هدر موبایل
1389/03/16 11:23:00
سرویس کمیسیون ها
سیدقدرت‌الله حسینی‌پور خبر داد:

بررسی لایحه جلوگیری از فرار مغزها در مجلس

**بررسی نهایی و رأی‌گیری لایحه جلوگیری از فرار مغزها و نخبگان در صحن علنی چند نوبت در دستور کار مجلس چاپ شد اما به دلیل زمان‌بر شدن لوایح و طرح‌های دیگر بررسی نهایی و رأی‌گیری این لایحه به تعویق افتاد.

سیدقدرت‌الله حسینی‌پور نماینده مردم گچساران و بخش باشت در گقت و گو با روزنامه امید مردم، ادامه داد: اگر نوبت بررسی این لایحه در صحن مجلس نرسد متأسفانه از آنجاکه لایحه برنامه پنجم در دستور کار است، بررسی و رأی‌گیری لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان به اواسط تابستان موکول می‌شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: حمایت حائز اهمیت دیگری که در این لایحه برای شرکت‌های دانش‌بنیان مقرر شده حمایت‌ شرکت‌های مذکور توسط دولت است، در این لایحه موظف شد تا شرایط بازاریابی و معرفی دستاوردهای این شرکت‌ها را به عهده داشته باشد و از آنها حمایت کند، ضمن این‌که دستاوردهای آنها را در برنامه‌های کاری خود لحاظ کند به این معنا که دستاوردهای این شرکت‌ها را خریداری کند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا حمایت‌های در نظر گرفته شده در این لایحه از فرار مغزها و نخبگان جلوگیری می‌کند، خاطرنشان کرد: در مقایسه با وضع موجود از لحاظ فرار مغزها و نخبگان تصویب و اجرای این لایحه یک گام مثبت و بلند است اما این‌که همه موضوعات دیده شده باشد از آنجاکه این لایحه حرکتی جدید است امکان دارد رضایت کامل در کوتاه مدت حاصل نشود اما این لایحه در میان مدت قدم بسیار مثبت و ارزنده‌ای است چراکه مشکل فرار مغزها و نخبگان و مشکل نارضایتی و ناراحتی نخبگان عمدتاً در سمت و سویی است که در این لایحه دیده شده است.

به گفته حسینی پور، در این لایحه تقریباً سعی شده برای تمام عواملی که موجب فرار مغزها و نخبگان و افرادی که صاحب استعداد خاصی در زمینه علم و فناوری هستند راه‌حل پیش‌بینی شود، بنابراین اگر دولت به خوبی این قانون را بعد از این‌که در صحن علنی با اخذ میزان بالای رأی تصویب و تبدیل به قانون شد، اجرا کند، ضمن تحقق اهداف چشم‌انداز، پیشرفت در زمینه‌های علمی و فناوری، در جهت کاهش فرار مغزها و کسب رضایت بیشتر نخبگان و پژوهشگران هم قدم‌های خوبی برداشته خواهد شد. 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: تمام تلاش کمیسیون و ریاست آن بر این است که با استفاده از ظرفیت آیین‌نامه داخلی مجلس با امضایی که از نمایندگان جمع می‌کند اولویتی برای بررسی نهایی و رأی‌گیری این لایحه بگیرد، بنابراین اگر بتوانیم این اولویت را بر اساس آیین‌نامه به هیأت رئیسه تفهیم کنیم این لایحه به یاری خدا تا پیش از نیمه خرداد نهایی می‌شود.

وی اضافه کرد: با توجه به این‌که لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان طرحی جدید است باید تلاش تقریباً مضاعفی از سوی اعضا و ریاست کمیسیون آموزش و تحقیقات در زمان رأی‌گیری این لایحه در صحن علنی صورت گیرد، کمیسیون باید با قدرت بتواند در جهت تنویر افکار نمایندگان محترم تلاش کند تا تمام مفاد لایحه با رأی بالایی به تصویب برسد.

سیدقدرت‌الله حسینی‌پور نماینده مردم گچساران و بخش باشت با اشاره به لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان که بررسی آن چندی است در کمیسیون به اتمام رسیده و در نوبت طرح در صحن علنی قرار دارد، تأکید کرد: این لایحه مشوق‌ها و حمایت‌های بسیاری را برای نخبگان و فعالان حوزه علم و فناوری فراهم می‌کند.

وی گفت: اصولاً رویکرد این لایحه حرکت به سمت تجاری‌سازی علم است تا با فراهم کردن بسترهای لازم حمایتی از علاقه‌مندانی که استعداد فعالیت در این شرکت‌ها را دارند حمایت چشمگیرتری صورت گیرد.

وی لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را دقیقاً در راستای چشم‌انداز کشور دانست و تأکید کرد: بر اساس اهداف تدوین شده در چشم‌انداز 20 ساله کشور باید به مقام برتر در سطح منطقه و پس از آن در جهان برسیم طبیعی است که این لایحه یکی از مهم‌ترین راه‌های تحقق اهداف چشم‌انداز است.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره کمیت و کیفیت حمایت‌هایی که در راستای این لایحه از شرکت‌های دانش‌بنیان صورت می‌گیرد، افزود: متأسفانه در کشور یک مجموعه به عنوان مدیریت برای ساماندهی و حمایت از این‌گونه شرکت‌ها نداشته و نداریم؛ به تعبیر بهتر این شرکت‌ها فاقد یک متولی و مرجع برای طرح و بررسی مسائل شرکت بود که در وهله نخست بررسی لایحه، این تکلیف را بر عهده وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرار دادیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات ادامه داد: البته شاید در حوزه مأموریت‌های وزارت علوم چنین بخشی به صورت کلی وجود نداشت، اما به دلیل نداشتن صراحت قانونی در نخستین قدم بررسی لایحه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان، وزارت علوم به عنوان متولی این امر مشخص شد، با این اقدام شرکت‌های مذکور می‌دانند که برای پیگیری مسائل و مشکلات‌شان باید به چه نهادی مراجعه کنند.

وی خاطرنشان کرد: با واگذاری تولیت شرکت‌های دانش‌بنیان به وزارت علوم اگر احیاناً این شرکت‌ها به یک حمایت قوی و رضایت‌بخشی نرسند مجلس می‌تواند از وزیر مربوطه سؤال کند و پاسخ بخواهد؛ ضمن این‌که متقابلاً شرکت‌ها می‌توانند مسائل، شکایات و گلایه‌مندی خود را با مجلس در میان بگذارند تا مجلس با استفاده از اهرم‌های نظارتی پیگیری کند.

وی در ادامه با اشاره به اصل 44 تأکید کرد: بر اساس این قانون باید بخش‌های مختلف کشور واگذار شود، برای همین در لایحه مذکور مقرر شده پس از شکل‌گیری این شرکت‌ها امور تصدی‌گری دولت در حوزه علم و فناوری به این شرکت‌ها واگذار شود.

وی گفت: در این لایحه هم‌چنین تأکید شده که در مورد انتخاب مؤسسان این شرکت‌ها دقت لازم صورت گیرد تا تنها نخبگان و افرادی که مدرک و تسهیلات و ارتباط مشخصی در زمینه‌های مختلف علم و فناوری دارند مسئولیت این شرکت‌ها را برعهده گیرند، ضمن این‌که ورود کسانی که در این حوزه وجاهت ورود ندارند، منع شده است، تحقق این امر سلامت و رونق کار این‌ شرکت‌ها را تضمین می‌کند، عدم ورود کسانی که اهلیت این کار را ندارند هم در ایجاد هویت اصیل برای این شرکت‌ها، هم رقابت مطلوب این شرکت‌ها با یکدیگر و هم کیفیت تولیداتی که خواهند داشت، مؤثر است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet