خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1389/03/11 12:29:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نوباوه:

مدعیانی که امروز خط امام را زیر سوال می‌برند، در ناآگاهی مطلق هستند

**یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، پیروان راستین امام (ره) را کسانی که سیره‌ی ایشان را درک کرده باشند، دانست و با یادآوری این‌که این سیره‌ محدود به جغرافیای خاصی نبود ،تصریح کرد: امام (ره) نیز این مساله را ثابت کردند، لذا همه‌ی دنیای اسلام ایشان را به عنوان یک رهبر آزاداندیش می شناسد که این بزرگ‌ترین خصلت حضرت امام است.

بیژن نوباوه در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب، افزود: در قرن حاضر روشن‌ترین خط، سیره حضرت امام (ره) است. یعنی اگر بین شخصیت‌های تاریخ معاصر تعداد معدودی را بخواهیم انتخاب کنیم که دارای خط و سلوک و سیره کاملا آشکار و مشخص باشند، امام(ره) در راس آنها قرار می‌گیرد.

وی با بیان این‌که خط امام(ره) نه تنها برای ملت ایران، بلکه برای دنیا به عنوان یک تفکر تازه و احیاگر مطرح بوده، افزود: شاهدیم بسیاری از تحولات حتی تحولات سیاسی و مذهبی جهان به دنبال وقوع انقلاب اسلامی و سیره سیاسی حضرت امام (ره)شکل گرفته است.

این نماینده‌ی مجلس، به بحث فروپاشی نظام کمونیستی اشاره کرد و گفت: حضرت امام(ره) اولین کسی بود که این مساله را به صورت قطعی یادآوری کرد که این امر نشان‌دهنده‌ی جامعه‌شناسی وسیع حضرت امام (ره) در سطح بین‌الملل بود و یا در پایه‌گذاری انقلاب ایران به عنوان یک انقلاب و تفکر برتر در قرن حاضر باعث شد دنیای استکبار، خط سیاسی خود را تغییر دهد.

نوباوه، پایان جنگ سرد را نتیجه تحرکات انقلاب اسلامی دانست و ادامه داد: ورود دنیا به عرصه‌ی تازه و تاثیرگذار که پایان دوره امپراطوری‌های بزرگ را نوید می‌دهد. بر اساس، خط امام(ره) بود. همچنین مهمترین مساله یعنی احیای قضیه‌ی فلسطین به عنوان اولین قبله‌گاه مسلمانان چه در بعد مذهبی و چه در بعد سیاسی، و همچنین تغییر شیوه‌ی مبارزه علیه رژیم صهیونیستی و آمریکا دقیقا بر اساس خط و سیره امام (ره) بود.به شکلی که امروز فلسطینی‌ها در دنیا سر بلند کرده و سرافراز هستند، این مساله نشان الهام مردم مسلمان فلسطینی از سیره حضرت امام بود و همه دنیا و خود فلسطینی‌ها هم به این مساله اذعان دارند.

عضو کمیته‌ی رسانه‌ و هنر مجلس در ادامه تصریح کرد: امروز پیروان راستین حضرت امام(ره) کسانی هستند که سیره‌ی سیاسی و معنوی ایشان را خوب درک کرده و افق‌های دیدشان وسیع‌تر از آن چیزی است که در گذشته فکر می‌کردند، یعنی امام(ره)، شعار آزادی انسان‌ها را از زیر یوغ استعمار و استکبار سر دادند و امروز رشد اسلام‌گرایی به خصوص در بین جوامع فقیر و زیر ظلم مانند سیاهپوستان آمریکا و مردم تحت ستم آفریقا و حتی مردم تحت سلطه آمریکای جنوبی و آمریکای لاتین همه بر گرفته از سیره‌ی آزادی‌خواهانه حضرت امام(ره) است و هیچکس نمی‌تواند این مساله را نفی کند.

نوباوه همچنین تاکیدکرد: کسانی که امروز این سیره را نادیده می‌گیرند و شعارهایی می‌دهند، در واقع خودشان محدود فکر کرده و خودشان افراد محدودی هستند؛ چرا که امام(ره) یک انسان بسیار بسیط و باز در امور سیاسی ، مذهبی و بین‌المللی بود. ایشان با سیره‌ای که ارائه کرد، بسیار در تقریب مذاهب اسلامی و از بین بردن اختلافات میان فرقه‌های مختلف اسلامی موثر عمل کرد و امروز بعد از گذشت 30 سال از انقلاب، حتی موردی از خطای سیره حضرت امام عنوان نشده است.

وی فتوای بسیار مهم امام(ره) علیه سلمان رشدی را فصل خطابی دانست برای کسانی که به هر نوعی بخواهند علیه اسلام و مقدسات اسلامی وارد جنگ و مبارزه شوند.

این نماینده‌ی مردم تهران در خانه‌ی ملت در توصیح این مساله، گفت: این فتوا، فتوایی بود که مورد تایید همه مسلمانان از همه فرقه‌ها حتی کسانی که انقلاب اسلامی را قبول نداشتند، قرار گرفت؛ چرا که سیره‌ی امام(ره) را یک سیره‌ی جهانی می‌دیدند.

به گفته‌ی نوباوه، امام(ره) زنده است، چراکه خط و تفکر ایشان زنده است و اصولا تفکرات آزادیخواهانه هیچ گاه نخواهد مرد و مرده آن است که نامش به نکویی نبرند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در ارزیابی از چگونگی شناخت مدعیان از پیروان راستین امام(ره) نیز، خاطر نشان کرد: زمانیکه کسی در برابر سیره‌ی حضرت امام(ره) که سیره‌ی جهانی دارد و مساله‌ی اسلام را جهانی نگاه می‌کند، خود را محدود می‌کند. این امر نشان می‌دهد که او نه خط امام(ره) را فهمیده و نه این‌که اصلا ایشان را قبول دارد.

وی در پایان گفت: مدعیانی که امروز خط امام(ره) و مساله‌ی فلسطین را زیر سوال می‌برند، کسانی هستند که در ناآگاهی مطلق بسر می‌برند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet