شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/16 14:21:00
سرویس کمیسیون ها
نصرالله کمالیان از سفر به ترکمنستان گزارش داد:

پیگیری نمایندگان برای رفع مشکلات مرزنشینان خراسان‌شمالی

**۱۵۰هزار نفر از ساکنان خراسان شمالی را ترکمن ها تشکیل داده اند و به همین دلیل برای تردد آنها به کشور ترکمنستان و دیدار با اقوام و بستگانشان نیاز به هماهنگی هایی با این کشور و راه اندازی نقطه صفر «پرسه سو» در استان بود که ۳ تن از نمایندگان خراسان شمالی به همراه یکی از نمایندگان خراسان رضوی به همین منظور سفری به عشق آباد داشتند.

نصرالله کمالیان، نماینده مردم فاروج در استان خراسان شمالی با اشاره به سفری که 4 تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از ششم تا نهم خرداد  به صورت زمینی به عشق آباد انجام دادند به خواسته های مردم خراسان شمالی اشاره و اظهار امیدواری کرد که بتوان در آینده شاهد برقراری ارتباط زمینی میان مرزنشینان این استان و کشور ترکمنستان باشیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس دراین باره به روزنامه خراسان رضوی گفت: بنده به همراه محمدعلی دلاور نماینده مردم درگز، محمدمهدی شهریاری و موسی الرضا ثروتی نمایندگان مردم بجنورد از طریق مرز باجگیران وارد کشور ترکمنستان شدیم و پس از بازدیدهای غیررسمی، جلسات رسمی و دیدارهای رسمی با مقامات ترکمنستانی با انجام توافق نامه ای از مرز لطف آباد از توابع درگز از این کشور خارج شدیم.

کمالیان در توضیح سفر خود و همکارانش به کشور ترکمنستان توضیح داد: سفر نمایندگان در پی خواسته های مردم برنامه ریزی شد و معاون وزیرخارجه کشورمان آقای قشقاوی و سفیر جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد، آقای هاشمی گلپایگانی، برای پیگیری مطالبات مردمی و تبدیل شدن آن به توافقنامه اولیه تلاش قابل توجه و همکاری بسیار مطلوبی داشتند.

نماینده مردم فاروج در مجلس شورای اسلامی همچنین به توافقات انجام شده اشاره کرد و گفت: مرز وسیع ایران با ترکمنستان به شکل عمده در استان های گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی واقع شده است و همین موضوع نیاز هماهنگی های بیشتر با این کشور را برای بهبود وضع مرزنشینان کشورمان برجسته کرده بود.

نیاز دامداران مطرح شد
کمالیان درباره سفر خود و همکارانش به ترکمنستان گفت: برنامه گفتگوی نمایندگان مردم شهرهای مرزنشین استان های خراسان شمالی و رضوی کشورمان با مسئولان ترکمنستانی حول چند محور طراحی و پیگیری شد. این محورها شامل مشکلات دامداران مرزنشین با مرزداران ترکمن، مشکلات کامیون داران و تریلی داران، معطلی در نقاط صفر مرزی و گمرکات دو کشور، مشکلات قضایی برخی تبعه های ایرانی و ترکمن، عبور و مرور در نقاط صفر مرزی و ... می شد. بنابراین ما ابتدا اط طریق زمینی مسیر مشکلات مردم را بررسی و سپس وارد کشور و پایتخت ترکمنستان شدیم تا به گفتگوهای مرود نظر بپردازیم.

نماینده مردم قوچان و فاروج در مجلس شورای اسلامی افزود: فاصله باجگیران از توابع قوچان تا عشق آباد 30 کیلومتر است که تقریبا جاده مناسبی هم دارد و بدون وجود هیچ شهر یا روستایی می توان به این شهر رسید. با احداث تونلی که در ارتفاع 450 متر و در فاصله 16 کیلومتری مسافران را آسوده تر کرده است ولی هنوز افتتاح نشده این مسیر کمتر هم می شود. از لطف آباد حوالی درگز هم حدود 100 کیلومتر تا عشق آباد فاصله داریم.

کمالیان تصریح کرد: در باجگیران روزانه حدود 100 تریلی ترخیص می شوند و که بعد از تعطیلی گمرکات ترکمنستان این کار به روز بعد موکول می شود و این یکی از مشکلات مردم کشور ما بود.

وی دراین باره تصریح کرد: افزایش امکانات گمرکی از قبیل دستگاه های ایکس-ری و سگ های مواد یاب برای کاهش موارد مربوط به اتباع ایرانی و سرعت عمل در ترخیص کالاو اشخاص از توافقاتی بود که طرف ایرانی به آن متعهد شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی توضیح داد: یکی دیگر از مشکلاتی که مرزنشینان ما با مرزداران ترکمنستان داشتند موضوع دامداران ما بود. ترکمنستان قوانین خاصی در مورد مرز دارد و بر این اساس هیچ کس حق ندارد در فاصله 30 کیلومتری مرز تردد کند. بعضا چوپانان ما در هنگام چرای دام و آن هم به واسطه تحمیل دام وارد این محدوده شده بودند و با توقیف دام و حتی بازداشت خودشان مواجه بودند. ما در ابتدا تقاضا کردیم که به این موضوع توجه شود و سپس با توجه به نیاز دامداران خودمان اینکه ترکمنستان از این مراتع استفاده نمی کند خواستار اجاره این مراتع شدیم.

کمالیان در این باره افزود: مقامات ترکمنستان در این باره آمادگی بحث و مذاکره نداشتند و از ما مهلت خواستند تا موضوع را بررسی و در نشست های بعدی اعلام نتیجه کنند که در صورت اعلام آمادگی آن کشور وزارت جهاد کشاورزی ما باید ساز و کارهای لازم را تعبیه کند.

مشکلات تریلرداران به حداقل می رسد
نماینده مردم فاروج و قوچان در مجلس شورای اسلامی به قوانین کشور ترکمنستان اشاره کرد و گفت: در این کشور مجازات اندکی موادمخدر با مقدار زیاد آن یکسان و برابر حبس ابد است. بنابراین آنان مصرف شخصی را مجاز نمی دانند و هرکس ذره ای مواد مخدر همراه داشته باشد توقیف، محاکمه و محکوم به حبس ابد می شود و تمام اموالش هم توقیف می شود.

کمالیان با اشاره به وضعیت قانون ترکمنستان درباره مواد مخدر افزود: تعدادی از تریلرداران کشورمان به هنگام ورود به ترکمنستان به این موضوع توجه نکرده اند و وقتی ازآنها درباره اعتیاد پرسیده شده انکار کرده اند. بعد در مراحل بعدی وقتی از آنها مواد مخدر کشف شده با حرف های اولیه اشان تناقض داشته و به همین دلیل مطابق قانون این کشور به حبس ابد و توقیف اموال محکوم شده اند که تریلر آنها و بار حامل آن نیز شامل همین موضوع شده است. بنابراین ما در این باره نیز به تبادل نظر پرداخیتم. معتقدیم که خانواده تریلرداران نباید متضرر شوند و به همین دلیل با طرف ترکمنستانی دراین باره بحث و تبایدل نظر کردیم. بنابر توافقات نمایندگان و طرف ترکمنستانی قرار شده است تا ساز و کاری دیده شود تا تکلیف زندانیان ایرانی و ترکن هر 6 ماه یکبار رد و بدل و برای آنان تعیین تکلیف شود و بعضا بتوانیم زندانیان را تحویل  دستگاه قضایی خود آن کشور بدهیم.

او همچین گفت: مشکل دیگر تریلرداران ویزای 5 روزه برای وارد شدگان به ترکمنستان بود. ما اعلام آمادگی کردیم که مثل کشور آذربایجان می توانیم بدون ویزا پذیرای ترکمنستانی ها باشیم  ولی چون هنوز ساختار ترکمنستان نظامی است آنها هنوز به این موضوع به دیده باز نمی نگرند. با این حال قرار شده تا در این باره وزارتخانه های خارجه دو طرف به توافق برسند.

توافقنامه خوبی امضا شد
نصرالله کمالیان با اشاره به خواسته هایی که شرح آن گفته شد توضیح داد: رفت و آمد اتباع دو کشور، ارتقاء سطح بازرگانی میان دو کشور، حل مشکل روادید، حل مشکلات ناشی از ناآشنایی با قوانین دو کشور به ویژه در مورد تریلرداران، از سرگیری تردد مرزی میان دو کشور، چرای دام های مرزنشینان و همکاری های قضایی و حقوقی از جمله مباحثی بود که درباره آن در این سفر 4 روزه توافق کردیم.

نماینده مردم فاروج و قوچان در مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: خواسته اصلی مردم خراسان شمالی امکان تردد و رفت و آمد به این کشور برای دیدن اقوام و بستگان خود بود. گرچه کشور ترکمنستان در این باره پاسخ قطعی به ما نداد و وجود دو معبر تردد در لطف آباد و باجگیران را برای خود کافی دانست اما تاکید ما بر وجود 150 هزار ترکمن ساکن خراسان شمالی و نیاز آنان به دید و بازدید با اقوامشان در ترکمنستان مورد توجه مقامات آن کشور قرار گرفت. بنابراین احتمال تحقق این خواسته در آینده وجود دارد.

استقبال از ایجاد هیئت دوستی پارلمان
نصرالله کمالیان با اشاره به دیدارهای نمایندگان شرکت کننده در این سفر با رییس مجلس ترکمنستان گفت : خانم نوری از پیشنهاد هیئت پارلمانی ایران مبنی بر تشکیل هیئت دوستی پارلمانی میان دو کشور استقبال کرد و از رییس مجلس ایران ، آقای علی لاریجانی نیز دعوت کرد تا به ترکمنستان سفر کند.

او دراین  باره توضیح داد: جمهوری ترکمنستان علاوه بر مجلس یک «مجمع ریش سفیدان» نیز دارد که نظیر مجلس سنا برای این کشور عمل می کند. با این سفر باب ایجاد روابط پارلمانی گشوده و تحکیم شد و با این استقبال در آینده شاهد تقویت روابط بین دو کشور و حل مشکلات مرزنشینان و اتباع دو کشور خواهیم بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet