هدر موبایل
1389/03/16 10:36:00
سرویس کمیسیون ها
محمدعلی دلاور:

توافقنامه هیئت ایرانی مشکلات مرزنشیان را رفع می‌کند

**سفر ۴ روزه هیئت ایرانی متشکل از ۴ نماینده استان خراسان رضوی و شمالی به همراه معاون وزیرخارجه و کارشناسان این وزارتخانه گره از مشکلات مرزنشینان ایرانی در شمال شرق کشور می‌گشاید.

محمدعلی دلاور، نماینده مردم درگز با اعلام این مطلب به روزنامه خراسان رضوی گفت: بنده به همراه آقایان کمالیان نماینده مردم قوچان و فاروج و محمدمهدی شهریاری و موسی الرضا ثروتی نمایندگان بجنورد، مانه و سملقان در سفری به کشور ترکمنستان برای رفع مشکلات مردم مرزنشین، مسافران، تریلرداران و ... مذاکراتی داشتیم که نتیجه آن توافقنامه ای اولیه برای انجام برنامه عملی میان دو کشور بود.

دبیر مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی دراین باره افزود: نتیجه این سفر انجام تفاهم نامه هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک کنسولی و مرزی و گمرکی جمهوری اسلامی ایران و ترکمنستان بود که در نهایت قرار است همکاری دو کشور در زمینه موادمخدر، جرایم سازمان یافته، مسائل مرزی، مسائل کنسولی به توافقاتی دست پیدا کردیم.

دلاور با اشاره به بازدید از عشق آباد پایتخت ترکمنستان توضیح داد: طرفین در این اجلاس توافق کردند که تردد مرزی از سرگرفته شود. همچنین طرفین توافق کردند ساعات گمرک را افزایش دهند تا میزان معطلی در مرز لطف آباد و باجگیران به حداقل برسد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: پیشنهادهایی برای استفاده از مراتع ترکمنستان از سوی ایران داده شد که طرف ترکمنستان خواستار بررسی بیشتر این پیسنهاد شد.

نماینده مردم درگز درباره دستاوردهای این سفر افزود: بر اساس توافقات این سفر قرار شد نقش اتاق های بازرگانی دو کشور بیشتر شود و این کار در راستای تقویت سرمایه گذاری به ویژه حضور بخش خصوصی انجام گیرد.

دلاور با اشاره به توافقات کنسولی به موضوع زندانیان دو کشور اشاره کرد و گفت: توافق شد که دو کشور نسبت به اعطای عفو به برخی زندانیان تبعه کشور همسایه اقدام کنند. همچنین قرار شد هر 6 ماه یکبار نسبت به تعیین تکلیف زندانیان دو طرف اقدام شود.

عضو خراسانی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکل تریلرداران ایرانی که بار و تریلر آنان توقیف شده بوده نیز توضیح داد: طرفین توافق کردند که دو کشور با توجه به روابط دوستانه و برادرانه و حسن همجواری، اقدامات لازم برای جلوگیری از مصادره کامیون های ایرانیان و جلوگیری از مصادره تریلرهای ایرانی را معمول دارند.

به گفته دلاور رییس مجلس ترکمنستان نیز در دیدار با نمایندگان مجلس شورای اسلامی ضمن استقبال از تقویت رابطه پارلمانی از علی لاریجانی ، رییس مجلس شورای اسلامی برای سفر به این کشور دعوت کرده است .

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet