هدر موبایل
1389/03/16 15:13:00
سرویس کمیسیون ها
نماینده تالش و رضوانشهر خبر داد:

توجه ویژه به بخش کشاورزی در برنامه پنجم توسعه

**با توجه به اینکه مجلس بودجه سالانه کشور و منابع مالی پروژه‌های مهم ملی و اعتبارت آن را تصویب می‌کند و تنها جایی که می‌تواند مشکلات پیرامون پروژه‌ها را حل کند مجلس است، لذا حضور رئیس مجلس و اطلاع ایشان از این مشکلات بسیار مهم است و می‌تواند در تعیین اعتبار و ردیف بودجه‌ای برای طرح‌ها و پروژه‌ها مؤثر باشد.

محمدیاری نماینده مردم تالش و رضوانشهر در مجلس شورای اسلامی در راستای سفر دکتر لاریجانی و ریاست محترم مجلس به استان گیلان به روزنامه گلچین امروز گفت: مشکلات پیرامون طرح‌ها از جمله قوانین مصوب آنها از مواردی است که رئیس مجلس می‌تواند با نظارت بیشتر و درخواست توضیحات و اجرای قوانین خاص مختص آن، آنها را حل کند ضمن اینکه این‌گونه بازدیدها علاوه بر آشنایی بیشتر با مسائل و تمدید امکانات و اعتبارات بسیار مثمرثمر است.

وی تصریح کرد: در سفر دکتر لاریجانی به مجلس این قبیل مسائل و مشکلات مطرح و راهکارهای موردنظر نیز ارائه شد و امیدواریم رئیس مجلس به عنوان رئیس قوه‌مقننه کشور که نقش اساسی در تصویب قوانین دارد با تصویب قوانین موردنیاز این مشکلات را حل ‌کند.

نماینده مردم تالش و رضوانشهر در خصوص برنامه پنجم توسعه و تصویب آن در مجلس گفت: در سفر آقای لاریجانی به استان گیلان نیز این مسئله مطرح شد و تأکید ریاست محترم مجلس نیز بر دستور کار قرار گرفتن بررسی برنامه در مجلس بود تا با بررسی آن در کمیسیون‌های تخصصی و کمیسیون تلفیق نظرات مطرح و راهکارهای مناسب آن در قانون برنامه پنجم توسعه گنجانده شود.

محمدیاری تصریح کرد: تلاش نمایندگان آن است که مسائل کلان به خصوص بخش کشاورزی که مهمترین موضوع در سفر آقای لاریجانی بود حل و انشاء‌الله با توجه به قوانین مصوب در برنامه پنجم توسعه این موانع برطرف می‌شود.

وی در خصوص انتقاد برخی کارشناسان مبنی‌بر کمی نبودن برنامه پنجم توسعه اظهار داشت: پیشنهادی که دولت در راستای برنامه پنجم توسعه ارائه کرده و لایحه‌ای که آمده در کمیسیون‌های تخصصی و تلفیق بررسی می‌شود و در نهایت نظرات کمیسیون تلفیق در صحن ارائه می‌شود ملاک است اما در مورد اعداد و ارقام آمار کامل و درستی در رابطه با برخی موضوعات وجود ندارد و این یکی از مشکلات است و تلاش می‌شود تا آمارهای کاربردی‌تری در برنامه پنجم توسعه عملیاتی شود.

محمدیاری با اشاره به برنامه چهارم توسعه اظهار داشت: اعداد و ارقام موضوعات مختلفی دارد و در برخی موارد در برنامه چهارم مانند تفکیک بودجه از درآمد نفتی و اتکا به درآمدهای غیرنفتی و مالیاتی عملیاتی نشد و بناست در برنامه پنجم توسعه بحث هدفمند کردن یارانه‌های انرژی و ارقام مدنظر انجام شود و تلاش مجلسیان آن است که این اعدام و ارقام در برنامه پنجم توسعه واقعی‌تر باشد.

وی در مورد اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها نیز اظهار داشت: مجلس در قانون مواردی مانند زمان اجرا و شیب ملایم قیمت‌ها را پیش‌بینی کرده است بدین‌ترتیب که زمان اجرای قانون 5سال و افزایش قیمت‌ها با شیب ملایم باشد تا قیمت‌ها به تدریج واقعی شود ضمن اینکه بحث پرداخت نقدی یارانه‌ها و پوشش‌های لازم از جمله مواردی است که موجب می‌شود این طرح با فشار کمتری اجرایی شود.

به گفته وی، اختصاص 30درصد در منابع واصله از هدفمند کردن یارانه‌‌ها به بخش صنعت و کشاورزی می‌تواند به اجرای مناسب‌تر قانون کمک کند.

محمدیاری درخصوص پروژه‌های در دست اجرای این شهرستان افزود: نیروگاه سیکل ترکیبی 960 مگاواتی یره‌سر، 3 فاز آن تا پایان سال و تمام آن تا 3ماه اول سال 90 به بهره‌برداری می‌رسد.

وی افزود: سد شفارود طی یک ماه آینده کلنگ آن به زمین می‌خورد و اعتبار موردنیاز آن از طریق 18میلیارد تومان فاینانس خارجی تأمین می‌شود.

به گفته محمدیاری، پروژه بیمارستان 160 تختخوابی شهرستان تالش در حال‌حاضر 20درصد پیشرفت فیزیکی داشته و بیمارستان رضوانشهر نیز در ماه آینده کلنگ آن به زمین می‌خورد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet