شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/16 11:10:00
سرویس صحن
براساس مصوبه مجلس انجام می‌گیرد

توقیف خودرو در صورت عدم همراه داشتن مدارک

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که ماموران راهنمایی و رانندگی می توانند تا زمان ارائه مدارک از سوی رانندگان، خودرو را متوقف نمایند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه در جلسه علنی یکشنبه 16 خرداد ماه در ادامه بررسی لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جریمه های مربوط به امور حمل و نقل و عبور و مرور ماده (9) این لایحه را با تغییراتی جزئی به تصویب رساندند.

براساس مصوبه مجلس، رانندگان موظف شدند که هنگام رانندگی گواهینامه کارت خودرو و بیمه نامه معتبر شخص ثالث را در صورت مطالبه ماموران راهنمایی و رانندگی ارائه نمایند.

ماموران در صورتی مدارک رانندگان را مطالبه می کنند که شاهد تخلف از سوی راننده بوده یا تحت تعقیب قضایی یا انتظامی باشد.

در صورتی که هیچ یک از مدارک فوق به همراه راننده نباشد ماموران راهنمایی و رانندگی می توانند تا زمان ارائه مدارک خودرو را متوقف نمایند و در صورتی که یکی از مدارک فوق یا شناسنامه یا کارت شناسایی معتبر به همراه راننده باشد ماموران مذکور موظفند با اخذ مدرک مذکور و ارائه رسید بدون توقف وسیله نقلیه راننده را ملزم به ارائه سایر مدارک و استرداد مدرک اخذ شده نمایند.

براساس مصوبه مجلس چنانچه اقامتگاه راننده شهر دیگری باشد بنابه تقاضای وی راهنمایی و رانندگی مکلف است پس از وصول مدارک لازم نسبت به ارسال مدارک اخذ شده به راهنمایی و رانندگی محل مورد نظر وی توسط پست رسمی جمهوری اسلامی ایران و ظرف مهلت چهل و هشت ساعت اقدام نماید.

همچنین رانندگان وسایل نقلیه مسافری و باربری عمومی باید علاوه بر مدارک فوق سایر مدارک اختصاصی مربوطه را به همراه داشته باشند. کلیه وسایل نقلیه باید به تجهیزاتی که در قوانین و مقررات معین می شود مجهز باشند در صورت مجهز نبودن وسایل نقلیه به تجهیزات مذکور، راهنمایی و رانندگی از شماره گذاری ارائه خدمات به آنها خودداری نماید.

راهنمایی و رانندگی موظف است شش ماه قبل از الزام رانندگان و خودروسازان به نصب و همراه داشتن تجهیزات موردنیاز اقدامی همه جانبه برای اطلاع رسانی به رانندگان از طریق رسانه های عمومی و تابلوهای تبلیغاتی جاده ای و شهری به عمل آورد.

براساس این گزارش نمایندگان مجلس شورای اسلامی در متن ماده (9) که به تصویب رساندند عبارت ها برای خودروهایی که بیش از 2 سال از تولید آنان می گذرد برگه معاینه فنی را به همراه داشته باشند را حذف نمودند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet