هدر موبایل
1389/03/12 16:53:00
سرویس کمیسیون ها
نمایندگان استان:

مشکل تأمین آب شرب سالم همواره در استان کرمانشاه وجود دارد

**مسائل زیست‌محیطی همیشه جزو مسائلی بوده که با وجود تأکید دولتمردان و سیاسیون نسبت به آن بی‌توجهی شده است. بسیاری از نشست‌ها و جلسات دولتمردان با یکدیگر شاید مبتنی بر این اصل باشد که باید برای نجات و حفظ محیط‌زیست تلاش شود اما در نهایت این صحبت‌ها تنها در این حد باقی می‌ماند و متأسفانه روز به روز شاهد از بین رفتن منابع طبیعی چه در کل جهان و چه در کشور خودمان هستیم.

استان کرمانشاه نیز به عنوان یکی از استان‌های کوهستانی کشور که به سرزمین 4 اقلیم معروف است نیز به دلیل محرومیتی که در همه زمینه‌ها دارد طبیعتاً در این مورد نیز دچار مشکل است.

این استان مرزی با توجه به جنگ 8 ساله ایران و عراق صدمات جبران‌ناپذیری را از این ناحیه دیده است. پس از آن نیز با حضور بیگانگان ،در این‌کشور بسیاری از زمین‌های قابل کشت این کشور بایر باقی ماندند و مهاجرت سکنه سرزمین‌های مجاور با ایران سبب به وجود آمدن پدیده بیابانزایی شد، پدیده‌ای که علاوه بر عراق گریبانگیر کشور ما نیز شد و این گردوغبار و خاک با وزش باد به داخل مرزهای کشور ما نیز سرایت کرد.

 پدیده‌ای که هر ساله شاهد آن هستیم که علاوه بر استان‌های مرزی، استان‌های داخلی را نیز درمی‌نوردد و مشکلات بسیاری را از جمله برای بیماران قلبی و کسانی که مشکل تنفسی دارند به وجود می‌آورد.

هفته گذشته استان کرمانشاه شاهد این پدیده بود اما با وزش باد این مشکل مرتفع شد ولی به هر حال نکته‌ای که حائز اهمیت است آن است که این مشکل کماکان پابرجاست البته استان کرمانشاه تنها با پدیده گردوغبار مواجه نیست بلکه مسائل دیگر زیست‌محیطی نظیر خشکسالی،‌‌ آلودگی آب در روستاها، دفع نامناسب زباله‌ها و... نیز از جمله مشکلاتی است که گریبانگیر مردم این استان شده است.

سیدفتح‌الله حسینی نماینده مردم پاوه و جوانرود در این‌باره به هفته نامه باختر گفت: پدیده گردوغبار برای ما مشکلات بسیاری به وجود آورده و به عنوان مثال در بحث کشاورزی باعث از بین رفتن گندم و جو شده است.

حسینی با اشاره به اینکه کرمانشاه، استان محرومی است، اظهار داشت: ما هر چه داشتیم در دوران جنگ از دست دادیم و متأسفانه تمام زیرساخت‌های استان در همه زمینه‌ها در طی 8 سال جنگ از بین رفت و بعد از آن نیز چیزی به استان اضافه نشد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: مسئله خشکسالی در استان علی‌رغم کوهستانی بودن منطقه به دلیل عدم مدیریت آب‌های رودخانه‌ای چند سال است که گریبان مردم را گرفته است و سبب شده تا وضعیت کشاورزی در استان علی‌رغم قطب بودن استان کرمانشاه در این زمینه نامطلوب باشد.

حسینی با اشاره به این‌که آب کافی برای کشاورزی در سال گذشته در استان وجود نداشت، گفت: آب و فاضلاب روستایی در استان بسیار ضعیف است.

حسینی در نهایت تصریح کرد: شهرداری‌ها برای دفع زباله به تازگی اقدامات مثبتی انجام دادند اما اکثر مردم از نظر وضعیت زیست‌محیطی راضی نیستند و ادامه این شرایط برای مردم قابل‌ قبول نیست.

جهانبخش امینی دیگر نماینده استان کرمانشاه نیز درباره وضعیت زیست‌محیطی استان گفت: زباله‌ها در استان کرمانشاه بازیافت می‌شوند و سالانه 150 هزار تن در استان بازیافت زباله داریم.

امینی در ادامه افزود: کرمانشاه بهترین شهری است که در این زمینه موفق عمل کرده است و از این زباله‌ها با انجام فرآیند بازیافت به عنوان کود استفاده می‌کند.

امینی در ادامه تأکید کرد: ما در استان آلودگی زیست‌محیطی ای که ناشی از دفع زباله‌ها باشد را شاهد نیستیم اما در مورد آب شرب و تأمین آن مشکل داریم.

وی در این زمینه تصریح کرد: باید اشاره کنم که اکثر شهرهای ما مشکل آب غیربهداشتی ندارند اما بعضی روستاها با این مسئله مواجه هستند ولی ما مشکلات موجود با مجتمع‌های آب‌رسانی را حل کردیم و بسیاری از روستاها آب سالم دارند اما به هر حال مشکل آب سالم یکی از مسائلی است که نمایندگان و مسئولان استان همواره با آن مواجه هستند.

گفتنی است آب رودخانه‌هایی که در غرب استان کرمانشاه قرار دارند به دلیل عدم مهار آنها در داخل کشور از ایران خارج شده و به کشور همسایه می‌‌ریزد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet