شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/16 15:21:00
سرویس کمیسیون ها
عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه:

وزیر بازرگانی استیضاح می‌شود

**در آخرین روز کاری مجلس در هفته گذشته تعدادی دیگر از نمایندگان به جمع استیضاح‌کنندگان وزیر بازرگانی پیوستند تا در خصوص واردات بی‌رویه اقلامی که بخش عمده‌ای از آنها در داخل کشور تولید می‌شود این عمل انجام شود.

جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت و عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در راستای سفر آقای لاریجانی ریاست محترم مجلس به استان گیلان به روزنامه گلچین امروز گفت: دکتر لاریجانی بنا به درخواست خانواده شهید احسان‌‌بخش به این استان سفر کردند و در مراسم سالگرد رحلت آیت‌الله احسان‌بخش که امام جمعه رشت و نماینده ولی‌فقیه در این شهرستان بودند شرکت و به ایراد سخنرانی پرداختند.

وی افزود: دکتر لاریجانی در فرودگاه رشت مورد استقبال مسئولین و نمایندگان قرار گرفتند و پس از زیارت از گلزار شهدا و فاتحه‌خوانی بر مزار میرزاکوچک‌خان جنگلی در حوزه علمیه رشت که در حال ساخت است حضور یافته و امام جمعه و نماینده ولی‌فقیه در رشت، در خصوص نحوه ساخت حوزه علمیه این شهرستان به ارائه گزارش پرداختند و جناب دکتر لاریجانی نیز در مورد وجود حوزه علمیه و رابطه حکومت با آن و... به سخنرانی پرداختند.

به گفته کوچکی‌نژاد جناب لاریجانی بعد از برپایی نماز جماعت در مصلی این شهرستان با فرزندان مرحوم آیت‌الله احسان‌بخش ملاقات کردند و پس از آن با مدیران استان در شورای اداری جلسه برپا کردند.

کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در جلسه شورای اداری مدیران و متولیان مربوطه در خصوص پروژه‌ها و کارهای استانی و طرح‌های عمرانی شهرستان به ارائه گزارش پرداختند و پس از این گزارشات جناب لاریجانی در مورد برنامه پنجم توسعه و سیاست‌های کلی نظام در این راستا و همخوانی آن با پروژه‌های مختلف کشور سخنرانی کردند.

به گفته کوچکی‌نژاد حضور در بانک صادرات رشت و ایراد سخنرانی در جمع خواهران به مناسبت روز زن و میلاد حضرت فاطمه(س) آخرین اقدام انجام گرفته در این سفر بوده است.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در خصوص پروژه‌هایی که بناست به درخواست جناب لاریجانی بیشتر مورد بررسی قرار گیرند تصریح کرد: در رابطه با تولید محصولات اساسی که در شهرهای شمالی کشور تولید می‌شود از جمله برنج و چای و زیتون و... که به واسطه واردات بی‌رویه مشکلات خاصی را برای کشاورزان پدیده آورده و آنها را با زیان فراوان روبه‌رو کرده است، ایشان تأکید کردند که مسئولین در راستای جلوگیری از واردات بی‌رویه تلاش بیشتری انجام دهند.

به گفته کوچکی‌نژاد چای و تولید آن در این شهرستان به عنوان یک مشکل اساسی استان مطرح است و جناب لاریجانی قول دادند تا از نظر قانون‌گذاری و دستورالعمل‌های مورد نیاز برای این مشکل در مجلس نهایت همکاری را انجام دهند. ضمن اینکه حوزه علمیه شهرستان رشت که به عنوان یکی از حوزه‌های علمیه بزرگ کشور از طریق بودجه فرهنگی کشور حمایت مالی شود.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در خصوص عدم حل مشکلات پیرامون کشاورزان شهرهای شمالی که به تولید محصولاتی مانند برنج، زیتون و مرکبات و... می‌پردازند، اظهار داشت: عدم حل این مشکلات به این مسئله بازمی‌گردد که در تمام کشور به منظور حل مشکلاتی از این قبیل یک وحدت رویه وجود ندارد و اینکه گاهی برخی وزرا اعلام می‌دارند که قوانین لازم برای حل این مشکل وجود ندارد صحت ندارد.

کوچکی‌نژاد تصریح کرد: در سال گذشته جلسه‌ای میان نمایندگان مجلس با حضور وزرای بازرگانی و جهادکشاورزی و معاونین آنها برگزار شد و براساس نیازی که از سوی متولیان امر اعلام شد قوانینی در خصوص صادرات و واردات به تصویب رسید و دست‌اندرکاران مربوطه اظهار داشتند که این قوانین علاوه بر تنظیم بازار در جهت حل مشکلات پیرامون صادرات و واردات کمک خواهند کرد.

به گفته کوچکی‌نژاد احکام بودجه سال 89 نقش واردات بازرگانی را در بحث واردات پررنگ کرده است.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس با بیان اینکه متولیان قولی که برای حل مشکلات واردات بی‌رویه داده‌اند را در سال گذشته عملی نکردند، اظهار داشت: علی‌رغم اینکه این قول در جلسه سال گذشته‌ای که با حضور وزرا صورت گرفت، داده شده تا مشکلات در این مورد حل شود و با این تفاسیر انتظار داریم تا این مسئله با توجه به جدی شدن نظارت در واردات مرتفع شود.

وی تصریح کرد: در آخرین روز کاری مجلس در هفته گذشته تعدادی دیگر از نمایندگان به جمع استیضاح‌کنندگان وزیر بازرگانی پیوستند تا در خصوص واردات بی‌رویه اقلامی که بخش عمده‌ای از آنها در داخل کشور تولید می‌شود این عمل انجام شود.

به گفته کوچکی‌نژاد شاید این استیضاح درسی باشد برای کسانی که به فکر مردم نیستند و در بحث واردات دقت لازم را نمی‌کنند.

وی به بند 40 ماده واحده بودجه که می‌بایست تعرفه محصولات کشاورزی به اندازه تعرفه واردات خودرو باشد اشاره کرد و گفت: بنا بود متولیان این مسئله را در سال گذشته عملیاتی کنند که متأسفانه اجرا نشد و خسارت‌های بسیاری را به کشاورزان مخصوصاً کشاورزان شهرهای شمالی وارد کرد.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس در خصوص تعداد نمایندگان مستعد استیضاح وزیر بازرگانی اعلام کرد: بیش از 10 نفر نمایندگان این طرح را امضا کردند و همزمان با شروع کار مجلس در این هفته این مسئله پیگیری خواهد شد.کوچکی‌نژاد در خصوص پروژه‌های در دست اجرا و آماده بهره‌برداری این شهرستان تصریح کرد: پروژه سالن 1200 نفری شهرستان که مجری آن اداره نوسازی است در حال آماده‌سازی بوده و با توجه به برنامه‌ریزی صورت‌گرفته تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در راستای حل مشکل بیکاری و اشتغال این شهرستان اظهار داشت: بحث اشتغال و موارد مربوط به آن یک بحث کاملاً ضروری نه تنها در شهرستان بلکه در تمام کشور است که باید با تغییر سیاست‌های اقتصادی و توسعه قانون اصل 44 اساسی و بخش تعاون و هدایت منابع به سمت اشتغال آن‌را حل کرد.

به گفته کوچکی‌نژاد متأسفانه انحراف از منابع بسیار زیاد است و شهرستان رشت یکی از این شهرهاست که انحراف منابع بانکی در آن بالاست و این امر نشان از سوء‌مدیریت در استان دارد.

وی افزود: باید شرایط به صورتی فراهم شود که منابع اقتصاد و صندوق توسعه ملی در جهت اجرای اصل 44 و بحث اشتغال حرکت کند ضمن اینکه برنامه پنجم توسعه به گونه‌ای تصویب شود که منابع بیشتر به مسئله اشتغال و بهبود آن اختصاص یابد.

عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه به مشکلات حوزه فرهنگی کشور اشاره کرد و گفت: متأسفانه فضای حوزه فرهنگی کشور فضای خوبی نیست و مشکلات حجاب تنها مختص زنان و دختران نیست بلکه مردان نیز در این زمینه مشکلات قابل‌توجهی دارند که باید حل شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet