هدر موبایل
1389/03/16 16:56:00
سرویس کمیسیون ها
ستار هدایت‌خواه هشدار داد:

برداشت بی‌رویه گیاهان خوراکی و دارویی در استان کهگیلویه و بویراحمد

**متأسفانه امروزه به دلیل افزایش جمعیت و نگاه اقتصادی برخی از مردم به این گیاهان، شاهد برداشت بی‌رویه گیاهان خوراکی و دارویی در استان، جهت امرار معاش هستیم.

استان کهکیلویه و بویراحمد با اقلیمی‌ چهار فصل رویشگاه بیش از1500 گونه گیاهی است که با قرار گرفتن در ماه پایانی فصل بهار برداشت بی‌رویه این گیاهان شدت می‌یابد. از ابتدا تا پایان فصل بهار دامنه‌ها و کوههای سربه فلک کشیده دنا در این استان مملو از جمعیتی است که مشغول چیدن گیاهان خوراکی و دارویی رسته در کوههای زاگرس جنوبی هستند.

 در این روزها بر سر میدان‌ها و خیابانهای مرکزی شهر یاسوج، زنان و مردانی و حتی کودکانی را می‌بینیم که در حال خرید و فروش این گیاهان هستند.

زرابی، کرفس، آنغوزه، بن سرخ، ریواس، بیلهر، قارچ، تره، موسیر، کنگر و جاشیر برخی از گیاهان خوراکی و دارویی در این استان هستند که گل نداده چیده می‌شوند و معاش روستاییان و خوراک اهالی شهر می‌گردند. 475گونه گیاه دارویی و خوراکی در کهکیلویه و بویراحمد وجود دارد.  

ستار هدایت خواه نماینده مردم دنا و بویراحمد در این باره به روزنامه امیدمردم می‌گوید: متأسفانه امروزه به دلیل افزایش جمعیت و نگاه اقتصادی برخی از مردم به این گیاهان، شاهد برداشت بی‌رویه گیاهان خوراکی و دارویی در استان، جهت امرار معاش هستیم.

وی ادامه می‌دهد: این مسئله باعث شده رویشگاه اغلب گیاهان در این استان در معرض انقراض و تهدید قرار گیرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی می‌افزاید: آمار دقیقی از میزان برداشت گیاهان خوراکی در این استان وجود ندارد اما هر ساله به هنگام فصل بهار هزاران کیلو از انواع گیاهان خوراکی کهکیلویه و بویراحمد وارد بازار این استان و استان‌های همجوار می‌شود.

وی فرسایش خاک، آلودگی محیط زیست، به‌هم خوردن تعادل زنجیره غذایی را برخی از تبعات جبران‌ناپذیر از بین بردن پوشش گیاهی عنوان کرد و بیان داشت: حفظ و نگهداری این گیاهان بر عهده عموم مردم است و در این راستا باید مردم تنها به فکر به دست آوردن درآمد از راه بوته‌کنی یا ریشه‌کنی نباشند.

وی با اشاره به اینکه اغلب کسانی که اقدام به چیدن و فروش سبزی‌های کوهی در این استان می‌کنند، روستائیانی هستند که به حاشیه شهرها مهاجرت کرده‌اند و اکنون به دلیل بیکاری و برای امرار معاش، به این کار روآورده‌اند می‌افزاید: اگر چه برخی افراد نیز با هدف سودجویی به غارت منابع طبیعی می‌پردازند اما به نظر می‌رسد دستگاههای حمایتی همچون کمیته امداد و بهزیستی باید برای کسانی که از سرناچاری دست به این کار می‌زنند چاره‌ای بیندیشند و مأموران منابع طبیعی نیز به جای خیابانها و میادین، کنترل و نظارت بیشتری بر عرصه‌های منابع طبیعی و رویشگاههای گیاهان کوهی داشته باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet