هدر موبایل
1389/03/16 09:04:00
سرویس صحن
لاریجانی:

مجلس شورای اسلامی اهل مجامله نیست

**رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: افراط و تفریط در مواضع سیاسی ذبح تقوای سیاسی را در بر دارد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، "علی لاریجانی" در ابتدای جلسه علنی روز یکشنبه 16 خرداد ماه ضمن گرامیداشت ولادت حضرت فاطمه زهرا (س) و سالگرد رحلت پیشوای بزرگ انقلاب اسلامی امام خمینی (ره) و سالگرد 15 خرداد، اظهار داشت: از بیانات رهبر معظم انقلاب، منشوری عمیق از صراط مستقیم انقلاب به دست آمد که برای همه علاقه‌مندان انقلاب که دل در گرو خط امام (ره) داردند، راهی روشن را نشان داد.

وی افزود: همچنین موضوع رفتار سبوعانه رژیم صهیونیستی در برخورد با کاروان کشتی های آزادی و رفتار آمریکا و انگلیسی و فرانسه در شورای امنیت از یک طرف و جو تنفر ملت ها از جمله در همین کشورهای مدافع رژیم صهیونیستی از جانب دیگر، چشمه ای از تغییرات مهم در صحنه بین المللی را آشکار نمود.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب در امواج وسیع توده های سوگوار امام علت اصلی انحرافات تدریجی در مسیر جامعه هدف دار را عدم تبیین شاخص های روشن و واضع حرکت جامعه معرفی نمودند.

لاریجانی افزود: مخصوصاً با توجه به این نکته که غالباً منحرفین در تغییر هویت انقلاب در لفافه های مورد قبول مردم پیام های خود را سامان می بخشند لذا جداسازی افکار سره اصیل انقلابی از ناسره احتیاج به تبیین مستمر دارد.

وی ادامه داد: این رویکرد بازگشت به مبانی انقلاب در هر دوره ای بر حسب شرایط امر ضروری است تا جامعه محل رشد افکار بدوی نشود چرا که ممکن است پیروی راه انقلاب با بیرق راه امام به نحوی صورت پذیرد که هویت اصلی فکر امام را مخدوش سازد.

رییس مجلس گفت: این شگرد در مسائل ایدئولوژیک هم مصداق داشته و دارد و بسیاری از افراد منحرف از قبل از انقلاب با تمسک به قرآن علیه قرآن و اسلامی تیغ کشیده اند به طوری که یکی از دغدغه های مهم شهید مطهری در مقابله با افکار استقاطی همین گروه بود که آنان را منافقین ماتریالیسم نام نهادند.

لاریجانی اظهار داشت: دامنه این اغواگری آنقدر وسیع بود که حتی شخصیت های بزرگ اسلامی را نیز با تهدیدات سست و منافقانه در جهت اغراض ماتریالیستی معنا کردند. لذا هشدار رهبر معظم انقلاب در توجه به اینگونه انحرافات بسیار به موقع بود که تمسک به امام منهای مهم خط امام، پیجویی امامی بی هویت است.

وی با  بیان اینکه حق مداری سنت فکری امام (ره) در همه حالات بود، یاداور شد: انتظار رهبری بر اینکه احقاق حق نباید با آمیزه ای از ظلم مشمول گردد، کلید آرامش فضای مسلط روانی جامعه است.

افراط و تفریط سیاسی به ذبح تقوای سیاسی می‌انجامد

رئیس مجلس تصریح کرد: افراط و تفریط در مواضع سیاسی و عمل به مبانی نیت خوانی غالبا ذبح تقوای سیاسی را در بر دارد.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: البته باید پذیرفت که در عصر دنیازدگی مدرنیته هرچند در لفافه دمکوکراسی پوشیده باشد این منطق متفاوت و تعجب برانگیزی است.

وی افزود: ممکن است نتایج این تئوری فوری حاصل نشود اما از آنجا که با سرشت آدمیان همراه است تمرین در آن به نوعی یقظه امیداری جهان آدمیان و همکاران می گردد و شکل یابی مدینه فاضله معنوی دیرتر اما پایدارتر صورت می گیرد.

لاریجانی گفت: اشارت رهبر معظم بر نوع قضاوت در مورد افراد از همین مسلک فکری نشات می گیرد مخصوصاً وقتی فضای سیاسی جامعه دچار دسته بندی های متنوع می شود نباید اظطراب سیاسی مبانی اصیل تقوای سیاسی در گفتار عمل مدیران صحنه را دچار فرسایش کند.

رئیس مجلس ادامه داد: از جانب دیگر فعالان سیاسی به این شاخص متین باید توجه داشته باشند که قضاوت در مورد آنان به شرایط حال آنان مربوط است، این یک مبانی کاملاً اسلامی و عقلانی است چرا که در مشروعیت سیاسی نه گذشته فاعل و نتایج حاصل از آن مدخلیت دارد بلکه در ظرف زمان و مکان صدور فعل منشاء مسئولیت شناسی آن تبیین کننده آن است لذا تاریخ خدمات گذشته افراد تا وقتی محترم است که تایید کننده مشروعیت فعل امروزین آنها باشد.

وی گفت: توجه به نقش مردم به نحوی که صاحب اصلی سرنوشت خود در اداره جامعه باشند خط اصلی دیگری است که در مکتب سیاسی امام (ره) کاملاً برجسته است. چرا که امام (ره) به عنوان یک فیلسوف اسلامی عدالت را در تحقق استعدادهای جامعه می دانست و این امر بدون رقابت و مشارکت همگی مردم در تمامی عرصه مسیر نسل باشند.

لاریجانی یادآر شد: طراحی حضور فوری مردم در تدوین قانون اساسی و مشارکت هرچه بیشتر در تمام انتخابات ها و صحنه های تاثیرگذار سیاسی یک مانور و ژست سیاسی نبود بلکه در نظر امام گام اصلی در تحقق عدالت در مدینه به شمار می آمد.

وی تاکید کرد: اگر به مجلس متشکل از نمایندگان مردم تاکید می ورزیدند که در راس امور است بر همین جهت استوار بود که عدالت جز از طریق تسلط اراده مردم بر سرنوشت خود مسیر نیست.

رئیس مجلس خاطرنشان کرد: در بحث های اخیر در مورد اجرای قانونی یا جایگاه مجلس باید به همین مبانی انقلاب رجوع نمود.

 

تفکیک قوا برای جلوگیری از دیکتاتوری است

وی با بیان اینکه اصولاً تئوری سه قوه در قانون اساسی برای عدم تمرکز قدرت در یکجا وضع شده است که می تواند فسادآور باشد، متذکر شد: واضعین قانون اساسی می دانستند تفکیک قوا برای سرعت در اجرا طراحی نشده و گرنه روشن بود چنانچه قوه مقننه و قضائیه زیر مجموعه قوه مجریه باشند سرعت کارها بیشتر می‌گردد بلکه این تفکیک برای جلوگیری از دیکتاتوری است که تمرکز قدرت می‌تواند این آسیب را در کلان جامعه ایجاد کند.

لاریجانی گفت: اینجا باید به یک سوال پاسخ داد که آیا قدرت همیشه فسادآور است البته در نظریه سیاسی اسلام همیشه چنین مسابقتی وجود ندارد.

وی یاداور شد: اگر قدرت در دست اولیای دین نظیر امام علی باشد نه تنها فسادآور نیست بلکه عامل صیانت حقوق مردم است از آن جهت که آنان از چنان نفس زکیه ای برخوردارند که قدرت را جز در راه رضای خدا مصروف نمی کنند.

وی ادامه داد: حتی در قانون اساسی که تاکید بر نظارت ولایت فرد فقیه بر کلیه امور  شده است از همین مناسبت که ولی فقیه یا رهبر بر طبق اصل 110 قانون اساسی هم باید صلاحیت های علمی لازم برای افتاء در ابواب مختلف فقه را داشته باشد و هم صاحب ملکه عدالت و تقوای لازم برای رهبری امت اسلام باشد و هم دارای بینش سیاسی اجتماعی و تدبیر و شجاعت و قدرت و مدیریت کافی برای رهبری باشد.

وی ادامه داد: اما در سایر افرادی که به نحوی انتخاب می شوند اعم از مدیران اجرایی یا نمایندگان مجلس، چنین ملاکهای سنگینی در نظر  گرفته نشده است به همین جهت تفکیک قوا برای این سنح منتخبین است که بسیار بجا و عقلانی است، قوه مقننه دو وظیفه قانونگذاری و نظارت را بر عهده دارد و جای دیگر حق ورود به این عرصه را ندارد.

وی تصریح کرد: روشن است تشخیص حسن و قبح مصوبات مطابق قانون اساسی برعهده عقل جمعی مجلس که نمایندگی اراده ملت را دارند، است اما در مورد مصوبات خلاف شرع و خلاف قانون اساسی که به رقم 130 عدد اشاره شده است بعید می دانم کل مصوبات مجلس هشتم 130 عدد باشد و از این تعداد شاید 10 تا 15 عدد آن با اشکال و یا مخالفت قانون اساسی توسط شورای نگهبان مواجه شده است که آن هم اغلب مربوط به موافقت نامه‌های دولت با سایر  دول خارجی است که با امضای رئیس جمهور و یا وزیر مربوط به مجلس داده شده است.

رئیس مجلس اظهار داشت: البته عدم دخول وجوهی از طرح ها و لوایح که مغایر شرع یا قانون اساسی باشد امر حسدی است باید تاثیر آن را در عدم ارائه چنین لوایحی مشاهده کرد هرچند ممکن است چند طرح هم این خصوصیات را داشته باشند اما قانون اساسی راه چاره این مسئله را به روشنی بیان نموده است در اصل 112 آمده است که مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تشخیص مصلحت نظام در مواردی است که مصوبه مجلس شورای اسلامی را شورای نگهبان خلاف شرع یا قانون اساسی بداند و مجلس با در نظر گرفتن مصلحت نظام نظر شورای نگهبان را تامین نکند.

وی ادامه داد: نشانه اصلی راه امام در سخن رهبری، ابتنای همه اقدامات نظری و عملی بر اسلامی ناب جمهوری معرفی شد. یعنی اسلامی که ظلم ستیز، عدالت خط، جهادی و طرفدار محرومین و پابرهنگان باشد و از نظر مترود و روشن بر همان مسجعی باشد که امام آن را اسلام جواهری نام نهادند نه اسلام امریکایی.

لاریجانی یادآور شد: در اسلام جواهری که موارد حرکت روحانیت و مراجع تقلید و حوزه های علیه در طول تاریخ بوده است به تعبیر شهید مطهری به عدالت به عنوان مبنایی در طول ادله، استخراج احکام می نگرد نه در عرص سایر علل، لذا همیشه در طرف مردم و محرومین و مخالف ظلم و بی عدالتی است.

وی افزود: طرفداری این مکتب فکری از مردم و محرومین نیز با مکتب فکری اسلامی است نه عقاید سست و مستحجرانه و یا التقاطی به همین جهت است که مبارزه با زورگویان و اقتدار طلبان و حکومت های دیکتاتوری از هر شکل بدوی یا تحت لفاظی مارکیستی و یا سرمایه داری مبنای فکر انقلاب اسلامی است.

رئیس مجلس تصریح کرد: شاخص دامنه جاذبه و دامنه امام برای حرکت های سیاسی امروز ایران بسیار کارآمد خواهد بود. سنت فکری امام، با بی توجهی هرچه تمام تر به دشمنی ها و کدورت های شخصی بود و در عوض تمرکز نامه در مقابله با آنانی که مکتب را نشانه گرفته اند.

وی افزود: کسانی که با انقلاب جنگ ریشه ای دارند، طیفی از جریان های سلطه بین المللی و داخلی از استکبار، امریکا و صهیونیسم گرفته تا دیکتاتورهای منطقه ای و منافقین و سلطنت طلبان و لیبرال ها هستند که هر کدام به سبکی دشمنی می ورزند ولی مدت ها است دست در دست هم قرار داده اند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: امام کسانی که قدرت تحصیل این رویارویی ریشه ای را نداشتند و در بادهای موسمی سیاسی در دام یکی از این فرق گیر افتادند همانند بنی صدر و اسباب تفرقه در جامعه می شدند به عدم دارایی شم سیاسی معرفی کردند.

رئیس مجلس گفت: تذکر رهبر معظم به کسانی که در حوادث بعد از انتخابات این صف آرایی را مشاهده نکردند و در مقابل شعارهای انحرافی روز قدست و عاشورا فریب خوردند در همین راستا تعبیر نمودند که یکی از شاخصه های اصیل راه امام را زیر پا نهادند.

وی افزود: سپهر اندیشه جهانی انقلاب اسلامی در افکار تظاهرات مردمی ملت ها حتی در کشورهای اروپایی شاهد بودیم. رژیم صهیونیستی در اقدام اخیر خود دچار آشفتگی سیاسی شد.

رئیس مجلس تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی از ابتدای این حادثه جنایتکارانه با این تلقی که این رژیم در این معرکه سیاسی مات شده است با تماس های دیپلماتیک و ترتیب دادن نشست تروئیکای مجالس آسیاسی، ابعاد وسیع این حادثه را روشن نمود.

وی گفت: مشخصه مهم دیگر راه امام در افعال سیاسی در گرایش تک بعدی رضای خدا نهفته است نه کسب پیروزی یا دست اندازی به قدرت در واقع مبنای مشروعیت هر تک عمل سیاسی در درون خود آن قرار دارد.

رییس قوه مقننه تاکید کرد: بررسی مصوبات خلاف شرع یا خلاف قانون اساسی در متن جایگاه مجمع تشخیص مصلحت نهفته است و جای چون و چرا ندارد.

رئیس مجلس تاکید کرد: در اینجا لازم می دانم همه علاقمندان به راه امام (ره) را توصیه نمایم بعد از تبین جامعه رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای از صراط مستقیم انقلاب اسلامی این مبانی را که به حق منشور مستحکم فکر امام است مبانی فکر خویش قرار دهند و این مجموعه را به عنوان پایه وحدت خود بپذیرند و با تمسک به این مشخصات عمیق  راه وحدت را جویا شوند و با برجسته نمودن حواشی متن آن را فراموش نکنند.

وی افزود: در مورد 14 خرداد متن اصلی همین اصول فکری انقلاب بود که بار دیگر رهبری آن را باز تعریف نمودند حال برخی حوادث پیرامونی هم داشت که با ابتکار عاطفی و صمیمانه همگان دریافتی از این امر هم پیدا کردند.

لاریجانی گفت: نزاع در این موضوع هم متن پیام مبانی اصیل انقلاب را در محاق می برد و هم شیرینی حرکت سمبولیک رهبری را مخدوش می سازد، ایشان در این اقدام خود عمق تعلق خاطر رهبری را به خانواده پیشوای انقلاب حضرت انقلاب نشان دادند و نیازی به مویه گران دروغین بی بی سی و صدای آمریکا در این باب نیست.

وی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی مبانی حرکت خود را قانون اساسی و رهنمودهای رهبر معظم می داند و برای پیگیری موضوع و پیگیری وظایف خود اهل مجامله و سهل انگاری نخواهد بود و تصور نشود برخی مطالب غیررسمی می تواند حوزه کاری مجلس را محدود سازد.

رئیس مجلس تاکید کرد: البته ترجیح در حرکت امروز جامعه قطعاً طرح این مسائل نیست و اگر هم مواردی باشد عمل صحیح آن است که کمیسیون های مختلف مخصوصاً کمیسیون اصل 90 به وظیفه قانون خود عمل کند، رایزنی های وحدت ساز این قوا البته همیشه اثربخش و مفید است اما به هیچ وجه نباید وظیفه ذاتی قوا را تحت الشعاع قرار دهد.

وی گفت: البته مواردی از تخلفات قانون وجود دارد که بنده فعلاً بنابر طرح آن ندارم اما چنانچه اصرار بر این مباحث شد قطعاً با اطلاع از نمایندگان برای مردم بیان خواهد شد و اقدام مناسب صورت می گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet