک مجلس و دولت، ارتقاء جایگاه مجلس را به دنبال خواهد داشت و همچنین میزان بهره وری مجلس در رد یا تصویب لوایح و طرحها، تنها بستگی به کلان نگری نمایندگان دارد.

باشگاه خبرنگاران جوان در گفتگو با نمایندگان مجلس شورای اسلامی نظر آنان را درباره اولویت‌های کاری سومین سال فعالیت مجلس هشتم جویا شده‌است:

 

*نمایندگان در رد یا تصویب لوایح و طرح ها کلان نگری را مدنظر قرار دهند

در همین ارتباط نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی گفت: نمایندگان مجلس به جای اینکه در رد یا تصویب لوایح و طرحها تنها مصلحت استان و شهر خود را در نظر گیرند کلان نگری را مد نظر قرار دهند تا کشور به سمت پیشرفت و توسعه گام بردارد.

اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه گذشت دو سال از عمر مجلس هشتم باعث شده نمایندگان با پختگی و تجربه بیشتری نسبت به تصویب و یا رد لوایح و طرحها تصمیم گیری نمایند گفت:با توجه به اینکه در آستانه آغاز به کار سومین دوره مجلس شورای اسلامی هستیم نمایندگان باید با دقت و حساسیت بیشتری در کمیسیونها و در صحن علنی نسبت به رد و یا تصویب طرحها و لوایح تصمیم گیری کنند و با در نظر گرفتن همه جوانب تصمیم گیری نهایی را اتخاذ نمایند.

وی تصریح کرد:نمایندگان باید در جهت کیفیت بخشی از مصوبات، آینده دور را در نظر گیرند تا مصوبات از کیفیت و کارآیی بیشتری برخوردار باشند.

نماینده تهران جابجایی و تغییر نمایندگان در دوره های مختلف مجلس را از جمله مشکلاتی دانست که همواره گریبانگیر مجلس شورای اسلامی بوده است و گفت:امیدواریم بابرگزاری کلاسهای آموزشی در جهت آگاه سازی نمایندگان و توجیه آنها در خصوص جوانب لوایح و طرحها در ماههای آغازین دوره های جدید مجلس نمایندگان تازه وارد زودتر در جریان کم و کیف کار مجلس شورای اسلامی قرار گیرند تا روند کار تسریع شود.

کوثری با بیان اینکه نمایندگانی که از شهرستانها و استانهای به غیر از تهران وارد مجلس می شوند عموما تنها به محدوده خودشان توجه دارند اظهارداشت:نمایندگان علاوه بر توجه به شهر و استانی که منتخب آن می باشند باید کلان نگری را مدنظر قرار دهند تا کشور به سمت توسعه و پیشرفت گام بردارد.

 

*افزایش جلسات غیرعلنی مشترک میان مجلس و دولت ارتقاء جایگاه مجلس را به دنبال دارد

همچنین عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با طرح پیشنهاد کاهش جلسات علنی مجلس از سه روز به دو روز گفت:با توجه به آغاز سومین سال فعالیت مجلس هشتم و انتخاب هیئت رئیسه جدید بهتر است جلسات علنی مجلس از سه روز به دو روز کاهش یافته و به تعداد جلسات مشترک میان مجلس و دولت جهت بررسی و رفع ابهامات و حل مشکلات کشور افزوده گردد.

سیدعلی میرخلیلی نماینده مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران افزود:مجلس شورای اسلامی با تصویب قوانین و سیاست های کلی کار ریل گذاری در جامعه را بر عهده دارد تا دولت به سادگی بتواند با اجرای قوانین به راحتی روی آن ریل ها حرکت کند لذا مجلس و دولت باید تعامل سازنده و مثبتی با یکدیگر داشته باشند.

وی همچنین افزود:در آغاز سومین سال فعالیت مجلس هشتم و انتخاب هیئت رئیسه جدید در راستای افزایش تعاملات دولت و مجلس جلسات مشترک میان قوا افزایش یافته و تعداد جلسات علنی مجلس کاهش یابد.

عضو کمیسیون اجتماعی همچنین تصریح کرد:مهمترین اولویت کاری مجلس در سال جاری تدوین و تصویب برنامه پنجم توسعه کشور است تا برنامه ای جامع و کامل برای توسعه کشور تدوین گردد.

 

*قوی تر شدن بازوی نظارتی مجلس عملکرد قوای مجریه و قضائیه را بهبود می بخشد

در ادامه عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به دو وظیفه اساسی مجلس در قانونگذاری و نظارت گفت:قطعا در سومین سال از عمر مجلس هشتم قوی تر شدن بازوی نظارتی مجلس عملکرد قوای مجریه و قضائیه را بهبود می بخشد.

مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز در خانه ی ملت در گفتگو با خبرنگار ما افزود:برای بالندگی هرچه بیشتر خانه ی ملت نمایندگان باید از تمام ظرفیت های موجود بهره بگیرند که این حرکت تنها با سیاست گذاری منسجم محقق می شود.

وی اظهارداشت:وظیفه مجلس دو کار مهم یعنی قانونگذاری و نظارت بر نهادهای اجرایی است و غیر از این نمی توان توقع بیشتری از تشکیلات بزرگ مردمی داشت.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در ادامه تاکید کرد:مجلس این انتظار را دارد که اجرا شدن قوانین را ببیند و با نظارت خود شاهد عملکرد مثبت بخش دستگاه های اجرایی باشد لذا اگر دولت در فعالیت های خود صحیح عمل کند نمایندگان هم می توانند این ادعا را داشته باشند که در روند کاری شان مثبت عمل کرده اند./د

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet