شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/03/16 16:19:00
سرویس کمیسیون ها
محمدعلی بزرگواری عنوان کرد:

پایین بودن فرهنگ کار و نبود سرمایه‌گذاری، مهم‌ترین دلیل بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد

**پایین بودن فرهنگ کار و تلاش و بی‌توجهی کار آفرینان به ایجاد فرصت‌های شغلی، کمبود سرمایه‌گذار و عدم گرایش فارغ‌التحصیلان به اجرای طرح‌ها و بنگاه‌های کارآفرین از مهمترین دلایل بیکاری در استان است.

علی‌محمد بزرگواری نماینده مردم کهگیلویه و بهمئی در مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت اشتغال در استان به روزنامه امید مردم گفت: در استان ما به طور خاص و در کل کشور به طور عام فارغ‌التحصیلان بخش کشاورزی، دامپروری و دیگر رشته‌های مرتبط و متخصص در این استان به جای اینکه به دنبال ایجاد شغلهای مولد و مرتبط با رشته‌های تحصیلی خود و ایجاد اشتغال و افزایش تولید باشند به فکر پیدا کردن یک شغل اداری حتی در پایین‌ترین رده یعنی سرایداری هستند.

وی ادامه داد: اکنون حدود 35 هزار دانشجو داریم که هر ساله بر تعداد فارغ‌التحصیلان بیکار هم افزوده می‌شود و اکنون در هر خانواده 2 یا 3 جوان فارغ‌التحصیل دانشگاه بیکار داریم.

وی گفت: متأسفانه مردم و جوانان استان دنبال شغل مولد و اشتغال‌زا نیستند و تنها به شغل‌های اداری و پشت میزی اکتفا کردند. در حالی‌که فارغ‌التحصیلان و نیرو‌های متخصص و بیکار استان باید به سمت مشاغل تولیدی در بخش‌های مختلف که ضمن ایجاد فرصتهای شغلی چرخه اشتغال و تولید را رونق می‌دهد بروند تا از این طریق معضل بیکاری استان مرتفع شود.

وی با بیان اینکه مسلماً برای تمامی افراد بیکار موجود در استان که جمعیت آن‌ها بسیار زیاد است شغل اداری پیدا نخواهد شد گفت: تنها راه نجات از این وضعیت اجرای طرحهای اشتغالزا و تولیدی در بخشهای کشاورزی، دامپروری، صنایع و اجرای طرحهای تعاونی است که باید جوانان به سمت این فعالیتها گرایش داده شوند.

بزرگواری با اشاره به پتانسیلها و توانمندی‌های استان اظهار داشت: در این استان منابع خدادادی سرشاری از قبیل خاک و نیروی انسانی وجود دارد که متأسفانه این ظرفیتها بلااستفاده مانده و یا به صورت بهینه از آن استفاده نشده است.

وی یادآور شد: این استان برای فعالیت کشاورزی و دامپروری جزو استانهای مستعد کشور است اما کمترین سرمایه‌گذاری در این بخشها از ناحیه مردم صورت گرفته است.

بزرگواری افزود: هم‌اکنون کارخانه پتروشیمی استان در مرحله کاربری است و فاز اول کارخانه سیمان هم امسال افتتاح خواهد شد که تمام اینها می‌تواند به اشتغالزایی کمک کند.

 وی در ادامه وی یادآور شد: فرهنگ کار در این استان نهادینه نشده است و جوانان تحصیلکرده و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی باید بپذیرند در قبال هزینه‌ای که برای تحصیل آنها شده باید به عنوان یک نیروی کارآفرین وارد میدان کار و تلاش شوند و نسبت به اجرای طرحهای کارآفرینی همت گذارند.

وی گفت: این ظرفیت نیروی انسانی تحصیلکرده و متخصص باید در راستای مشاغل و طرحهای اشتغالزا و توسعه استان به کار گرفته شوند تا ضمن ایجاد اشتغال خود مشکل بیکاری سایر افراد جامعه را فراهم کنند.

وی گفت: مشکل رفع بیکاری جامعه تنها با مشارکت مردم، نیروهای کارآفرین و سرمایه‌گذاران و سایر بخشهای جامعه امکان‌پذیر است و دولت بیشتر زیرساخت‌ها و امکانات لازم را برای فعالیت نیروهای کارآفرین مهیا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه بستر و زمینه در استان برای فعالیت کارآفرینان و سرمایه‌گذاری و مجریان طرحهای اشتغالزا فراهم است افزود: باید با تشویق وترغیب نیروهای تحصیلکرده و دانشگاهی برای ایجاد کارآفرینی و اجرای طرح‌های اشتغالزا ضمن ایجاد اشتغال به معضل بیکاری استان پایان داد.

وی تصریح کرد: زیرساخت‌ها و امکانات زیربنایی در استان در حال رشد و توسعه است و نیروی انسانی ماهر، تحصیلکرده و متخصص در سطح استان به وفور وجود دارد که باید با ساماندهی و برنامه‌ریزی مطلوب این افراد را به سمت فعالیت‌های کارآفرینی و مشاغل تولیدی هدایت کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet