هدر موبایل
1389/03/11 15:47:00
سرویس سیاسی
رییس مجلس در اجلاس تروییکا:

با عافیت‌طلبی، پدیده صهیونیسم علاج نمی‌شود

**رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از مواضع برخی دولت‌های کشورهای اسلامی تصریح کرد: ظاهر اسلامی را علی العموم حفظ می کنند اما روح اسلامی را فراموش کرده اند. نتیجه این مسیر جز وابستگی و ذلت نیست.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" روز سه‌شنبه 11 خرداد ماه در نشست تروئیکای مجمع مجالس آسیایی درباره جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین ضمن سپاسگزاری از حضور روسای پارلمان‌های سوریه و اندونزی و نواب رئیس مجالس فلسطین و افغانستان و سایر فعالان مبارزه با تروریسم صهیونیستی، حماس، و جهاد گفت: امروز تروئیکای بین المجالس آسیایی به مناسبتی در تهران تشکیل می شود که با حادثه وحشیانه و غیرانسانی رژیم صهیونیستی در حمله به کاروان آزادی جهت کمک رسانی به مردم غزه مواجه هستیم. همانگونه که اخبار 48 ساعت گذشته گویای آن بود موجی از نفرت نسبت به رفتار رژیم صهیونیستی در این حادثه ایجاد شد البته آمریکا و انگلیس نخواستند حتی در این ماجرای شنیع موضعی انسان دوستانه هرچند ظاهری بگیرند که توقعی از آنها هم نیست.

وی افزود: اما آیا این اولین بار است که این رژیم چنین اقدامات جنایتکارانه ای انجام می دهد. آیا در کشتار دیر یاسین و غانا، در حملات وحشیانه در جنگ 33 روزه و جنگ 22 روزه، جنایاتی از این دست مرتکب نشد، آیا در دهه های اخیر این رژیم دست به ترورهای ناجوانمردانه حتی در کشورهای اروپایی نزد؟

لاریجانی یادآور شد: طبعاً کسانی که با تاریخ فلسطین آشنا هستند می دانند ماهیت این رژیم با درنگی نسبت به هرکسی اعم از مسلمان و یهودی و مسیحی که با او نباشد، معرفی شده است و متاسفانه در قرن بیستم و بیست و یکم شاهد نکبت بارترین پرونده جنایت هستیم که رژیمی با کمال پررویی دست به جنایتی می زند و ملت مظلوم فلسطین را بیش از 60 سال زیر سخت ترین فشارهای غیرانسانی قرار داده است اما ذدر مقابل آن اقدامی صورت نمی گیرد. ریشه این واقعه تلخ چیست؟

لاریجاین با بیان اینکه عوامل مختلفی در این امر دخالت دارد، تصریح کرد: نکته نخست این است که همان کشورهای قدرتمند و فاسدی که موجد چنین رژیم دروغینی بودند، مستمراً پیگیر بثای آن هستند انگلیس و آمریکا در مرحله نخست و بقیه کشورهای غربی با فراز و فرودی در پی هر حادثه جنایتکارانه این رژیم فضا را به سوی دیگر سوق می دهند و با کمک های نظامی و مالی استعداد رژیم صهیونیستی را افزایش داده تا این رژیم سرپا بماند و در خاورمیانه کشورهای اسلامی را ذلیل کند و از طرف دیگر همان کشورهای حامی رژیم صهیونیستی لباس صلح طلبی به تن می کنند و به سراغ کشورهای آسیایی و اسلامی می روند که به شما هم کمک تسلیحاتی می کنیم نفت و گاز خود را بدهید تا برای تقویت شما سلاح بدهیم و در عوض شما با روند صلح فضاحت آور همراهی کنید. صورت معادله ماجراجویی اسرائیل این است.

وی ادامه داد: نکته دیگر، کشورهای اسلامی بجای درک و فهم ریشه این مصیبت بزرگ، خود را سرگرم ژست های دیپلماتیک و اجلاس های سرگرم کننده کرده اند که جز حرف چیزی در آن نیست و مدت ها است در ادای همین حرف هم عاجزند و آنقدر ملاحظه می کنند که مبادا گوشه ای از واقعیت، امریکا و غرب را ناراحت کند.

لاریجانی متذکر شد: در واقع منطق اغلب این کشورها "گذران عمر" است در رفت و آمدها و سخنرانی ها و با خونسردی از کنار کاروان مرگبار رژیم صهیونیستی عبور می کنند. حتی گاهی از کمک کردن مادی به مردم در محاصره غزه به بهانه های مختلف فرار می کنند شرط می گذارند اول همه گروه های فلسطینی متحد شوند یا طرح اعراب را بپذیرید یا .....

رییس قوه مقننه کشورمان با طرح این سوال که اما چرا چنین وضعی دارند؟ در پاسخ خاطرنشان ساخت: دور شدن از راه و روش واقعی زندگی اسلامی.

وی اظهار داشت: ظاهر اسلامی را علی العموم حفظ می کنند اما روح اسلامی را فراموش کرده اند. نتیجه این مسیر جز وابستگی و ذلت نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به این فرموده امام علی (ع) که "کسانی که لباس جهاد را از تن بیرون آورند، لباس ذلت و خواری بر آنها پوشیده می‌شود"، گفت: این سنت الهی است بدون رنج! گنج میسر نمی شود. با راحت طلبی و خود را به غفلت زدن پدیده شوم صهیونیسم که قدرت های بزرگ پشت سر آن هستند علاج نمی گردد.

وی در ادامه با بیان اینکه در این میان عده‌ای با دعای واقع گرایی، حتی با رژیم صهیونیستی روابط سیاسی یا اقتصادی برقرار کردند و عده ای هم طرح سازش دادند، تصریح کرد: روشن بود این مسیرها بیراهه است.

لاریجانی یادآور شد: از یک طرف مواجه با رژیمی هستیم که در هر فرصتی قصد بلعیدن و سرکوب کشورهای اسلامی را دارد. از طرف دیگر عده ای می خواهند با اقدامات تاکتیکی او را آرام کنند. وی تاکید کرد: واضح است که این تاکتیک ها صرفاً زمان نفس گیری به آن رژیم می دهد و استراتژی آن را تغییر نمی دهد.

وی با بیان اینکه سخن این است آیا در استراتژی دشمنی رژیم صهیونیستی با کشورهای اسلامی تردید دارید؟ و آیا در پشتیبانی بی دریغ امریکا و غرب از این رژیم شبهه ای در ذهن دارید؟ متذکر شد: گاهی در جلسات خصوصی رهبران کشورهای اسلامی با صراحت این باورها را اعلام می‌کنند.

رییس قوه مقننه کشورمان تصریح کرد: پس چرا انتظار دارید با اقدامات تاکتیکی، جواب درخور دریافت کنید. اقدامات تاکتیکی کشورهای اسلامی را سرگرم می سازد تا حریف آماده‌تر شود.

وی با یادآور شدن اینکه گاه این تصور را در ذهن کشورهای اسلامی ایجاد می کنند که امکان حل مسئله وجود ندارد وقدرت لازم برای مقابله با این رژیم فراهم نیست، گفت: به ذهن می رسد این هم یک عملیات روانی القایی برای عدم اتکا به خود است.

وی افزود: چطور سیدحسن نصرالله قهرمان جهان اسلامی و حزب الله در جنگ 33 روزه کمر این رژیم را شکست آن هم با امکانات بسیار محدود شما در همین واقعه اخیر ملاحظه کنید این گروه با شش کشتی عازم غزه شدند که چند سال است در محاصره قرار دارد. حال اگر همه کشورهای اسلامی امکانات خود را بسیح می کردند رژیم صهیونیستی جرات چنین اقدامی را داشت؟

علی لاریجانی در ادمه با یادآور شدن اینکه حوادث گذشته درسی را به ما می دهد که باید کشورهای اسلامی استراتژی جدیدی را اتخاذ نمایند، تاکید کرد: پله نخست آن همگرایی سیاسی در بحث مقاومت علیه رژیم صهیونیستی است، یعنی پارلمان ها و دولت های آسیایی و اسلامی را به سمتی حرکت نمایند که در مواجهه با رژیم صهیونیستی از اصل مقاومت حمایت کنند.

وی افزود: چه دولت هایی مثل لبنان و سوریه که در صف مقدم مقاومت قرار دارند چه نیروهای فلسطینی که عمدتاً مثل حماس، حزب الله و سایر گروه ها که استراتژی مقاومت را دنبال می کنند، باید جزء استراتژی حمایتی قرار گیرند.

به عقیده لاریجانی این امر می‌تواند یک گام عملی به پیش باشد و وحدت و همگرایی کشورهای اسلامی را سامان می‌دهد.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدام شب گذشته شورای امنیت در محکومیت حادثه جنایتکارانه رژیم صهیونیستی در حمله به کشتی های آزادی، که همه وحدت کردند که اسرائیل را محکوم کنند، تاکید کرد: باید همگی از ظرفیت کشورها و نهادهای بین المللی در این جهت بهره جوییم.

وی با بیان اینکه هرچند امریکا برای تخریب اقدام شورای امنیت تلاش می نماید، خاطرنشان ساخت: لکن با فرض این روش آمریکا، هم اسرائیل و هم امریکا متضرر خواهند شد و این پیروزی برای کشورهای اسلامی است.

لاریجانی تصریح کرد: پس باید قبول کرد که حمایت همگی کشورها از دولت ها و جریان های مقاومت نتیجه بخش است و برای خود کشورها از منظر منافع داخلی هم اهمیت دارد.

وی گام بعدی را مبارزه همصدا با اقدامات غیرقانونی و توهین آمیز رژیم صهیونیستی نسبت به مسجدالاقصی و تخریب اماکن اسلامی و فشار برای مهاجرت های دسته جمعی فلسطینیان و یهودی سازی شهر قدس دانست و متذکر شد: این موضوع صرفاً به فلسطین مربوط نیست به کل عالم اسلام، بلکه کل عالم بشریت مربوط می شود.

رییس قوه مقننه ادامه داد: کشورهای هم نظر در این امر در سطح یونسکو، سازمان ملل بسیار زیادند باید اراده جدی در پارلمان ها و دولت ها در احقاق حقوق فلسطینیان وجود داشته باشد و مستمراً دنبال شود. از صاحبنظران و حقوقدانان برجسته استفاده شود و رژیم صهیونیستی مواجه با اراده جمعی همه کشورهای آسیایی و اسلامی شود.

علی لاریجانی فشار بر کشورهای اسلامی و آسیایی توسط پارلمانهای این کشورها را برای قطع روابط سیاسی و اقتصادی خود با رژیم صهیونیستی سومین گام همگرایی عنوان و خاطرنشان ساخت: ممکن است برخی کشورهای آسیایی در مرحله نخست همراهی نکنند باید تلاش های خود را گسترش دهیم این رژیم دروغین تا در موضع انزوا قرار نگیرد هر روز حادثه ای خلق خواهد کرد که دیگران را از موضوع اصلی منصرف نماید.

رییس قوه مقننه کشورمان گفت: گام چهارم فشار برای شکستن محاصره غزه است. این امر در شرایط پدید آمده باید مبنای حرکت همه پارلمانها و دولتهای آسیایی و اسلامی قرار گیرد. ترکیه ابتکار بجایی را بکار برد و چنین کاروانی را شکل داد از ملت های مختلف، فضای جهانی سبعیت رژیم صهیونیستی را دریافت . از این فرصت باید استفاده کرد و گام بعدی را تمهید نماییم. یعنی شکستن محاصره غزه ضمن اینکه از ترکیه باید دفاع کنیم و جنایت رژیم صهیونیستی را در مجامع بین المللی پیگیری نماییم، باید کاروانهای دیگر را شکل دهیم تا رژیم صهیونیستی بفهمد نمی تواند یک ملت مظلوم را در محاصره قرار دهد.

وی افزود: هر چند این اقدامات علاج اصلی ماجراجویی ستمکارانه رژیم صهیونیستی نیست اما گامهای همگرایی به سوی هدفی مشخص است تا اراده های قوی بتوانند حرکت مجاهدانه خود را دنبال کنند.

لاریجانی خطاب به حاضران در اجلاس تروییکا اظهار داشت: رژیم صهیونیستی امروز در موقفی نیست که بتواند در منطقه قلدری کند. نسخه های سازش دچار بی ورزنی و تمسخر این رژیم قرار گرفته و هر جریان و دولتی که پشت این نسخه ها قرار گیرد خود را در میدان تمسخر کشانده یکصدایی در بین فلسطینیان در این جهت بهانه جویی را از دست برخی کشورهای عافیت طلب می گیرد و به نفع ملت مظلوم فلسطین خواهد بود.

وی افزود: ضمناً دولتها اگر منتظرند از آقای اوباما آبی گرم شود این هم سرابی بیش نیست. اصولاً به جهانی پس از آمریکا رسیده ایم که در آن کشورهای آسیایی پرنقش تر خواهند شد. البته آمریکا مایل نیست کشورهای آسیایی در ایجاد صلح و امنیت منطقه خود نقش آفرین شوند و به طور جدی سنگ اندازی می کند اما شرایط زمانه را به درستی بشناسیم ، پس از شکست استراتژی جنگ طلبانه آمریکا در دهه اخیر، و ظهور قدرتهای اقتصادی و فناوری در آسیا، زمان صحنه گردانی مستقلانه آسیاست.

رییس مجلس شورای اسلامی در پایان ضمن تشکر از دبیرخانه بین المجالس آسیایی،ابراز امیدواری کرد این دبیرخانه در جهت تحقق همگرایی مجالس آسیایی تمهیدات لازم را بیاندیشند.

وی همچنین از بین المجالس کشورهای اسلامی خواست در مسئله اخیر با تحرک جدی در دفاع از مردم مظلوم فلسطین و شکستن محاصره غزه اقدام نمایند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet