هدر موبایل
1389/03/12 12:49:00
سرویس فرهنگی

پایان زمان گردآوری مقالات همایش نشست تخصصی تاریخ مجلس

**دبیر "نشست تخصصی تاریخ مجلس" از اتمام زمان گردآوری مجموعه مقالات این همایش یک روزه خبر داد و اظهار کرد: تاکنون بیش از ۱۱۰ مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده‌اند و کار تدوین چکیده آنها برای انتشار در قالب کتابی در راستای ارایه در روز همایش، اوایل هفته آینده آغاز می‌شود.

"علی ططری" رئیس مرکز اسناد کتابخانه مجلس، با بیان این که کتاب چکیده مقالات "نشست تخصصی تاریخ مجلس" در حجمی حدود 150 تا 200 صفحه منتشر خواهد شد، گفت: در این مجموعه بیش از 110 مقاله در حوزه‌های مرتبط با مجلس، مشروطه و تاریخ معاصر جای دارند.

مدرس و پژوهشگر تاریخ، داوری مجموعه مقالات ارسال شده را در حال انجام اعلام کرد و گفت: پس از این اقدام، در نظر داریم اصل مقالات را نیز در قالب مجموعه‌ای مجزا به چاپ برسانیم.

دبیر شورای ارزیابی اسناد کتابخانه مجلس، روز دوشنبه، 31 خرداد ماه را زمان برپایی این همایش خواند و ادامه داد: در این برنامه که از ساعت 14 تا 30/18 به طول می‌انجامد، دکتر علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی و حجت‌الاسلام دکتر رسول جعفریان، رییس کتابخانه، موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، سخنرانی افتتاحیه همایش را بر عهده دارند.

ططری یادآور شد: در "نشست تخصصی تاریخ مجلس" که در سه بخش مجزا به اجرا در خواهد آمد، 10 تن از کارشناسان و صاحب‌نظران به ارایه مقالات خود خواهند پرداخت.

وی هدف اصلی برپایی این همایش را شناسایی کارشناسان، صاحب‌نظران و پژوهشگران حوزه تاریخ معاصر و تاریخ مجلس خواند و توضیح داد: فراهم آوردن زمینه‌های همکاری با این افراد، می‌تواند علاوه بر استفاده از تخصص‌های گوناگون آنها در طرح‌های پژوهشی، تحقیقی و تالیفی این مرکز، نواقص و محدودیت‌های اقدامات پژوهشی گوناگون این کتابخانه را تا حد فراوانی برطرف سازد.

دبیر "نشست تخصصی تاریخ مجلس" درباره نتایج ارزیابی‌های انجام شده مقالات ارسال شده عنوان داشت: اغلب افرادی که مقالاتشان را ارسال کرده‌اند، در شمار دانشجویان دوره کارشناسی ارشد و مقطع دکتری گرایش‌های گوناگون تاریخ‌ و از صاحبان ایده‌های جدید و بکر در این زمینه‌اند. همچنین در مقالات آنها موضوعات جدید و مرتبط با اسناد این کتابخانه به چشم می‌خورد که در نوع خود ارزش فراوانی دارند.

وی در پایان با بیان این که در این همایش تخصصی تمامی افرادی که مقالات خود را ارسال کرده‌اند، حضور خواهند داشت، به دلیل برخی از محدودیت‌ها در حضور تمامی علاقه‌مندان توضیح داد: سایر پژوهشگران و علاقه‌مندانی که به دلایلی از ارسال آثار خود به این نشست بازمانده‌اند، برای حضور در این برنامه می‌توانند از 16 تا 20 خرداد ماه با مراجعه به پست الکترونیکی این مرکز به نشانی  Doc@ical.ir این آدرس ایمیل در مقابل هرزنامه‌ها محافظت می شود. برای مشاهده آن نیاز به فعال کردن جاوا اسکریپت دارید.   و ثبت‌ نام، نام خانوادگی، شماره تماس و میزان تحصیلات خود، کارت حضور در این برنامه را دریافت  کنند.

گفتنی است، "مجلس و تحولات سیاسی ایران"؛ با موضوعات مجلس در ادوار نخستین، مجلس و رضا شاه، تحولات شهریور 1320، بحران آذربایجان، نهضت ملی نفت، مجلس و دولت کودتا، تعامل دولت‌ها و مجلس، "نظارت و انتخابات مجلس"، "مجالس تأثیرگذار در تاریخ معاصر ایران" و "مجلس و فرهنگ" از جمله محورهای نخستین نشست تخصصی تاریخ مجلس‌اند.

از دیگر محوهای مقالات این همایش می‌توان به "مجلس و اقتصاد"، "نمایندگان تأثیرگذار مجلس"، "احزاب سیاسی و مجلس(احزاب دوره پهلوی و احزاب غیر دولتی)"، "روحانیت و مجلس"، "نمایندگان مجلس: پایگاه اجتماعی، اقتصادی و سیاسی نمایندگان" و "نقش فراکسیون‌ها و کمیسیون‌های مجلس در تصمیم‌گیری‌ها و مصوبات" اشاره کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet