شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/12 13:01:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در بازدید از خودروسازی بهمن:

برای تحقق چشم‌انداز، فضای صنعت باید رقابتی شود

**رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز و برنامه های توسعه نیازمند رقابتی کردن فضای صنعتی در سطح بالایی هستیم.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، وی که در مراسم رونمایی از مدل جدید خودروی مزدا 3 و موتور ارتقا یافته سری SE وانت مزدای 2000 سی سی در محل گروه خودروسازی بهمن سخن می گفت اظهار داشت:  فراهم کردن فضای رقابت برای دستیابی رشد و توسعه مدنظر در بخش صنعت و بویژه در بخش خودروسازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

لاریجانی ادامه داد: ما برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز و برنامه های توسعه نیازمند رقابتی کردن فضای صنعتی در سطح بالایی هستیم.

رییس قوه مقننه با اشاره به وضعیت نیروی انسانی در ایران اظهار داشت: خوشبختانه در کشور ما نیروی انسانی خلاق باهوش و دانشگاهی زیاد است و ما برای رسیدن به اهداف توسعه باید به این منبع عظیم توجه داشته باشیم.

 وی با اشاره به روند چشمگیر صنعت خودرو در ایران اظهار داشت: خودروسازی در ایران شاید شروع نادرستی داشت اما مسیری که امروز از جانب آقای منطقی در گزارش خود توصیف کردند نشان می دهد که این روند در ادامه راه مسیر عقلایی و قابل توجهی را دنبال کرده است.

وی تصریح کرد: صنعت ما اگر بخواهد به اهداف سند چشم انداز برسد باید جهش جدی‌تری را در این بخش شاهد باشیم.

رئیس مجلس با اشاره به رشد صنعت در برنامه چهارم اظهار داشت: طبق این برنامه ما باید در بخش صنعت 2/11 رشد را شاهد باشیم اما در حال حاضر رشد صنعت در کشور ما 7/8 درصد می‌باشد که حدود 2 درصد با اهداف برنامه فاصله داریم.

وی افزود: البته رشد در بخش صنعت وضعیت بهتری نسبت به سایر بخشها از جمله کشاورزی و خدمات را داشته است که این مساله نیز مشکلات خاص آن بخشها برمی گردد.

وی گفت: اگر هدف این نتیجه با رتبه نخست را در قدرت صنعتی و فناوری داشته باشیم نیازمند جهش صنعتی در کشور هستیم چرا که رشد اقتصادی بدون توجه به رشد صنعتی امکانپذیر نیست.

لاریجانی با ترسیم فضای توسعه در برنامه پنج ساله پنجم در بخش صنعت اظهار داشت: اگر می خواهیم به رشد صنعتی مطلوب دست یابیم باید در پایان برنامه پنجم توسعه شاهد رشد 6/13 درصد در بخش صنعت باشیم.

وی افزود: البته اینکه ما یک نگاه برون مرزی نسبت به مساله خودرو داریم از مزیت‌های صنعت خودروسازی ماست. اما آنچه مسلم است اینکه اگر قرار است در این زمینه به عنوان یک کشور موفق عمل کنیم باید به استانداردهای مورد نیاز در این بخش نیز توجه کافی بشود.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: فراهم کردن امکان رقابت و داشتن برنامه‌ریزی دقیق و جامع دو فاکتور اساسی که می تواند ما را در رسیدن به این هدف کمک کند.

وی یادآور شد: برای پرهیز از شعارها ما باید برنامه دقیق و مدون در بخش صنعت داشته باشیم.

لاریجانی ضمن انتقاد از سیستم دولتی در کنار بخش خصوصی اظهار داشت: فعالیت سیستم دولتی مانع از رشد توسعه در بخش خصوصی می شود.

وی با برشمردن محصولات صادراتی ایران و قرار دادن آن در هشت رشته متفاوت اظهار داشت: خودرو جزو محصولات صادراتی ما نبود اما با کمکهای جانبی که به این بخش صورت گرفت ما صادرات در این بخش را به صورت جزئی داشتیم اما خودرو در ایران به عنوان یک محصول صادراتی شناخته نمی شود.

رئیس مجلس با اشاره به صادرات صنعتی ایران در سال 2008 اظهار داشت: صادرات صنعتی در این سال 11 میلیارد دلار بوده است در حالی که ما 40 میلیارد دلار واردات صنعتی داشته ایم که این البته شامل مواد اولیه و تکنولوژی ها نیز می شود.

وی افزود: مقایسه وضعیت واردات و صادرات صنعتی نشان می دهد که ما 4 برابر صادراتمان به واردات در بخش صنعت پرداخته ایم و سهم صادرات ما 10 درصد کل واردات بوده است و نسبت واردات ما 70 درصد به نسبت سهم صادرات بوده که این یک عدم تعادل جدی را نشان می دهد.

وی در ادامه با اشاره به وضع صادرات و واردات صنعتی در کشور کره جنوبی اظهار داشت: کره جنوبی از محل صادرات در سال 2008 ، 365 میلیارد دلار صادرات داشته است که 86 درصد سهم صادرات این کشور است. در حالی که واردات صنعتی این کشور 231 میلیارد دلار بوده است که سهم صادرات آنها به واردات 53 درصد می باشد.

وی با اشاره به رشد صنعتی در کشور مالزی نیز اظهار داشت: در این کشور نیز صادرات صنعتی 129 میلیارد دلار بوده است در حالی که واردات صنعتی 114 میلیارد دلار بوده و در مجموع سهم صادرات صنعتی به واردات 72 درصد بوده است.

لاریجانی سپس به ترکیه و وضع صادرات صنعتی این کشور اشاره کرد و افزود: این کشور نیز وضع متناسبی در صادرات و واردات صنعتی داشته است. در این کشور ما شاهد 103 میلیارد دلار صادرات صنعتی و 117 میلیارد دلار واردات صنعتی بوده ایم.

رئیس مجلس تصریح کرد: اگر می خواهیم در میدان رقابت به شرایط این کشورها نزدیک شویم باید به کیفیت، قیمت و خدمات پس از فروش در بخش تولید خودرو بیش از پیش توجه کنیم.

رئیس مجلس در ادامه با اشاره به گزارش تحقیق و تفحص مجلس که در دوره های قبل از صنعت خودرو صورت گرفته اظهار داشت: یک نتیجه گیری کلی در آن گزارش وجود داشت و آن اینکه علت اصلی بسیاری از مشکلات در صنعت خودرو به کیفیت این محصول برمی گردد.

وی افزود: در همان گزارش این گونه نتیجه گیری شده که وجود انحصار در خودرو باعث شده که فضای رقابتی در این بخش ایجاد نشود و چنانچه بخواهیم مشکلات صنعت خودرو حل شود باید به ایجاد فضای رقابتی کمک کنیم.

وی با نام بردن از گروه صنعتی بهمن اظهار داشت: البته بهمن گروه کوچکی در خودروسازی و نمی توان آن را هم به عنوان یک گروه خصوصی به حساب آورد. البته نمی توان آن را دولتی هم نامید.

رئیس مجلس با اشاره به اصل 44 قانون اساسی در راستای واگذاری بخشهای دولتی به بخشهای خصوصی گفت: ما یک رقابت ضعیف را در این حیطه شاهد هستیم و اگر می خواهیم وضع درست شود باید رقابت را به نحو شدیدی دنبال کنیم.

وی همچنین با بیان این که اگر می خواهیم در بخش صنعت خودرو رویکرد برون گرایی داشته باشیم ابتدا باید محصولات ما در صنعت خودرو در داخل کشور امتحان پس بدهد و چنانچه توانستیم در تامین کیفیت خودرو به سطح استانداردهای بین المللی برسیم در آن صورت آمادگی رقابت در عرصه بین المللی را خواهیم داشت.

لاریجانی با اشاره به قانون مصوب مجلس در بخش صنعت خودرو اظهار داشت: قانون تصویب شده در ارتباط با اصل 44 قانون اساسی و سیاستهایی که توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شد روی هم رفته قانون خوبی است.

وی افزود: در این واگذاری ها تاکید شده بود که باید فضای رقابت برای بخش خصوصی به نحوی فراهم شود که عدالت محقق شود.

وی تصریح کرد: با رویکرد سوسیالیستی نمی توانیم عدالت را محقق کنیم.

لاریجانی با ترسیم شرایط واگذاری ها از سوی دولت طی سالهای اخیر و در ارتباط با اصل 44 قانون اساسی اظهار داشت: 67 هزار میلیارد تومان در مجموع به عنوان واگذاری به بخش خصوصی صورت گرفته که از این 67 هزار میلیارد تومان، 34 هزار میلیارد تومان سهام عدالت بوده که 52 درصد کل واگذاری ها را به خود اختصاص می دهد. در حالی که براساس مصوبه مجلس سهام عدالت باید حداکثر 40 درصد از واگذاری را به خود اختصاص می داد.

وی ادامه داد: 21 هزار میلیارد نیز در بورس واگذار شده و 11 هزار میلیارد هم دیونی است که دولت به دستگاههای مختلف از جمله تامین اجتماعی دارد.

لاریجانی با انتقاد از این نحوه واگذاری ها اظهار داشت: با این تغییر تابلوها کیفیت تغییر نمی کند چرا که در بخشی از این واگذاری ها جنس مدیران یک جنس دولتی است.

وی تصریح کرد: در این دوره بخش خصوصی رقابت ضعیفی را داشته است. چرا که از مجموع واگذاری ها حدود 5 هزار میلیارد به بخش خصوصی داده شده و به نظر می رسد با این اوصاف ما از فلسفه ایجاد رقابت دور شده ایم.

 

رئیس مجلس ادامه دارد در بخش خودروسازی هم هنوز 37 درصد در اختیار دولت است و با این اوصاف هر چقدر واگذاری به بخش خصوصی بیشتر صورت گیرد ما شاهد وضع بهتری خواهیم بود.

 وی با اشاره به گزارش تحقیق و تفحص مجلس و صنعت خودرو اظهار داشت در آن گزارش نیز تاکید شده که برای بهبود کیفیت خودرو باید به ایجاد فضای رقابت توجه شود.

لاریجانی خاطرنشان کرد: ما جزو کشورهایی هستیم که نیروی کار ارزان در اختیار داریم. حال این سوال پیش می آید که چرا نمی توانیم محصولات خود را با قیمت مناسب تولید کنید. به نظر می رسد توجه به فضای رقابت، بهره گیری از تکنولوژی های نوین و حذف برخی قوانین دست و پا گیر بتواند کمک خوبی به ما بکند.

وی تصریح کرد: برای ایجاد فضای رقابت نیز باید استراتژی درست تدوین شود.

رئیس مجلس با اشاره به مصوبه اخیر مجلس درخصوص کاهش تعرفه خودرو اظهار داشت: مجلس تصمیم گرفت به جای 90 درصد تعرفه خودرو 70 درصد باشد اما این موضوع نباید بر این وضع بماند و ما نباید با بالا بردن تعرفه خودرو چتر حمایتی از خودروسازان را به نحوی فراهم کنیم که آنها نتوانند به رقابت در عرصه بین المللی بپردازند.

وی تاکید کرد: رویکرد مجلس صیانت از تولید داخلی و به ویژه در بخش خودرو است. اما آنچه مسلم است اینکه ما در صنعت خودروسازی چیزی به اسم فعالیت بخش خصوصی به معنای واقعی نداریم و باید تلاشها به سمت باز کردن فضا برای فعال شدن بخش خصوصی پیش برود.

وی با بیان این که در حال حاضر صنعت خودروی ما 10 درصد صادرات ما را تامین می کند اظهار داشت: ما برای کاستن از وابستگی به صادرات نفت باید روی محصولات صنعتی دیگر از جمله خودرو کار کنیم.

رئیس مجلس از آمادگی نمایندگان در مجلس برای دستیابی به رشد صنعتی مورد نظر در برنامه پنجم خبر داد و افزود: برنامه پنجم مجال خوبی برای دستیابی به این اهداف است.

وی افزود: البته در این راستا باید برای  بخش تحقیق و توسعه نیز باید شرایط ویژه ای فراهم کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet