شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/12 12:40:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
بروجردی:

آمریکا در صدور قطعنامه تحریمی علیه ایران شکست خورده‌است

**رئیس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه صدور قطعنامه تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران بدون اجماع در شورای امنیت یک شکست برای امریکا محسوب می شود، گفت:این شکست بنا بر اعلام چند کشور مستقل عضو در شورای امنیت از هم اکنون رقم خورده است.

علاءالدین بروجردی در گفتگو با مهر درباره علت انتخاب دو کشور برزیل و ترکیه برای تنظیم توافقنامه و بیانیه تبادل سوخت هسته ای برای راکتور تهران گفت: این دو کشور خودشان علاقه مند بودند که در این زمینه به لحاظ روابط خوبی که با ایران دارند، فعال شوند و بعلاوه جمهوری اسلامی ایران با هر دو کشور روابط حسنه دارد و توانست به آنها در این زمینه اعتماد کند.

وی افزود:علاوه بر این دو کشور برزیل و ترکیه جدای از ایران با اعضای شورای امنیت و آمریکا مذاکره کرده و رئیس جمهور آمریکا هم نظر خود مبنی بر موافقت با چنین اقدامی را به مسئولان این دو کشوراعلام کرده بود به همین دلیل هم بود که این دو کشور از موضع گیری منفی آمریکا پس از تنظیم بیانیه تهران ناخرسند بودند و عکس العمل هم نشان دادند زیرا یک مبنای عقلایی بر روند رسیدن به بیانیه تهران حاکم بود.

رئیس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این سئوال که آیا درباره ریز مفاد بیانیه تبادل سوخت برای راکتور تهران هم بین ترکیه و آمریکا مذاکره شده بود ، گفت: بر اساس آنچه که ترک ها گفتند در واقع اوباما رسما به آنها اعلام کرده است که با این مبادله موافق است.

بروجردی درباره اینکه قبل از اجلاس تهران درباره ریز مفاد بیانیه تهران موافقت امریکا گرفته شده بود گفت:این بیانیه منعکس کننده اراده جمهوری اسلامی ایران و دو کشور دیگر بود و این گونه نیست که ترک ها ابتدا درباره ریز این موافقتنامه در واشنگتن به توافق رسیده باشند و ما آن را پذیرفته باشیم بلکه بیانیه تهران محصول مذاکرات فشرده در سطوح مختلف بوده و در حقیقت آشی نیست که دیگران پخته و ما آن را خورده باشیم.

وی در خصوص چرایی مواضع منفی امریکا پس اعلام بیانیه مبادله سوخت برای راکتور تحقیقاتی تهران گفت: آمریکایی ها ارزیابی شان این بود که دو کشور برزیل و ترکیه از درون این مذاکرات با موفقیت بیرون نمی آیند و با توجه به اطلاعی که از موضع ما داشتند فکر می کردند ما همچنان با این اقدام مخالفت خواهیم کرد و ورود این دو کشور که به ایران نزدیک هستند در واقع برای آنها یک فرصت محسوب می شد که بتوانند با عدم توافق میان ایران، برزیل و ترکیه یک اجماع جهانی را علیه کشورمان شکل دهند.

رئیس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه تاکید کرد: البته محاسبات آمریکاییها غلط از آب درآمد و به همین دلیل هم تا زمانی نسبتا طولانی نتوانستند موضع مشخصی را اتخاذ کنند، بعد هم با عصبانیت پیش نویس قطعنامه تحریم علیه ایران را ارائه کردند. این نشان می دهد که آنها در یک سردرگمی ناشی از اشتباه محاسبه قرار گرفته اند به همین دلیل هم مواضع مختلفی را پس از بیانیه تهران اتخاذ کرده اند.

وی درباره مواضع متفاوت بان کی مون با امریکا نیز گفت:  استقبال بان کی مون از این رو بود که اگر آژانس بیانیه تهران را بپذیرد یک گام به پیش خواهد بود و این نشان می دهد بر این توافق یک منطق روشنی حاکم است.

بروجردی دلیل استقبال بان کی مون را پیشنهاد اولیه تبادل سوخت از سوی گروه وین  عنوان کرد و گفت: وقتی که آنها یعنی آژانس و به یک معنی دیگر 1+5 چنین پیشنهادی را مطرح کرده و ایران پس از مطالعه و کارشناسی با آن موافقت می کند منطقی ترین موضع گیری دبیر کل ابراز خرسندی است.

رئیس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این پرسش که مقبولیت  بیانیه تهران در جامعه جهانی چه فرجامی را برای آن رقم خواهد زد گفت:همان گونه که اغلب قریب به اتفاق کشورهای جهان در اجلاس نیویورک حمایت خود را از جمهوری اسلامی ایران نشان دادند و عملا آمریکا و چند هم پیمان معدودش موضع منفی داشتند ، همین فضا بر بیانیه تهران حاکم است به لحاظ اینکه روح حاکم بر بیانیه تهران در واقع همان چیزی است که پیشنهاد دهنده اش خود آژانس بوده و لذا این امر مقبولیت دارد و بسیاری از کشورها مشوق رخ دادن این اتفاق بودند تا این گره به نوعی باز شود.

وی درباره احتمال تغییر رویکرد امریکا پس از بررسی بیانیه تهران و واکنش های مثبت به این توافق گفت: مواضع آمریکا بر اساس منطق و عدالت نبوده و آنها تنها منافع خود را می بینند و هر مسئله ای را که منطبق با آن باشد مثبت و هر چه که مغایر آن باشد امری منفی تلقی می کنند لذا علت اینکه آمریکا به رغم اطلاع و استقبال قبلی و حتی پیش از آن پیشنهاد تبادل سوخت در قبال موافقت ایران این گونه موضع گیری کردند، باز بر می گردد به همین نکته که احساس کردند بیانیه تهران منافع آنها را پوشش نمی دهد.

رئیس کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این سئوال که جامعه جهانی با ارائه پیش نویس قطعنامه ضد ایرانی یک بار دیگر با مواضع دو گانه امریکا مواجه شده است این اقدام چقدر در روند اعتماد زدایی از اقدامات امریکا در عرصه جهانی موثر است گفت: قطعنامه یک امر شتاب زده غیر منطقی و غیر متناسب با فضای فعلی است و به همین دلیل بسیاری از کشورها از این شتاب زدگی آمریکا در ارائه پیش نویس قطعنامه تعجب کرده اند و آن را به یک عکس العمل به دلیل عصبانیت آمریکا تفسیر نمودند.

وی افزود: البته برخی از اعضا شورای امنیت از اینکه مسائل مهم در عرصه بین المللی خارج از این چارچوب حل و فصل شود طبیعتا خرسند نیستند و آمریکا معتقد است اگر مشکلی در دنیا وجود دارد نباید خارج از چارچوب شورای امنیت حل شود. حال اینکه سه کشور خارج از چارچوب تحت سلطه آنها به یک توافقی برای حل یک مسئله بین المللی برسند برای آنها قابل قبول نیست.

بروجردی با اعلام اینکه صدور قطعنامه تحریمی علیه جمهوری اسلامی ایران بدون اجماع در شورای امنیت یک شکست برای امریکا محسوب می شود گفت:این شکست بنا بر اعلام چند کشور مستقل عضو در شورای امنیت از هم اکنون رقم خورده است.

وی افزود: آنها از ابتدا دنبال اجماع بودند ولی در حال حاضر لبنان به عنوان یک عضو صریحا مخالفت خود را اعلام کرده است و ترکیه و برزیل نیز وضعیت مشابهی دارند زیرا این کشورها حیثیت خود را در گرو گذاشته اند. البته مکزیک هم که رئیس بعدی شورای امنیت است در مذاکره با وزیر خارجه کشورمان در این کشور منطق تبادل سوخت را پذیرفته و این منطق را قابل دفاع دانسته است و این نشان می دهد که منطق بیانیه تهران قابل دفاع است و بی منطقی ایالات متحده آمریکا قابل پذیرش نیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet