خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1389/03/12 11:47:00
سرویس سیاسی

واکنش پارلمان‌های جهان به جنایت اسراییل در حمله به کشتی‌های امدادی

**اکثر پارلمان های جهان، اقدام رژیم صهیونیستی در حمله به ناوگان آزادی غزه را به شدت محکوم کردند و خواستار برخورد سازمان هایی بین المللی با این رژیم شدند.

به گزارش خانه ملت، موج محکومیت اقدام غیرانسانی اسراییل در حمله به ناوگان حامل مواد ضروری برای مردم غزه از سوی پارلمان های کشورهای جهان در دو روز اخیر شروع شد و همچنان ادامه دارد.

در این میان علی لاریجانی رئیس مجلس ایران نیز در اجلاس تروییکای مجمع مجالس کشورهای آسیایی این حادثه را بشدت محکوم کرده است و  در سخنانی خواستار مجازات رژیم صهیونیستی در عرصه بین المللی شد.

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز در بیانه ایی حمله نیروهای رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

 این درحالی است که برخی از اعضای پارلمان مصر از فراکسیون اخوان‌المسلمین، حزب معارضین و نمایندگان مستقل‌ با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حمله اسراییل، خواستار اخراج سفیر رژیم صهیونیستی از قاهره و بازگشائی دائمی گذرگاه مرزی رفح شدند.

از سوی دیگر احمد فتی سرور رئیس پارلمان مصر گفت:  این حمله آزمونی را در مقابل سازمانهای بین المللی قراردادتا نشان دهند که تا چه میزان به رعایت موازین حقوق بشر حساس هستند و با قدرت و بر اساس قوانین بین‌المللی با آن مقابله می‌کند یا اینکه ادعاهای آن برای احترام به حقوق بشر تنها یک شعار توخالی است.

کمیته‌های حقوق بشر و روابط خارجی پارلمان مصر رروز سه شنبه جلسه ایی برای  بررسی تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه کاروان امدادرسانی غزه تشکیل داد.

رسانه های مصری گزارش دادند، محکوم کردن این حمله در مصر همزمان شد با آزادی دو تن از نمایندگان پارلمان مصر وابسته به فراکسیون اخوان‌المسلمین توسط اسراییل، که در کاروان حامل کمک‌های بشردوستانه برای مردم غزه حضور داشتند .

 رئیس مجلس اندونزی نیز که در تهران به سر می یرد با اشاره به موضوع فلسطین و حمله رژیم صهیونیستی به کشتی حامل کمک‌های انسان دوستانه به مردم غزه اظهار امیدواری کرد: رهبران جهان برای جلوگیری از اعمال شنیع و ضد انسانی رژیم صهیونیستی تصمیمات موثری اتخاذ کنند.

رئیس مجلس اندونزی تصریح کرد: اندونزی افتخار می‌کند که با موضع گیری  ایران در حمایت از مقاومت و مبارزات ملت فلسطین همراه است.

وی با بیان اینکه سازمان ملل در انجام وظایف خود موفق نبوده است، اظهار داشت: باید سازمان جدیدی برای ایجاد توازن بین ملت‌ها در جهان ایجاد شود.

اما این حمله با واکنش هایی در داخل پارلمان اسراییل (کنیست) نیز همراه بوده است. احمد الطیبی نماینده عرب پارلمان اسراییل، با محکوم کردن یورش نیروهای این رژیم ‌به کاروان امدادرسانی به غزه، خواستار تحقیق بین المللی و محاکمه وزیر جنگ و فرمانده نیروی دریایی این رژیم شد.

رئیس جنبش عربی تغییر و مسئول هماهنگی امور اعراب در  پارلمان اسراییل، که برای شرکت در کنفرانسی به قطر سفر کرده بود در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به اینکه کسانی که قدرت این رژیم را دست گرفتند خود را خارج از قوانین بین‌المللی می داند، از جامعه جهانی و شورای امنیت سازمان ملل متحد خواست به سرعت تحقیقات بین‌المللی برای شناسایی عاملان این جنایت را آغاز کند.

وی افزود: ضرورت دارد جهان عرب امروز با شکل دیگری به مقاومت با اقدامات رژیم صهیونستی بپردازد و تنها به محکومیت این جنایت اقدام نکند.

عضو عرب کنیست، در ادامه با تاکید بر ضرورت حمایت از سلامت و آزادی بازداشت شدگان در ناوگان کمک‌های انسانی، خواستار تلاش وحدت تمامی گروه‌های فلسطینی در برخورد با اقدام شد.

الطیبی همچنین از تصمیم گروه‌های عربی برای اعتراض و اعتصاب در شهرهای مختلف اراضی اشغالی خبر داد.

پارلمان موریتانی نیز فعالیت خود را امروز متوقف و جلسه ای برای بررسی حمله اسرائیل به ناوگان آزادی برگزار کرد.

در تظاهراتی که  امروز گروهی از نمایندگان پارلمان عراق و شماری از شیوخ عشایر و علمای دینی شرکت داشتند ، نمایندگان پارلمان با در دست داشتن پرچم‌های فلسطین و عراق جنایت صهیونیست ها را محکوم و عزای عمومی اعلام کردند.

تعدادی از نمایندگان پارلمان اردن با اشاره به تاخیر دولت اردن در احضار سفیر این رژیم خواستار احضار سفیر رژیم صهیونیستی در و محکومیت این اقدام توسط پارلمان اردن شدند.

در پارلمان آلمان نیز "آلینت گروث" و "ایمگه هوگر" دو تن از نمایندگان پارلمان که در ناوگان آزادی حضور دارند، از موضع گیری اسراییل در قبال این ناوگان به شدت انتقاد کردند.

همچنین "دانی کوین یهودی" نماینده گروه سبز پارلمان اروپا در جلسه اتحادیه اروپا سیاست سرکوب و محاصره اسرائیل علیه کودکان فلسطین و غزه را محکوم کرد.

پارلمان فلسطین نیز امروز به منطور بررسی پیامدهای حمله روز گذشته و رسیدن به راهکاری عملی برای مقابله با این گونه حملات در آینذه، جلسه اضطراری تشکیل داد . 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet