آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

خرید دو مجموعه اسناد دوران قاجار و مشروطه از سوی کتابخانه مجلس

سرویس فرهنگی
**کتابخانه مجلس شورای اسلامی هفته جاری دو مجموعه اسناد قابل اهمیت از نظر کمیت و کیفیت مربوط به دوران قاجار و مشروطه را از مالکان و واسطه‌های شخصی خریداری و به مجموعه خود اضافه کرد.
چهارشنبه 12 خرداد 1389 ساعت 11:49

هجدهمین جلسه شوای خرید اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه 10 خرداد در مرکز اسناد این کتابخانه برگزار شد، در این نشست از مجموعه‌های ارائه شده برای فروش توسط واسطه‌ها و مالکان دو مجموعه پر اهمیت خریداری شد.

مجموعه نخست متعلق به «مسعود غلامیه» شامل 94 برگ می‌باشد، که اسناد سیاسی و حکومتی دوران مشروطه در مراغه را در خود جای داده است، این اسناد تاکنون چندان بازیابی نشده‌اند.

مجموعه دوم نیز متعلق به «محمد گلبن» می‌باشد که آمار کلی برگه‌های اسناد 970 برگ است و در اصل متعلق به  امجدالسلطان. این اسناد هم به نظر کیفیت و هم کمیت از اهمیت شایان توجهی برخوردار است. اسناد عموماً در حوزه سیاسی و متعلق به دوره ناصرالدین شاه و مظفر‌الدین شاه قاجار هستند.

شورای ارزیابی خرید اسناد کتابخانه مجلس شورای اسلامی متشکل از 7 نفر از کارشناسان و متخصصان حوزه اسناد هستند که هر هفته دوشنبه‌ها به بررسی مجموعه اسناد تاریخی، اجتماعی و سیاسی موجود در بازار می‌پردازند و ضمن بررسی کیفیت و کمیت اسناد با توجه به عرف بازار و ارزش واقعی سند مورد نظر به قیمت‌گذاری می‌پردازند.

این شورا با فرستادن کارشناسان به شهرها، کتابخانه‌ها و مالکانی که تمایل به روش یا اهدا اسناد دارند، به شناسایی، بررسی و در نهایت خرید اسناد موجود می‌پردازد. ریاست شورا بر عهده دکتر «رسول جعفریان» و دبیری آن بر عهده «علی ططری» است.

یادآوری می‌شود، کتابخانه مجلس شورای اسلامی با خرید اسناد به حفظ و مرمت و نگهداری این مستندات تاریخی کمک خواهد کرد، چرا که این اسناد در دست مالکان شخصی، عمومی و حتی کتابخانه‌هایی که از شرایط لازم برای نگهداری برخوردار نیستند، به مرور زمان از بین خواهند رفت.

نور مستقیم، رطوبت، باکتریها و قارچ‌ها از جمله مهمترین مواردی هستند که نسخ و اسناد خطی و تاریخی را در معرض آسیب قرار می‌دهند، بخش مرمت کتابخانه مجلس شورای اسلامی در تلاش است تا با رفع این آسیب‌ها به ماندگاری بیشتر آن‌ها در طول زمان کمک کند. این مرکز هم‌اکنون اقداماتی هم‌چون عفونت‌زدایی رایگان را برای نسخ خطی و اسناد در دست مالکان شخصی در نظر گرفته است تا از این طریق نیز بتواند کمکی در جهت حفظ و نگهداری داشته باشد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000