خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/13 20:12:00
سرویس سیاسی
لاریجانی رشد عقلایی را در گروی عمل به قانون دانست؛

برای توسعه کشور باید قانونمند بود

**رییس مجلس شورای اسلامی گفت: قباحت دارد که یک مدیر در نظام جمهوری اسلامی بگوید که یک قانون را اجرایی نمی‌کند.

 به گزارش خبرنگار خانه ملت رئیس مجلس در جلسه روز پنجشنبه شورای اداری استان گیلان با بیان این که آبادانی در کشور عزمی است که همه مسئولان به دنبال آن هستند، گفت: اگر بخواهیم شرایط مان از نظر توسعه تغییر کند، باید از تصمیمات لحظه ای پرهیز کرده و قانونمند عمل کنیم.
لاریجانی با تاکید بر اینکه قباحت دارد که یک مدیر بگوید من قانون را عمل نمی کنم، افزود: رشد عقلایی برای یک کشور در گروی این است که بگوید من به قانون عمل می کنم.

بدون برنامه رقابت اقتصادی ایجاد نمی شود

وی ادامه داد: نمی توان بدون داشتن قانون برنامه اصولی و مقید بودن به آن، رقابت اقتصادی ایجاد کرد.
رئیس مجلس با بیان این که قانون خدمات کشوری درست اجرا نشده است، گفت: باید ضرایب حقوق کارمندان به درستی اعمال شود.
رئیس مجلس با تاکید بر ضرورت داشتن نگاه کلان به شرایط کشور گفت: همه مدیران به کشور علاقه مند هستند و باید تلاش کنند تا نقاظ ضعف و قوت را شناسایی کرده و به بهترین شکل عمل کنند.
وی با طرح این سوال که آیا ما بهترین استفاده را از منابع می کنیم؟ به شرایط ممتاز کشور از برخی جهات اشاره کرد و گفت: شناخت خصوصیت جمهوری اسلامی نقاط قوت ماست، جمهوری اسلامی جایگاه ایران را بالا برده و موجب بیداری در ایران و دادن روحیه استقلال طلبی به ملت شده است و ایران را از یک کشور شرمنده به یک ملت سرافراز تبدیل کرده است.
رئیس مجلس با تاکید بر اینکه امام(ره) با انقلاب خود شرایط کشور را 180 درجه تغییر داد، ادامه داد: ایران در منطقه تعیین کننده شده و با بیدار کردن  دنیا و ملت ها، صحنه بین المللی را تغییر داده است.

 

 جمهوری اسلامی معادلات منطقه را تغییر داد


رئیس مجلس با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی سبب شده تا ایران بتواند معادلات منطقه را تغییر دهد، افزود:  این سرمایه ای بزرگ و نکته ای کلیدی است که باید تقویت شود.
وی با اشاره به ویژگی های انقلاب اسلامی گفت: ویژگی های انقلاب را باید به دقت مورد توجه قرار داد و بر روی تربیت نیروی انسانی با فکر انقلابی تاکید نماییم.
لاریجانی در ادامه با اشاره به رشد فناوری در کشور افزود: در زمینه رشد فناوری و رشد نیروی کار، انصافا جمهوری اسلامی گامهای موثری برداشته است که نمونه آن مساله هسته ای است؛ اگر این مساله ناچیز بود بر روی آن دعوا این همه راه نمی انداختند.
رئیس مجلس افزود: اکنون شرایط به گونه ای است که بروی بسیاری از تکنولوژی هایی را که می توانستیم در داخل بر روی آن اشراف داشته باشیم، مسلط شده ایم.
رئیس مجلس با اشاره به پیشرفت در بخش های کشاورزی و صنعت تاکید کرد: باید توجه داشت چه نیازهایی امروز و در این زمان داریم. وقتی که سند چشم انداز را مشخص می کردند تصمیم بر این شد که جایگاه ما در بیست سال آینده باید کجا باشد. سیاستهای کلی نظام و سیاستهای برنامه براساس این موضوع تبیین شده است و این سند در حقیقت پایه کار در کشور است.
رئیس مجلس با بیان این که در همه این نقاط برجسته باید مراقب باشیم که سایر کشورهای منطقه چه وضعیتی دارند، گفت: هر چقدر هم که توانمندی ما بالا برود حریفهای ما نمی نشینند و تماشا نمی کنند. آنها نیز خود را توانمندتر خواهند کرد.

 

 نیروهای سیاسی وقت خود را صرف امور لاینفع نکنند 


وی با تاکید بر اینکه باید از امکانات مان درست استفاده کنیم، گفت: نباید نیروها و شرایط سیاسی وقت خود را صرف در نظام های لاینفع کند. دلیلی وجود ندارد که این حرفها گفته شود و در مقابل به آنها پاسخ داده شود.
لاریجانی با اشاره به نامگذاری سال جاری به عنوان همت مضاعف و کار مضاعف گفت: این تاکید مقام معظم رهبری، این مساله را می رساند که این حرف کلید ترقی ایران است.
رئیس مجلس با بیان این که برنامه چهارم از نظر چارچوب بد نبود، گفت: آرمانها و امیدها و سازگاری برنامه چهارم با شرایط خوب بود؛ اما باید دید چرا این برنامه خوب اجرا نشده است و با آن فاصله داریم.

 

واردات به کشور بی رویه است


رئیس مجلس در ادامه سخنانش با اشاره به واردات بی رویه به داخل کشور تاکید کرد: اصولا واردات ما در کشور بیش از نیاز کشورمان است و در سطح کلان بودجه با عدم تعادل مواجه هستیم.
رئیس مجلس نیز با اشاره به اصل 44 قانون اساسی با بیان اینکه این اصل یکی از کلیدهایی است که باید روح آن را فهمید، ادامه داد: روح این اصل قانون اساسی این است که باید اقتصاد کشور را توسط مردم اجرایی کنیم. بخشهای متورم دولتی را به دست مردم بسپاریم تا به عدالت نزدیک شویم.
وی در این راستا گفت: عدالت یعنی این که مردم زندگی با کرامتی داشته باشند، شغل داشته باشند و با دسترنج خود کار کنند و این مستلزم فراهم کردن سرمایه در کشور است.
رئیس مجلس در ادامه با بیان این که واردات برنج در کشور بیش از حد انجام شده است گفت: در بقیه موارد هم اینگونه عمل شده و به تولید لطمه می زند. کشور ما سالانه نیاز به 500 میلیون واردات برنج دارد در صورتی که این محصول استراتژیک یک میلیون تن وارد شده است.
رئیس قوه مقننه با اشاره به این که گندم، جو و برنج جزو محصولات استراتژیک است گفت: برخی دولتها کم توجهی کردند اما الان باید به این موضوع توجه شود و باید از هر امکانی که بتواند ایران را در این محصولات به خودکفایی برساند کمک گرفت.

 

 نباید ما هنوز نگران تامین بنزین باشیم


لاریجانی ادامه داد: این قضیه نباید مثل مساله بنزین شود. ما یک کشور نفتی و در عین حال نگران تامین بنزین هستیم، اینها اموری است که استقلال کشور را تعیین می کند.
وی با اشاره به برنامه پنجم توسعه تاکید کرد این برنامه یک فرصتی است که می تواند مسیر را برای برخی از قسمت ها که ممکن است به آن کم توجهی شده باشد فراهم کند؛ زیرا گله گذاری از گذشته دردی را دوا نمی کند.
لاریجانی افزود: برای دو استان مازندران و گیلان می توان در برنامه پنجم وضعی را مشخص کرد که پرشی را داشته باشد. من هم چون این موضوعات ملی است تمام تلاش خود را خواهم کرد.

وی افزود: نباید با دو استان که در محصولات استراتژیک برای کشور پایداری ایجاد می کنند منطقه ای برخورد شود؛ بنابراین جا دارد که در سند برنامه به آن توجه شود تا کشاورزان نگرانی نداشته باشند. لاریجانی در ادامه گفت: اشکالات واردات برنج مشخص شده و پیگیری می کنیم که عدم تعادلی در این بخش ایجاد نشود. ما اگر از منابع مان درست استفاده کنیم خداوند هم برکاتش را نازل می کند.
وی با بیان این که کشور ما نیاز به حرفهای حاشیه ای ندارد گفت: در کشوری که رهبر فرزانه ای مثل آیت الله خامنه ای حضور دارند، مردم و نخبگان با هوشیاری امور را رصد می کنند و مجلس با توان زیادی پیگیر خواسته های مردم است، بحث های حاشیه ای سایش های بلاوجه ایجاد می کند و ذهن ها را از مسیر منحرف می کند به همین دلیل عقل حکم می کند با برنامه عمل کنیم.

رئیس مجلس در پایان تاکید کرد که نمایندگان و مسئولان استان موارد کلان را در برنامه پنجم بگنجانند تا در زمان بررسی برنامه پنجم که آغاز شد لحاظ شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet