هدر موبایل
1389/03/16 11:03:00
سرویس صحن
نمایندگان مجلس تعیین کردند

مجازات‌های تخلفات رانندگی بر اساس نمرات منفی رانندگان

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی مجازات‌های تخلفات رانندگی را بر اساس نمرات منفی رانندگان متخلف تعیین کردند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه لایحه نحوه رسیدگی به تخلفات و اخذ جریمه های مربوط به امور حمل و نقل و عبور و مرور وسایل نقلیه مقرر کردند چنانچه راننده متخلف دارای 30 نمره منفی باشد گواهینامه او به مدت 3 ماه ضبط و در پایان مدت مزبور با پرداخت چهارصد هزار ریال جریمه نقدی به نفع خزانه عمومی مسترد می شود.

در ادامه مقرر شد چنانچه در اثر ارتکاب تخلفات جدیدی 25 نمره منفی به متخلف تعلق گیرد گواهینامه او به مدت 6 ماه ضبط و پس از انقضاء مدت مزبور و پرداخت 600 هزار ریال به نفع خزانه عمومی مسترد می گردد.

نمایندگان همچنین مصوب کردند اگر راننده تخلفات جدیدی را انجام رساند و 20 نمره منفی به متخلف تعلق گیرد گواهینامه او ابطال می گردد و بعد از یک سال می تواند برابر مقررات ها پس از طی دوره آموزشی و پرداخت یک میلیون ریال به نفع خزانه عمومی گواهینامه جدید اخذ نماید.

در ادامه در تبصره ای از این ماده مقرر شد: هر تخلف در هر 24 ساعت به استثنای بندهای یک تا 7 یک بار نمره منفی محاسبه می شود.

در تبصره دیگری مصوب شد تا در صورتی که متخلف به مدت 6 ماه از زمان ارتکاب آخرین تخلف منجر به نمره منفی در بندهای 1 و 2 و یک سال در بند 3 این ماده مرتکب هیچ یک از تخلفات راهنمایی و رانندگی نشود کلیه نمره های منفی ناشی از تخلفات ارتکابی گذشته بلااثر می گردد و تخلفات بعدی وی به عنوان تخلف اول او محسوب می گردد.

براساس تبصره ای از این ماده متخلف مکلف است ظرف 20 روز پس از ابلاغ صورت وضعیت مربوط به نمرات منفی گواهینامه خود را به راهنمایی و رانندگی تسلیم کند. در صورت عدم تسلیم در موعد مقرر به پرونده مربوط به واحد رسیدگی ارسال می شود.

در ادامه تصریح شده است: پس از ارائه پرونده مربوط به واحد رسیدگی علاوه بر جرایم فوق به تناسب جرایم نقدی بندهای این ماده را تا دو برابر افزایش دهد.

براساس این مصوبه راهنمایی و رانندگی موظف است در هر نوب که نمره منفی به متخلف تعلق می گیرد به نحو متقضی او ر ا درخصوص مطلع شدن از نمرات منفی راهنمایی می کند به موجب تبصره دیگری از این ماده کسانی که در مدت ضبط گواهینامه مبادرت به رانندگی می کنند به مجازات مقرر برای رانندگی بدون گواهینامه محکوم می شود.

در ادامه نمایندگان مصوب کردند ابطال گواهینامه یا گرفتن آزمون مجدد به جز موارد مصرح، به موجب قانون ممنوع می باشد.

در تبصره دیگری آورده است: آئین نامه اجرایی این ماده توسط نیروی انتظامی تدوین و پس از تایید وزیر کشور تصویب هیات وزیر راه می گردد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet