روز مجلس
1389/03/13 15:20:00
سرویس سیاسی
لاریجانی با مسئول دانستن نمایندگان نسبت به کل کشور؛

مصوبات مجلس برای همگان لازم الاجراست

**رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه نمایندگان نسبت به کل کشور مسئول هستند، تاکید کرد: اجرای مصوبات مجلس برای همه مسئولان اجرایی لازم است.

 به گزارش خبرنگار خانه ملت علی لاریجانی در مصلای شهر رشت در سخنرانی خود به مناسبت سالگرد شهادت آیت الله احسان بخش نماینده ولی فقیه در رشت با اشاره به اینکه ایشان فرد لایقی برای این استان بودند و پس از انقلاب با تدبیر عمل می کردند و از اختلافات پرهیز کردند، اظهار داشت: این خصلت ویژه ایشان بود که توانست این استان را به اهداف انقلاب سوق دهد.

رئیس مجلس در سخنان خود با بیان اینکه همه باید در چارچوب قانون اساسی حرکت کنند، گفت: سر گرم شدن به منازعات به معنای نفهمیدن شرایط، است.

 رئیس مجلس با تاکید بر اینکه راه مستقیم در چارچوب قانون اساسی است، افزود: این مملکت پیشوای بزرگی مثل آیت الله خامنه ای دارد و هر کسی بحثی دارد اگر از طریق ایشان پیگیر شود به نتیجه خواهد رسید.

مجلس تن به منازعات نخواهد داد

رئیس مجلس با بیان این که مجلس تن به منازعات نمی دهد گفت: مجلس به دنبال مسائل اصلی کشور در جنبه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه مجلس نماد جمهوریت و اسلامیت است گفت: نمایندگان نسبت به همه مردم کشور مسئول هستند و مجموعه مجلس خواستار حقوق ملت است و براساس قسم نمایندگان در چارچوب قانون اساسی از حقوق ملت دفاع می کند.

لاریجانی با بیان اینکه نمایندگان با برخی از سروصداها از حقوق ملت دفاع نمی کنند، گفت: ما قسم خورده ایم در همه ابعاد از ملت ایران دفاع کنیم.

لاریجانی تاکید کرد: قانون برای همه ملت است و همه مسئولان موظفند که قوانین مجلس را اجرا کنند، تمام قوا کارشان را در چارچوب قانون تنظیم نمایند.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: مجلس به دنبال درگیری های خرد نیست و ما به منازعات خود توجه نمی کنیم. نگاه حکمت آمیز این است که ما در راستای مصالح مردم  و توسعه  و نیازهای کشور نزاع های خود را کنار بگذاریم.

رئیس مجلس افزود: محور مجلس رسیدگی به مسائل اصلی مردم است.

رئیس قوه مقننه با تاکید بر این که این مجلس همان مجلسی است که یادگار امام(ره) بود گفت: ایشان فرمودند، مجلس در رأس امور است. همه باید به مجلسی که خصوصیت آن دینی بودن و ولایی بودن است تمکین کنند و تصور نشود که نمایندگان مجلس با برخی حرفها از حق ملت عدول می کنند.

لاریجانی با اشاره به اینکه ما در چارچوب قانون اساسی توسعه پیدا می کنیم، تصریح کرد: دلمشغولی اصلی نمایندگان توسعه کشور است.

رئیس مجلس همچنین خاطرنشان کرد: برنامه پنجم باید اشکالات برنامه چهارم را رفع کند و در رسیدن به سند چشم انداز جهش داشته باشد.

لاریجانی همچنین با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان همت و کار مضاعف گفت: توسعه کشور باید مضاعف شود.

ظرفیت نخبگی گیلان بالاست

رئیس مجلس در ادامه سخنانش که در مصلای شهر رشت، استان گیلان را از نظر ظرفیت نخبگی قوی دانست و افزود: آن زمان که فشار خلفای عباسی زیاد بود بسیاری از شیعیان به استان گیلان پناه آوردند. این استان یکی از مکان هایی بود که برای شیعیان امن بود و این از لحاظ ویژگی فرهنگی ارزشمند است.

وی با اشاره به درخشندگی استان گیلان در دوره صفویه گفت: در این زمان که هنوز جریان صفویه پا نگرفته بود شاه اسماعیل صفوی چندین سال بود که در گیلان حضور داشت و پناهگاهش لاهیجان بود. این نشان می دهد که در آن زمان نیز ظرفیت نخبگی در استان گیلان بالا بود و توانست پشتیبانی عمیقی از اهل تشیع بکند.

رئیس مجلس با بیان این که این مدال را به هر استانی نمی دهند گفت: کالبدشکافی ها نشان می دهد که ظرفیت نخبگی در استان گیلان در همه این دوره ها بالا است.

رئیس مجلس همچنین با اشاره به دوره مشروطه گفت: در زمانی که انگلیس فشار زیادی را برای چپاول کشور داشت، جریان مشروطه در تهران به عنوان یک جریان ضد دیکتاتوری آغاز شد. در آن زمان می بینیم که در میانه جریانهایی که با مشروطه مخالفت می کردند استان گیلان از عناصر نخبه فراگیر بود، هر چند که مشروطه عقیم ماند و ما مجددا دچار دیکتاتوری شدیم.

لاریجانی در ادامه با اشاره به مبارزه میرزا کوچک خان بر ضد استبداد گفت: مبارزه مردم این استان بر ضد استبداد در زمان میرزا حادثه کوچکی نیست و این مبارز گیلانی با استبداد به مبارزه پرداخت و جمعیت زیادی از مردم نیز به او پیوستند.

لاریجانی در ادامه با اشاره به ظرفیت نخبگی در دوره انقلاب اسلامی در استان گیلان گفت: از این استان نیز در نهضت امام خمینی (ره) حضور داشته و با چهره هایی چون آیت الله احسان بخش به جریان انقلاب کمک کردند.

رئیس مجلس با بیان اینکه این استان از لحاظ فهم شرایط سیاسی و نقش و حرکت فکری و اسلامی پرتحرک است، گفت: آیت الله بهجت دردانه ای برای تاریخ مرجعیت است. ایشان وضعیت ویژه ای به وجود آورد که در تاریخ فقه اسلامی تاثیرگذار است.

رئیس قوه مقننه افزود: استان گیلان استانی زنده، پرتحرک و مسئولیت شناس است. تعداد شهدای این استان در جنگ تحمیلی نشانه ای از مسئولیت شناسی فرزندان این استان است.

لاریجانی با تاکید بر اینکه استان گیلان در شرایط حساسی قرار گرفته است، گفت: باید به این موضوع توجه شود که این استان جدای از وضعیت نخبگی سیاسی و فرهنگی از شرایط طبیعی خاصی برخوردار است.

وی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری در مورد استان گیلان گفت: ایشان فرمودند در زیر این چتر سبز فقر دیده می شود. این واقعیتی است که استان مازندران و گیلان از نعمت طبیعی برخوردار است لذا ما دوره ای را شاهدیم که توجهی به صنعتی شدن این استان نشده است.

وی تاکید کرد: اصولا کشاورزی و دامداری در کنار صنعت می تواند رشد کند. اگر کشاورزی و دامداری به صنعت ملحق نشود نمی تواند پیشرفت کند و به این دلیل شاهد عقب افتادگی در این استان هستیم.

لاریجانی با اشاره به این که مشکلات بیکاری در این استان باید در برنامه پنجم توسعه مورد توجه قرار گیرد گفت: برخی موضوعات عمرانی همانند راه آهن مورد توجه قرار گرفته که در این میان چهار استان خاص مورد توجه ویژه مجلس قرار گرفته است که استان گیلان یکی از آن استانهاست که این اقدام می تواند گشایش خاصی برای این استان ایجاد کند.

لاریجانی با اشاره به دو محصول استراتژیک برنج و چای گفت: باید به ان دو محصول توجه ویژه شود. ما نیز با مجموعه اجرایی کشور این موضوع را مورد توجه و پیگیری قرار داده ایم.

لاریجانی گفت: باید وضعیت اقتصادی استان مورد توجه مسئولین مجلس و دولت قرار گیرد.

انقلاب ما جرقه ای در طول تاریخ است

رئیس مجلس در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به سالگرد ارتحال امام خمینی با بیان اینکه رحلت ایشان پایان یک راه نبود بلکه آغاز راه بود، گفت: انقلاب ما جرقه ای بود که در طول تاریخ انقلاب از 15 خرداد آغاز و تا رحلت ایشان ادامه داشت.

وی افزود: راهی که امام پیمودند ضمن این که بر رسالت دینی تاکید داشتند، حضور فعال در صحنه سیاسی را نیز همواره مورد تاکید قرار می داد.

لاریجانی گفت: راه امام، راه اصالت مکتبی است و همین راهی است که مرجعیت و انسانیت آن را ترسیم کرده اند. حرکت امام یک بصیرت دینی بود که بر زندگی فردی و اجتماعی شمول داشت.

آمریکایی ها دچار آشفتگی شده اند

وی با بیان اینکه مساله فلسطین موضوع محوری فکر امام(ره) بود گفت: امت اسلامی هیچگاه روز قدس را فراموش نخواهد کرد.

لاریجانی با تاکید براینکه حزب الله فرزندان انقلاب اسلامی هستند، ادامه داد: جمهوری اسلامی در 10 سال گذشته در منطقه بهترین استراتژی را انجام داده است. بسیاری از کشورهای منطقه اشتباه کردند اما حرکت امام و رهبر معظم انقلاب تاثیر خود را در منطقه گذاشته بود. بدین صورت که در عراق جوششی ایجاد شد که منجر به رد آمریکایی ها شد.

رئیس قوه مقننه تاکید کرد: تنها جمهوری اسلامی ایران بود که در مقابل شرایط منطقه ای ایستاد و گفت سرنوشت عراق را مردمش انتخاب می کند این همان پیام امام(ره) و انقلاب اسلامی است.

وی خاطرنشان کرد: آمریکایی ها تلاش می کردند که در منطقه جنگ شیعه و سنی ایجاد کردند؛ که خوشبختانه خواسته آنها به دلیل بیداری مردم عراق نتیجه بخش نبود.

لاریجانی سیاست های آمریکا در منطقه را شکست خورده خواند و افزود: آنها چه در دوره بوش و چه اوباما دچار آشفتگی شده اند، زیرا نمی دانند با چه موجی مواجه هستند اما هنوز فکر می کنند با فشار به ایران مشکلات حل خواهد شد.

وی خطاب به سران کشورهای غربی گفت: شما با فشار در مسائل هسته ای فکر می کنید مشکلات حل می شود در صورتی که مشکلات بیشتر خواهد شد.

رئیس مجلس با بیان این که افتخار می کنیم از حزب الله دفاع می کنیم گفت: ما از مظلوم دفاع کرده ایم این سنتی است که انقلاب اسلامی ایجاد کرده است. ما در مقابل اسرائیل از حزب الله دفاع خواهیم کرد.

وتوی کمک رسانی ترکیه از سوی غرب یک افتضاح است

لاریجانی با افتضاح خواندن سیاست اخیر آمریکا در مسئله هسته ای و فلسطین با اشاره به اینکه امروز آمریکا و انگلیس عامل کشتار جمعی در خاورمیانه هستند، گفت: در کمک رسانی انسان دوستانه کشور ترکیه به همراه جمعی از کشورهای دیگر شما (کشورهای غربی) وتو کردید که این امر یک فضاحت برای شماست.

وی با اشاره به این که درست است که این کمکها به غزه نرسید اما اثر بیشتری گذاشت، گفت: این تازه آغاز راه است. کاروانهای زیادتری به سوی غزه خواهد رفت و آنها فکر نکنند که با این رفتار این اقدامات انسان دوستانه پایان یافته است.

وی خطاب به کشورهای غربی افزود: شما به ترکیه و برزیل نامه دادید که در مسائل هسته ای ایران وارد شوند. شما یک جریان فریبکارانه را دنبال می کنید. آمریکاییها در تمام منطقه و خصوصا با ایران رفتار دشمنانه ای دارند. آنها به دنبال رفاقت با ایران نیستند هر چند که به ضرر خودشان است چه در مسائل هسته ای و چه در مساله فلسطین.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: بسیاری از دولتها و ملتها متوجه شدند که شما رفتارتان مرموزانه است. ایران با دقت در مساله هسته ای و فلسطین عمل کرده و این ظرفیت مهمی است.

وی افزود:  مطمئن باشید اگر آنها بخواهند تعدی کنند مجلس با دقت و جدیت جلوی آنها خواهد ایستاد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet