ارتحال ملکوتی امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران
1386/05/02 15:44:00
سرویس صحن

موافقت مجلس با کلیات انتشار 40 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز سه شنبه به کلیات انتشار ۴۰ هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت رای دادند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خانه ملت، در صورت تصویب نهایی این لایحه بانک مرکزی 40 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت به منظور اجرای سیاست های پولی و کنترل نقدینگی در چارچوب قانون عملیات بانکی بدون ربا منتشر خواهد کرد.

ابراهیم شیبانی رئیس کل بانک مرکزی در دفاع از این لایحه اظهار داشت: روش‌های کنترل نقدینگی در بانک مرکزی، جلوگیری از تبدیل ارز به ریال و انتشار اوراق مشارکت است.

وی افزود: انتشار این اوراق با هدف کنترل تورم انجام می‌شود.

این گزارش می‌افزاید: حسن سبحانی نماینده دامغان در مخالفت با این لایحه گفت: مساله‌ای که طی سال‌های اخیر به صورت روال درآمده اینست که بانک مرکزی سالیانه لوایح انتشار اوراق مشارکت را با حدف مبارزه با تورم به مجلس می‌دهد و مجلس هم قهرا با این اقدام موافقت می‌کند.

وی افزود: اما سوالی که باقی می‌ماند اینست که این مساله تا کجا باید ادامه پیدا کند و موضوع دیگر اینست که هیچ وقت گفته نمی‌شود چرا نقدینگی در جامعه اضافه می‌شود.

عضو کمیسیون بودجه خاطرنشان کرد: ما در بودجه هر سال تصویب می‌کنیم که ارزهای حاصل از فروش نفت به ریال تبدیل بشود و این خودش منشاء تورم است.

وی گفت: بانک مرکزی باید در مقابل تصمیمات معطوف به بی‌انضباطی دولت استدلال‌های خودش را ارائه دهد اما مجلس و دولت هر سال در یک دور قرار دارد که در اسفند ماه تصویب می‌کند ارزهای نفتی به فروش برود و در تیر و مرداد ماه با ارائه لایحه تلاش می‌کند ریال‌های موجود در جامعه را جمع کند.

سبحانی با بیان اینکه مشکلات موجود به خاطر اجرای قانون بانکداری بر مبنای نظام سرمایه داری است اظهار داشت: برای حل این مشکل باید به قانون بانکداری بدون ربا برگردیم.

کاطم دلخوش نیز در موافقت با کلیات انتشار 40 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت اظهار داشت: انتشار اوراق مشارکت از طریق بانک مرکزی بهترین راه برای مقابله با تورم است.

وی افزود: با انتشار 40 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت ما 15 درصد رشد نقدینگی را کاهش می‌دهیم.

اما کریم شافعی در مخالفت با این لایحه اظهار داشت: راهکار خروج از تورم رونق تولید است حال سوال اینست که دولت وقتی می‌گوید ما ریال‌های ناشی از فروش اوراق مشارکت را حبس می‌کنیم چه کمکی به رونق تولید و سرمایه‌گذاری می‌کنند.

وی افزود: احساس ما اینست که آنچه بانک مرکزی بدنبال آنست یعنی انتشار اوراق مشارکت منجر به کاهش تورم نمی‌شود.

شافعی گفت: بنابه گفته رئیس کل بانک مرکزی پولی که از بابت انتشار اوراق مشارکت جذب می‌شود حبس می‌کنند و مشارکتی در آن محقق نیست لذا سوال دیگر اینست که عنوان این سود که در هیچ پروژه‌ای مشارکت داده نمی‌شود چیست؟

ایرج ندیمی هم در موافقت با این لایحه گفت: مشکلاتی بر انتشار اوراق مشارکت مترتب است اما آنچه در مجموع می‌توان گفت اینست که فواید آن بر ضررهایش می‌چربد.

این گزارش می‌افزاید: در ادامه پیشنهاد کفایت مذاکرات از سوی حمیدرضا حاجی بابایی مطرح شد که در نهایت به تصویب مجلس رسید و در ادامه نمایندگان با 157 رای موافق کلیات لایحه دو فوریتی انتشار 40 هزار میلیارد ریال اوراق مشارکت را به تصویب رسانند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet