هدر موبایل
1389/03/11 13:29:00
سرویس سیاسی
لاریجانی:

ایتالیا موضع مستقلی در مساله‌ هسته‌ای ایران اتخاذ کند

**رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: از کشورهای متمدن و دارای سابقه دوستی با ایران از قبیل ایتالیا انتظار می‌رود موضع مستقل و عادلانه‌ای در مساله‌ هسته‌ای ایران اتخاذ نمایند.

به گزارش خانه ملت، "آلبرتو فراتینی" سفیر ایتالیا در تهران صبح امروز سه‌شنبه 11 خرداد با "علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار ابتدا لاریجانی روابط دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا را دارای روند رو به رشد و برخوردار از ریشه مستحکم فرهنگی و تمدنی توصیف نمود و گفت: مردم دو کشور از دیرباز دارای ارتباطات عمیق فرهنگی و تجاری بوده اند و در ایران همواره نگاه مثبتی نسبت به مردم ایتالیا و فرهنگ آنها وجود داشته است.

وی در ادامه بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های بالقوه اقتصادی و تجاری برای گسترش هر چه بیشتر مناسبات فیمابین تاکید کرد و اظهار نمود: مجلس شورای اسلامی از تقویت روابط و همکاری‌های بین دو کشور در زمینه‌های مختلف سیاسی، پارلمانی، فرهنگی، تجاری و اقتصادی حمایت می‌کند.

وی در این راستا از همتای ایتالیایی خود برای سفر به کشورمان دعوت نمود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ابتکار اخیر هسته‌ای

کشورمان خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران گام مثبت دیگری را برای افزایش اعتماد در مساله‌ای هسته‌ای برداشت و از کشورهای متمدن و دارای سابقه دوستی با ایران از قبیل ایتالیا انتظار می‌رود موضع مستقل و عادلانه‌ای در مساله‌ هسته‌ای ایران اتخاذ نمایند.

لاریجانی هم‌چنین با انتقاد از رویکرد اتحادیه اروپا در قبال گروهک منافقین خلق، گفت: آیا خارج کردن نام یک گروه بدنام تروریستی بین‌المللی از لیست سازمان‌های تروریستی توسط برخی کشورهای اتحادیه‌ی اروپا، رعایت حقوق بشر محسوب می‌شود و برای منافع متقابل آنها با ایران مفید است؟

لاریجانی هم‌چنین روابط دو کشور جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا را دارای روند رو به رشد و برخوردار از ریشه مستحکم فرهنگی و تمدنی توصیف کرد و گفت: مردم دو کشور از دیرباز دارای ارتباطات عمیق فرهنگی و تجاری بوده‌اند و در ایران همواره نگاه مثبتی نسبت به مردم ایتالیا و فرهنگ آنها وجود داشته است.

وی در ادامه به ضرورت استفاده از ظرفیت‌های بالقوه اقتصادی و تجاری برای گسترش هرچه بیشتر مناسبات فیمابین تاکید کرد و اظهار نمود: مجلس شورای اسلامی از تقویت روابط و همکاری‌های بین دو کشور در زمینه‌های مختلف سیاسی، پارلمانی، فرهنگی، تجاری و اقتصادی حمایت می‌کند.

وی در این راستا از همتای ایتالیایی خود برای سفر به کشورمان دعوت نمود.

در ادامه این دیدار، "آلبرتو فراتینی" سفیر ایتالیا در تهران، روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران را عمیق و ریشه‌دار توصیف کرد و گفت: تمدن‌های غنی و دیرپای دو کشور، همواره پشتوانه‌ مناسبات دوستانه بین مردم و کشور بوده است و نزدیکی بین دو ملت ایران و ایتالیا دارای روند پایداری می‌باشد.

سفیر ایتالیا در ادامه گفت: بین واقعیت‌های موجود در جمهوری اسلامی ایران و آنچه در تبلیغات رسانه‌ای جهان مشاهده می‌شود تفاوت زیادی وجود دارد و باید همکاری گسترده‌ای بین دو کشور برای رفع این اختلاف و تفاوت و جلوگیری از مخدوش شدن وجهه جمهوری اسلامی ایران درخارج از مرزها صورت گیرد.

وی با اشاره به موضوع هسته‌ای کشورمان نیز اظهارکرد: ایتالیا معتقد است هر اختلاف و مناقشه‌ای باید از راه گفت‌وگو در فضایی آرام و مسالمت‌آمیز حل و فصل شود و تنها راه رفع ابهام هسته‌ای موجود در گرو همین فرایند می‌باشد.

سفیر ایتالیا در ادامه با ابراز تاسف از رویکرد نامناسب اتحادیه‌ اروپا در قبال مساله گروهک منافقین خلق گفت: ماهیت تروریستی این گروهک برای مردم ایتالیا، شناخته شده است و در حال حاضر تلاش‌هایی برای تبیین چهره‌ی واقعی این گروه تروریستی در سطح قانون‌گذاران ایتالیا در حال انجام است.

وی در پایان خواستار حمایت هر چه بیشتر مجلس شورای اسلامی از گسترش مناسبات و همکاری‌های فی‌مابین دو کشور در زمینه‌های مختلف شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet