خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/03/11 18:39:00
سرویس سیاسی
در بیانیه مشترک بین مجلس اندونزی و ایران صورت گرفت

تاکید روسای مجلس ایران و اندونزی بر حق استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای

**مجلس نمایندگان جمهوری اندونزی و پارلمان اسلامی ایران در تفاهم نامه‌ای بر حق لاینفک و مسلم تمام طرف های عضو ان. پی. تی در توسعه تحقیقات، تولید و استفاده از انرژی هسته ای در مقاصد صلح جویانه بدون هیچ گونه تبعیضی تاکید کردند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، متن کامل بیانیه مشترک بین مجلس نمایندگان جمهوری اندونزی و پارلمان اسلامی ایران به شرح زیر است:

 بنابه دعوت رسمی جناب آقای دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، جناب آقای دکتر مرزوقی علی رئیس مجلس نمایندگان اندونزی در راس یک هیات بلندپایه پارلمانی از تاریخ 9 الی 12 خردادماه سال 1389 از جمهوری اسلامی ایران دیدار نمود. در طی این دیدار جناب آقای دکتر مرزوقی علی با همتای خود جناب آقای دکتر لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و برخی دیگر از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو نمود. همچنین در طی این سفر، جناب آقای مرزوقی علی در نشست تروئیکای مجمع پارلمانی آسیایی شرکت نمود.

در یایان این دیدار:

1- روسای مجالس دو کشور بر تماس های پارلمانی و ارتباط بین مردم دو کشور تاکید نمودند و  آن را جزء عوامل مهم و کلیدی در تقویت روابط بین دولت های دو کشور برشمردند.

2- روسای مجالس دو کشور بر نقش مهم گروه های دوستی- پارلمانی تاکید و در مورد استمرار روند افزایش روابط و تبادل هیئت ها بین گروه های دوستی تشکیل شده در پارلمان های دو کشور، موافقت خود را اعلام نمودند.

3- روسای مجالس دو کشور بر ضرورت فراهم آمدن زمینه های لازم در ابعاد مختلف به ویژه با نظر داشت به نقش مهم تری که پارلمان ها در تامین بسترهای حقوقی می توانند ایفا نمایند در جهت تسهیل فرایند گفت و گوهای پارلمانی تاکید کردند.

4- روسای مجالس دو کشور در تلاش برای ارتقاء همکاری های پارلمانی مصرح در ماده 3 به شرح فوق، بر تبادل تجارب پارلمانی و مقانون گذاری، ظرفیت های مرتبط با مدیریت پارلمانی و روند قانون گذاری و نوسازی قوانین از طریق برگزاری نشست های تخصصی منظم تاکید کردند.

5- رئیس مجلس نماینگان جمهوری اندونزی به گرمی از آمادگی پارلمانی اسلامی ایران برای استفاده مشترک از موارد تحقیقی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و سایر موارد مربوط استقبال نمود.

6- روسای مجالس دو کشور بر حق لاینفک و مسلم تمام طرف های عضو ان پی تی در توسعه تحقیقات، تولید و استفاده از انرژی هسته ای در مقاصد صلح جویانه بدون هیچ گونه تبعیضی تاکید نمودند.

7- باتوجه به اهمیت حیاتی موضوع فلسطین، روسای مجالس دو کشور، فجایع لاینقطع رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی، ادامه شهرک سازی غیرقانونی یهودی در کرانه غربی و نیز شرق اورشلیم را قویاً محکوم کردند.

8- روسای مجالس دو کشور باتوجه به مورد مذکور، از جامعه بین الملل می خواهند رژیم صهیونیستی را ناگزیر سازد از سیاست غیرقانونی خود مبنی بر ساخت و سازهای غیرقانونی در سرزمین های اشغالی فلسطین و نقض حقوق بشر دوستانه بین المللی ازجمله نقض کنوانسیون 1949 ژنو و سایر قطعنامه های ملل متحد بویژه قطعنامه شماره 446 شورای امنیت (1949) که غیرقانونی بودن سیاست اسرائیل در شهرک سازی ها در مناطق اشغالی فلسطین را مورد تصریح قرار می دهد و نیز نقض اصول فرایند خاورمیانه مصرح در قطعنامه 242 سازمان ملل (1967) و قطعنامه 338 این سازمان (1973) به شمار می آید، دست بردارد.

9- روسای مجالس دو کشور همچنین بر اهمیت قطعنامه مجمع پارلمانی آسیایی مبنی بر نقض حقوق بشردوستانه بین المللی در فلسطین و جرائم جنگی ارتکاب یافته توسط رژیم صهیونیستی در غزه که مقرر گردید در سال 2009 در مجمع عمومی به تصویب برسد، تاکید کردند.

این قطعنامه نگرانی تمام اعضای مجمع پارلمانی آسیایی را مبنی بر اینکه رژیم اشغالگر باید از سرزمین های اشغالی از جمله قدس شریف، نوار غزه کرانه غربی، بلندی های جولان و جزایر شبعا، عقب نشینی و تمام زندانیان فلسطینی از جمله اعضای پارلمانی فلسطین را آزاد کند و متمام شهرک سازی را متوقف سازد و تمام دیوار حائل و ایستگاه های بازرسی در سرزمین های اشغالی را از میان بردارد و به کلیه سیاست های توقیف و تملک زمین های فلسطینی خاتمه دهد انعکاس داده است.

علاوه بر این ما از مجمع پارلمانی آسیایی برای صدور یک قطعنامه جدید با هدف توصیه به سازمان ملل متحد مبنی بر اتخاذ اقدامات قاطع در این خصوص حمایت می کنیم.

10- روسای مجالس دو کشور اقدام سبعانه نیروهای رژیم صهیونیستی در حمله به کشتی ناوگان کمک های انسان دوستانه غزه در بامداد روز دهم خردادماه 1389 را شدیداً محکوم کرده و جامعه بین الملل را به ایجاد یک کمیته مستقل به منظور جمع آوری اسناد و شواهد مربوط به این حمله و محاکمه رژیم صهیونیستی در دادگاه بین المللی ترغیب نمود.

11- روسای مجالس دو کشور بر ضرورت وحدت و همبستگی جهان استلام تاکید کردند و از جهان اسلام خواستند از تمام ظرفیت های خود برای تقویت بیشتر گفت و گوهای مستقیم در میان مسلمانان سراسر جهان استفاده نمایند.

این بیانیه مشترک در تاریخ اول ژوئن 2010 در تهران صادر و به امضاء رسید.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet