خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1389/03/11 14:31:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بروجردی:

درخواست‌های آژانس از ایران در چارچوب پروتکل الحاقی است

**رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: درخواست‌های آژانس برای ارائه اطلاعات و همکاری‌های بیشتر، فراتر از تعهدات قانونی ایران و در چارچوب پروتکل الحاقی است، از این رو ایران الزامی به اجرای این درخواست‌ها ندارد.

علاء‌الدین بروجردی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به گزارش جدید آمانو درباره ایران و درخواست‌های فراتر از پادمان جامع و ان‌.پی.‌تی از ایران، گفت: مدیر کل آژانس باید توجه کند که جمهوری اسلامی ایران پروتکل الحاقی را امضا نکرده است و تایید و تصویب پروتکل الحاقی در اختیار مجلس شورای اسلامی است و دولت نمی‌تواند بدون اجازه مجلس اقدام به اجرای آن کند. آنچه به عنوان انتظارات از ایران در گزارش مدیر کل مطرح شده است، بر مبنای پروتکل الحاقی و فراتر از تعهدات قانونی ایران است.

وی خاطرنشان کرد: تهیه گزارش توسط بالاترین مقام هسته‌یی حقوقی و قانونی آژانس برخلاف مبنای حقوقی و اصول ان.پی.تی موجب وهن آژانس است.

وی با بیان این‌که در گزارش آمانو یکبار دیگر بر انحراف نداشتن فعالیت‌های هسته‌یی ایران از مسیر صلح‌آمیز تاکید شده است، گفت:‌ این نشان می‌دهد، آ‌مانو و آژانس نسبت به این مساله اعتراف دارند و آنچه ایران انجام می‌دهد، بر مبنای مقررات و در چارچوب اهداف صلح‌آمیز هسته‌یی است.

رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به بحث مطالعات ادعایی، تصریح کرد:ایران به کلیه ابهامات آژانس پاسخ داد و تایید حل ابهامات را ایران به طور رسمی از آژانس دریافت کرد. مطالعات ادعایی واژه‌ای است که آمریکا با هدف ممانعت از پایان یافتن مساله هسته‌یی ایران وارد کرد و این مسال می‌تواند برای هر کشوری وجود داشته باشد.بنابراین طرح این موضوعات خارج از چارچوب آژانس، سیاسی و غیر قابل قبول است.

بروجردی همچنین درباره مبنای درخواست‌های آژانس بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت، اظهارداشت: با توجه به این که ایران هیچ وقت قطعنامه‌های شورای امنیت را نپذیرفته است، طبیعی است، به آنها عمل نکند.

وی با اشاره به تولید بیش از دو هزار و 400 کیلوگرم اورانیوم و برخی تحلیل‌ها مبنی بر این که آمریکا به دلیل دو برابر شدن ذخایر اورانیوم ،بیانیه ایران - ترکیه و برزیل درباره مبادله سوخت را نمی‌پذیرد، خاطرنشان کرد: آمریکا به دنبال بهانه است و ما اعتمادی به عملکرد آ‌ن نداریم و سراسر کارنامه آنها در مبادلات و توافقات هسته‌یی با ایران مملو از نقض تعهدات‌شان است،بر این اساس طبیعی است ایران همزمان با درخواست برای تبادل سوخت به غنی‌سازی تا 20 درصد خود ادامه دهد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet